Výstava COFFEE je součástí brněnského VIDA science centra

gravatar
 · 
10 januára, 2022
 · 
3 min read
Featured Image

Brněnské VIDA! Science centrum hostí od pondělí 22. 11. 2021 dočasnou výstavu o kávě a kávové kultuře. Celá výstava s názvem COFFEE a podtitulem - výstava, na kterou si vzpomenete každé ráno – bude k navštívení v Brně až do června 2022.

VIDA! Science centrum je interaktivním muzeem v Brně, které nabízí návštěvníkům pochopení vědy pomocí vlastních zážitků s exponáty. Na brněnském výstavišti najdete stálou expozici zaměřenou na oblasti, jako je lidské tělo, mikrosvět ale i přírodní jevy. Součástí vstupu do expozice jsou i dočasné výstavy. Výstava COFFEE je přitom největší dočasnou výstavou v historii celého vědeckého centra a zabírá celé druhé patro centra.

My jsme výstavu navštívili v rámci VIDA! After Dark, tedy večírku, kdy je celé centrum otevřeno do noci pouze pro dospělé. Tentokrát byla tématem právě káva. Program byl rozšířený nejen o možnost navštívení výstavy, ale i možnost vyzkoušení cuppingu, alternativních příprav kávy a přednášku Vojty Růžičky o účasti na světové baristické soutěži v Miláně. Vojta se zároveň stal ambasadorem výstavy COFFEE.

V brněnském VIDA centru můžete navštívit kávovou exkurzi.

Co na výstavě COFFEE všechno najdete?

Výstava pochází z německého muzea Deutches Museum v Mnichově. A její zpracování je doopravdy povedené. Překvapila nás svojí velkolepostí a příběhem, který se snaží poodkrýt. Vypráví celou cestu kávy, z plantáže až do vašeho šálku. Vše začíná na kávové plantáži, kde si pomocí virtuální reality můžete vyzkoušet kávovník vypěstovat a dozvědět se, kolik z jednoho kávovníku získáte kávových plodů a tedy i kávy. Dále se výstava dotýká témat, jako je výzkum, biologie a genetika kávovníku, sklizně, posklizňových úprav, ale i pražení a ostatních technologií.

Ve vybraných časech můžete také vidět ukázku pražení a upraženou kávu si následně můžete odnést jako suvenýr. Je zde také speciální exponát, kde pomocí brčka ochutnáváte kávové aroma.

Mezi exponáty najdete jak historické kávovary, tak i ty, které i dnes potkáte v kavárnách. Například i kávovar, který by šel označit přímo za umělecké dílo. Jde o tzv. kávovou katedrálu, kávovar na přípravu cold brew. Tento přístroj dokáže zároveň připravovat tři litry kávy a jistě vás zaujme hned na první pohled.

Kávová katedrála

I tato expozice v sobě má hravost celého centra a nabízí objevování pomocí zkoušení. Přijďte cítit kávu jazykem, vyzkoušejte si hru na kávovou burzu a nakupujte kávu pod rouškou anonymity. Anebo vás zajímá jak se káva vyskytuje v umění?

O víkendech je navíc výstava doplněná pojízdnou kavárnou. Pokud tedy během výstavy dostanete chuť na kávu, budete mít kde uspokojit své chuťové buňky. Na výstavu se můžete přijít podívat v rámci klasické otevírací doby centra. Po Brně je možné najít ve vybraných kavárnách také vstup 1+1 zdarma.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER