Lisabon patrí medzi najobľúbenejšie destinácie Slovákov – mesto rozprestreté na siedmich kopcoch pri ústí rieky Tejo si vás získa hneď na prvý pohľad. Farebné uličky, vôňa oceánu a kuchyňa, ktorá spája tradíciu s modernosťou, vytvárajú nezameniteľnú atmosféru. No ako ho spoznať inak než cez objektív klasického turistu? Kde hľadať tie zákutia, kde sa čas spomaľuje, vône sa nesú z otvorených kuchýň a jedlá chutia ako od babičky?
Na tie najlepšie tipy sme sa opýtali Slovenky Zuzky Žuborovej, ktorá v Lisabone istý čas žila počas pôsobenia na Slovenskej ambasáde a dodnes sa do mesta pravidelne vracia. Lisabon jej prirástol k srdcu natoľko, že sa stal jej druhým domovom. Zuzka má nos na autentické chute, cit pre atmosféru a slabosť pre podniky, ktoré v bežných sprievodcoch nenájdete.

„Čo sa týka gastronómie a výberovej kávy, Lisabon je zlatý grál,“ hovorí Zuzka. „Ak plánujete gastrotúru, určite zamierte sem – ponúka nekonečné možnosti na objavovanie. Aj keby ste tu žili aj celý život, vždy natrafíte na niečo nové. Mesto vás neprestane prekvapovať – a preto ho tak milujem,“ hovorí pre Roast Different.
Jej vášeň prerástla aj do vznikajúceho projektu De Nada– v preklade nemáš za čo. Zuzka pripravuje rôzne e-booky (digitálnych sprievodcov) po Portugalsku, zameraných na autentické zážitky, výborné jedlo, surfing, výlety karavanom aj praktické tipy pre každého, kto sem zavíta hoci aj prvýkrát. Itineráre sa budú dať zakúpiť online a prídu vám do e-mailovej schránky. Nebudete sa tak musieť trápiť s plánovaním výletu do Portugalska.
Mohlo by tě také zajímat
Kávový trh v krizi: Rekordní ceny a nejistá budoucnost
Ceny kávy vystřelily na historická maxima. Proč se o tom všude mluví? Situace na burze je výjimečná – spekulace, nevyzpytatelné počasí a bankroty velkých obchodníků otřásají celým trhem. Co to znamená pro nás?
Ak však budete chcieť personalizovaný itinerár, Zuzka vám vytvorí aj ten. Nezabudnite preto sledovať aj web kde by itineráre mali byť už ochvíľu online. „Denne mi ľudia na Instagram píšu, kam ísť, čo vidieť, kde sa dobre najesť. A tak som si povedala – potrebujem mať všetko uložené na jednom mieste,“ hovorí Zuzka, ktorá chce, aby bol sprievodca dostupný pre každého za symbolickú sumu.
Projekt je ešte len na začiatku, no ak sa chystáte do Lisabonu už teraz, pokojne napíšte Zuzke na jej súkromný Instagram – rada sa podelí o svoje overené tipy. A ak túžite po zážitkoch, ktoré sa nezmestia do bežného itinerára, začnite práve tu – pri výbere miest, ktoré pre Roast Different vybrala s láskou, citom a znalosťou Lisabonu, akú vám sprievodca v papierovej obálke nikdy nedá. Ste pripravení vyraziť a ochutnávať?
Lokálne pivo, gitara a západ slnka na miradouros: Lisabon z výšky chutí najlepšie
Ak práve začínate svoju cestu po Lisabone, Zuzka má pre vás hneď na úvod skvelý tip: zastavte sa na jednej z mnohých vyhliadok – v portugalčine známych ako miradouros –, ktoré sú roztrúsené po celom meste.
„Keď ste v Lisabone, určite by ste nemali vynechať jeho nádherné výhľady. Je ich tu veľa – a každý z nich vám ukáže mesto z iného uhla. Pomôžu vám zorientovať sa, zaradiť si v hlave, kde sa čo nachádza a užiť Lisabon tak, ako ho vidia miestni,“ hovorí Zuzi. Zároveň však zdôrazňuje, že to najlepšie na týchto miestach nie sú len scenérie.
„Na väčšine vyhliadok si viete dať lokálne pivo či malý snack. Tieto špeciality nájdete v malých kioskoch, ktoré sú tu veľmi známe a obľúbené medzi miestnymi. Odporúčam vám vyskúšať tremoços, čo sú bôby v slanom náleve, ktoré si Portugalci radi dávajú k pivu. Je to nesmierne chutné a lokálne – mnoho turistov o tom nevie, no keď si túto kombináciu doprajete s výhľadom na mesto, budete sa cítiť ako pravý Lisabončan,” dodáva.

Romantickým tipom je Miradouro de Santa Catarina, známa aj ako „Adamastor“. Je obľúbená medzi mladými Lisabončanmi, ktorí si sem chodia vychutnať západ slnka, hudbu gitary a spomínané pivo. Ďalším obľúbeným miestom je Miradouro de São Pedro de Alcântara, kde okrem výhľadu na hrad São Jorge a historické štvrte nájdete aj krásne upravenú terasu a kiosk s ponukou vín, limonád či snackov. Večer sa tu často hrá živá hudba a atmosféra pripomína mestský piknik pod holým nebom.
Na pomalý ranný štart s kávou v ruke je ako stvorená vyhliadka Miradouro da Senhora do Monte. Pokojnejšie miesto, kde sa mesto ešte len prebúdza, vám ponúkne panoramatický výhľad na celý Lisabon – od majestátneho hradného kopca až po brehy rieky Tejo.
„Lisabonské miradouros nie sú len miestom, kde sa zastavíte kvôli fotografiám. Sú to malé oázy, kde sa život spomaľuje, chute zintenzívňujú a kde sa turista na chvíľu mení na domáceho. Tak si sadnite, objednajte si pivo, tremoços – a vychutnávajte život,” uzátvara Slovenka.
Na svoje si prídu aj milovníci výberovej kávy
Zuzky sa pre našich čitateľov (a samozrejme aj seba) pýtam aj na kaviarne s výberovou kávou, ktoré nemožno vynechať. Keď jej položím túto otázku, prekvapí ma nadšenie v jej hlase. „V Lisabone som bola v strašne veľa kaviarňach so specialty coffee. Moje obľúbené sú väčšinou v centre mesta a nad výberom netreba veľa rozmýšľať – jednoznačne vám odporúčam trojicu, ktorá nikdy nesklame: Hello Kristof, comobå a Thank You Mama.”
Hello Kristof je ideálny spot pre milovníkov minimalizmu. Spája sa tu láska ku káve, dizajnu a magazínom – ideálne miesto na pomalé ráno s kvalitnou kávou v ruke. Interiér pôsobí čisto a premyslene a k tomu vždy dostanete precízne pripravený espresso shot či výberový filter.

comobå si obľúbia najmä tí, ktorí majú radi estetický priestor a brunch v škandinávskom štýle. Všetko tu pôsobí moderne, no zároveň útulne a pokojne. Okrem výbornej kávy tu nájdete kreatívne raňajkové kombinácie a ich spolupráca s lokálnymi pražiarňami zaručuje čerstvosť a kvalitu v každom dúšku. Zárukou je aj hudobná vsuvka, často tu totiž hrávajú známi miestni Dj–i.
Tretí tip od Zuzky – Thank You Mama – dýcha komunitnou atmosférou. Podľa nej patrí k najpríjemnejším lisabonským kaviarňam, a to nielen vďaka skvelej káve, ale aj vďaka vegánskemu menu a milému personálu. Je to miesto, kde máte chuť zostať o čosi dlhšie. Za zmienku určite stoja aj Fábrica Coffee Roasters, Shakar a Copenhagen Coffee Lab.
„Mám aj zoznam kaviarní, v ktorých som síce ešte nebola, no počula som, že sú rovnako kvalitné. Naozaj záleží na tom, kde sa práve nachádzate alebo na čo máte chuť. Vychýrené sú Numa Café a Tomorrow at 9 Cafe,“ odporúča Zuzka.
Ráno v Lisabone na milión spôsobov: Raňajkujte ako miestni a objavte čarovné Instagramové spoty
Keď prejdeme na tému raňajok, Zuzi sa pousmeje. „Toto je kapitola, ktorú milujem najviac na svete. Viem, že veľa ľudí v Lisabone chodí do fancy podnikov, ale ja mám radšej niečo lokálnejšie a pokojnejšie. Moja obľúbená je Padaria Portuguesa – ide o portugalskú sieť pekární a raňajkární, ktoré nájdeš nielen po celom Lisabone, ale aj naprieč celým Portugalskom,“ opisuje.
Majú výborné raňajkové menu a len za 3,90 eura dostanete čerstvý pomarančový fresh, ich lokálnu Delta kávu a k tomu sendvič alebo croissant brioche s maslom a syrom – presne ten si dáva Zuzka. V ponuke ho však majú aj so šunkovou variantou. „Veľa muziky za málo peňazí, všetko je tu naozaj veľmi chutné a čerstvé a okrem toho tu chodí veľa miestnych, takže práve preto to tu milujem,“ dodáva.

Ak túžite po podniku s rozmanitejším menu, podľa Zuzky je skutočným „cadillacom“ medzi raňajkami aj brunchom práveDobeco. „Cenovo je to takisto veľmi fajn, ja som platila 12 eur a mala som toho na tanieri naozaj veľa,“ spomína. Vybrať si tu môžete od nadýchaných lievancov a avo toastov až po bohaté vajíčkové kombinácie, vegánske bowls a čerstvé smoothies.
Všetko je nielen krásne naservírované, ale aj výborne dochutené. Dobeco si dáva záležať na kvalite surovín aj na estetike – ideálne miesto, ak si chcete raňajky naozaj vychutnať a zároveň nimi oživiť aj váš Instagramový feed.
Super spotom je aj už spomínaný podnik Thank You Mama, kde v ponuke nájdete nielen výberovú kávu, ale aj skvelé vegetariánske a vegánske jedlá. Podľa Zuzky sa tu určite oplatí ochutnať slaný tofu toast s avokádom alebo raňajkovú misku s čerstvou zeleninou a hummusom. K tomu si môžete dať domáci kombucha drink alebo chai latte.
Zuzky, ktorá má cit pre lokálne miesta a chute, som sa však spýtala aj na typické portugalské raňajky. Zaujímalo ma, či existuje miestna varianta, ktorá je taká ikonická ako napríklad English Breakfast, ktoré poznajú po celom svete.
„Portugalci majú veľmi veľa sladkého pečiva. Povedala by som, že práve to je pre nich typické. Radi si dajú croissant brioche, ktorý je sám o sebe sladký, no často si ho dávajú aj so šunkou a syrom. Tradičný pastel de nata jedia kedykoľvek počas dňa, ale veľmi známa je aj bola de Berlim – sladká šiška plnená pudingom, ktorú predávajú miestni predajcovia na pláži a vykrikujú: ‚Bola de Berlim!‘
Ak to niekedy započujete, budete vedieť, že sa vám nesnažia predať suveníry, ale naozaj chutnú sladkosť, ktorú sa oplatí ochutnťať. Samozrejme, nájdete tu aj slané pečivo, no ak hovoríme o typických raňajkách, ich špecialitou je jednoznačne sladké.“
Najväčší hriech v Lisabone? Dať si pastel de nata na zlom mieste
Pastel de nata je sladký koláčik, ktorý sa stal ikonickým symbolom portugalskej kuchyne. Ide o malý, krehký tart z lístkového cesta, plnený jemným vanilkovo-vaječným krémom. Pečie sa do zlatohneda, až kým sa na jeho vrchu nevytvorí karamelizovaná krusta. Podáva sa teplý, často posypaný škoricou. „Je úplne bežné, že si miestni sadnú na bar, objednajú si jeden pastel, vypijú malé presso a idú ďalej. Je to taký ich denný rituál.“

Pastel nájdete doslova na každom rohu – v kaviarňach, pekárňach aj cukrárňach po celom Lisabone. To však neznamená, že všetky chutia rovnako. „Strašne veľa ľudí mi písalo, že si ho dali na letisku alebo v supermarkete. Ale toto, prosím, nikto nikdy nerobte!“ smeje sa Zuzka. „Ak chcete zažiť tú pravú chuť, musíte ísť do Manteigaria – je to menšia sieť s niekoľkými pobočkami po meste. Pastel si dajte, keď je ešte teplý, a nezabudnite si ho posypať škoricou. To je pre mňa vždy pôžitok.“
Ak máte v Lisabone viac dní, Zuzka odporúča výlet do štvrte Belém, kde pastel de nata historicky vznikol. Táto štvrť sa nachádza približne 20 minút električkou od centra, a okrem krásneho nábrežia a pamiatok tu nájdete aj miesto, kde sa píšu dejiny tohto dezertu.
Pastel de nata vznikol na začiatku 19. storočia v kláštore Mosteiro dos Jerónimos v lisabonskej štvrti Belém. Recept vytvorili katolícki mnísi, ktorí v tom čase využívali vaječné bielka na škrobenie habitov a zvyšné žĺtky nechceli vyhadzovať – tak vznikol nápad na sladký krémový koláčik.
Po zrušení kláštorov v Portugalsku predali mnísi recept miestnemu cukrárovi, ktorý si v roku 1837 otvoril cukráreň Pastéis de Belém – a tá funguje dodnes. Originálny „Pastel de Belém“ sa tam stále vyrába podľa tajnej receptúry, ktorú poznajú len vybraní cukrári. „Je to legenda. Pečú ich tu už od devätnástneho storočia podľa tajného receptu, ktorý si dodnes strážia. A hoci pastel de nata nájdete naozaj všade, iba tento podnik môže používať názov Pastel de Belém. Je to originál,“ uzatvára Zuzka.
Kde ochutnať najlepšie cestoviny, objaviť skryté lokály a vychutnať si večeru v Alfame za zvukov magického fado
Lisabon, pulzujúca metropola, kde sa na každom kroku skrýva malý kulinársky poklad, láka na nekonečné objavy. Našu gastrotúru otvárame v srdci mesta, v podniku O Velho Eurico, ktorý si za roky vybudoval status kultového lokálu. Práve tu vás očarí pravá portugalská kuchyňa, jednoduchá a úprimná, akoby ste ochutnávali rodinný recept z babičkinej kuchyne, no s moderným nádychom.

„Rezervácia je nevyhnutná, no aj tak čakáte na stôl. Ja som na ten svoj čakala tri hodiny, ale každá minúta stála za to,“ priznáva Zuzi. Menu, minimalistické a precízne, čerpá zo sviežosti morských plodov a šikovnosti miestnych kuchárov, ktorí do každej porcie vkladajú kus svojej duše.
V pokračovaní našej cesty nás láka Pomme Eatery – miesto, kde sa jablko stáva nielen hlavnou ingredienciou, ale aj poetickým symbolom jedla a priestoru. Jemné pošírované vajcia s jablkovou hollandaise omáčkou, brisket burger s jablkovým čatní či nadýchané lievance s jablkovým pyré vás zavedú na sviežu vlnu sezónnych chutí. Celý zážitok vám doplní skvelá remeselná káva. „Každé jedno jedlo bolo naozaj magické,“ dodáva Zuzi.
Medzi jej najväčšie poklady však patrí nenápadná Churrasqueira da Paz, ktorá navonok pôsobí ako stará, skromná krčma. Vnútri však nájdete trojicu Portugalcov, ktorí bez zbytočných gest varia jedlá plné autenticity a úprimnosti. Krevety s hranolkami a chlieb namáčaný do ich šťavy sú ako jednoduchá pieseň chutí, ktorá vás opantá a ešte dlho doznieva v pamäti. „Toto miesto vás úplne očarí a ako turista by ste ho nenašli. Dlho som si ho nechávala pre seba, ale asi je čas dať tento tip aj svetu,“ smeje sa Zuzi. Len pozor – platba je možná len v hotovosti a rezervácia je kľúčom k vášmu zážitku.
Ak chcete spoznať Lisabon v jeho najstaršej, najduchovnejšej podobe,vyberte sa do Alfamy, kde sa uličky večer naplnia magickou hudbou fada. Fado, zapísaná na zozname UNESCO, je spevom smútku, túžby a nádeje, ktorý kedysi spievali ženy námorníkov – manželky, matky a milenky, čo čakali na návrat svojich blízkych z mora.
Jednoduchý spev a znejúca portugalská gitara vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. Fado môžete prežiť na vlastnej koži v Barracão de Alfama, kde k nemu servírujú grilované sardinky, dusené mäso či morské plody, ktoré vás prenesú do samého srdca portugalskej tradície.

Pre milovníkov talianskej kuchyne Zuzka odporúča tri špeciálne miesta: Lupita, kde pečú tú najlepšiu pizzu v meste v modernom štýle; Caja – Pasta Fresca e Piadina, kde si dáte najlepšie cestoviny – druh cestoviny a omáčky si môžete vyskladať podľa chuti; a nakoniec MALBA Fromagerie – štýlové bistro so syrovými špecialitami z kravského, ovčieho aj kozieho mlieka. Krémové, jemné a lahodné, doplnené pohárom lokálneho vína a výhľadom na rozžiarený Lisabon, sú ideálnou predohrou romantickej večere.
Nákupy potravín v Lisabone: „Za pol kila kreviet som zaplatila len 6 eur,“ hovorí Zuzka
Zuzi hovorí, že nákupy potravín v Lisabone si naozaj užívala a stali sa pre ňu hotovým zážitkovým rituálom. „Aj ten najlacnejší tuniak v konzerve, sardinky či mušle sú tam vo výbornej kvalite. Rovnako aj syry, šunky a zelenina – všetko je čerstvé a lokálne.“
Spomína aj skvelú kvalitu čerstvých rýb. Medzi najobľúbenejšie patria v Lisabone biele ryby ako sibas, robalo a durada. „Krevety nájdeš takmer v každom obchode – za pol kila som platila len šesť eur a pripravila som si z nich skvelú večeru. Stačí trocha oleja, cesnak a citrón. Varíš tu rýchlo, chutne a zároveň zdravo.“

„Ceny síce rastú všade, ale v Portugalsku sú potraviny stále lacnejšie ako u nás. A tá kvalita je neporovnateľná,“ opisuje. Na otázku, koľko minula za týždeň, odpovedá: „Často som jedla vonku a nevarila som každý deň, ale na taký klasický týždenný nákup som minula približne 50 eur. U nás dám viac, ale, samozrejme, záleží, čo kupujem. V Lisabone som žila najmä na ovocí, zelenine, rybách a syroch. Najviac som míňala na krevety a kvalitné tuniaky, keď som si chcela dopriať niečo výnimočné.“
Zdroj: Zuzana Žuborová
Foto: Zuzana Žuborová