Úspěšná kavárna – pár základů podnikání

gravatar
 · 
25 decembra, 2021
 · 
5 min read
Featured Image

Bylo by krásné otevřít si úspěšnou kavárnu a nechat, ať do ní proudí davy lidí, aby si užili vaše produkty a služby a utratili u vás své peníze. Vždy je však třeba vzít v úvahu i určité obchodní záležitosti, takže provozování úspěšné kavárny rozhodně není jen procházka růžovým sadem!

Pamatujete si na předchozí příspěvek o úspěšné kavárně? Tam jsme do hloubky probrali tato témata:

  • kvalita & výběr
  • návrh služby & samotná služba
  • výběr & sezónnost produktů
  • trendy & sociální média

„Nenávidím čísla, ale miluju peníze!“

Abyste mohli vytvořit úspěšnou kavárnu, musíte se zajímat o čísla. Alespoň tedy o některé z nich. Pokud jste jako já a trpíte, když máte číslům rozumět nebo je mít dokonce rádi, tak mám pro vás tip. Pokuste se myslet na to, že vám čísla pomáhají a slouží a nejsou tu proto, aby vás zmátla nebo vám zničila den. Pamatujte si, že existuje mnoho oblastí, které výrazně ovlivňují vaše podnikání a činí jej ziskovým (nebo ne). Níže jsem uvedla tři.

Nasycenost trhu

Udělejte si přehled o počtu poskytovatelů podobných služeb a seznamte se s kávovými produkty a službami, které jsou ve vaší lokalitě dostupné. Dbejte také na celkovou kvalitu. Víte, kolik lidí denně do vaší oblasti dojíždí? Zjistěte, jestli ve vaší lokalitě něco chybí: je něco, co by tam lidé chtěli mít, ale zatím to není k dispozici?

Business plán

Na některé věci byste měli myslet už před otevřením kavárny.

Vize a poslání. Měli byste mít jasno a vědět, co chcete dělat. Nemůžete „jen prodávat kávu“. Jaký přesně je váš plán?

  • Komu prodáváte? Jaká je vaše cílová skupina a jak ji podle plánu oslovíte? Koho byste chtěli získat jako své zákazníky? Máte pro ně tu správnou nabídku?
  • Struktura nákladů. Jste si vědomi všech nákladů, které provozování kavárny nebo podnikání obecně přináší? Zvláště náklady na zaměstnance mohou být obrovské, takže plánujte směny chytře. Špička vyžaduje více rukou a nohou než jiný čas. Berte při plánování směn v potaz také to, jak náročné jsou procesy obsluhy u stolu nebo kolik manuálních prací je u vás potřeba vykonávat.
  • Ceny. Začněte kávou, protože je to produkt s nejlepší marží. Najděte celkovou rovnováhu mezi cenami konkurentů a vaší strukturou nákladů.

Podpora vašich prodejů

Existuje mnoho způsobů, jak prodat více. Zde je několik tipů a zkušeností.

Take away

Vzpomeňte si na všechny ty zaneprázdněné lidi, kteří nemají čas nikde chvilku posedět. Je snadné zvýšit své prodeje tím, že jim prodáte kávu s sebou. Navíc tito zákazníci si nesednou, takže pro ty, kteří zůstanou, bude více míst. Můžete také zvážit, zda mít své vlastní take away kelímky, protože ty jsou pro vás v podstatě bezplatnou reklamou.

Výběr z více káv

Víme, že ti, kteří milují svůj dark roast, nebudou pít světle praženou kávu, pokud k tomu nebudou nuceni. Vždy budou existovat lidé, kteří chtějí, aby jejich káva byla šťavnatá a ovocná, stejně jako lidé, kteří chtějí, aby jejich káva byla čokoládová a oříšková. Abyste získali více zákazníků, dejte jim vybrat alespoň ze dvou druhů kávy. Můžete je také pravidelně obměňovat tak, aby byl výběr zajímavý. Pamatujte také na konzumenty, kteří kávu nepijí.

Cross-selling a upselling

Vždy mějte k dispozici výhodná menu. Dejte o nich vědět zákazníkům a propagujte je na svých viditělně umístěných informačních materiálech a tabulích. Bylo by hezké mít týdně jeden produkt, který baristé vždy doporučují před přijetím platby. Párování podle chuti funguje v prostředí kavárny skvěle, proč si tedy nedefinovat jednu nebo dvě kombinace? Vždy se zeptejte, zda zákazník chce dvojité espresso místo single a jestli si do svého chai latte přeje přidat shot. Povzbuďte také zákazníka, aby si vybral prémiový produkt před klasickým. Pokud budete mít kvalitní výběr sladkých i slaných dobrot, pak bude pro zákazníka snadné koupit si další. A pamatujte, že plná a lákavá vitrína prodává lépe než poloprázdná.

Sociální média

Tomuto tématu jsme se více věnovali v předchozím příspěvku, znovu ale připomeneme, že využívání sociálních médií většinou slouží jako bezplatná reklama. Zajistěte, aby vás zákazníci mohli ve svých příspěvcích označit. Možná byste mohli mít vlastní hashtag? Co marketing v sociálních médiích? Co třeba utratit pár korun například za reklamu na Instagramu, abyste zajistili, že si zákazníci najdou váš účet?

Co by pro vaše podnikání znamenalo prodávat další produkt nebo získat o 10 % zákazníků navíc?

Buďte odlišní a jedineční. Pamatujte, že ostatní kavárny ve vašem okolí nejsou jen konkurenty, ale přinášejí také příliv zákazníků do vaší lokality!

Zdroj: Barista Institute

Tagged: ceny · plán · podnikání · základy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER