Robot barista na letošních olympijských hrách

gravatar
 · 
21 februára, 2022
 · 
3 min read
Featured Image

Nejspíše jste zaznamenali, že zimní olympijské hry roku 2022 se konaly právě teď v Pekingu. Po komplikacích, které způsobily letní hry plánované na rok 2020 a následně odložené na léto 2021, je samozřejmě stále velkým tématem pandemická situace. A tak se nesmíme divit, že „lidská síla“ byla minimalizovaná, kde to jen šlo. A možná právě tak vznikl nápad na robota v pozici baristy, který vám připraví kávu.

Olympiáda je ve své podstatě oslavou lidí a jejich potenciálu. Lidé na celém světě tráví svůj čas přípravou a zdokonalováním svých dovedností aby dokázali doskočit dál, sjet svah rychleji nebo udělat trik s větší rotací. K pochopení “baristy a jeho snah” však Olympijský výbor nejspíš zatím nedošel. A tak pravděpodobně nerespektuje stejný triumf lidského ducha, jako v jiných disciplínách, když jde o přípravu kávy.

Jak uvedl The Independent “automatický barista” připravoval kávu v jedné z letošních olympijských zón, na vlakovém nádraží Thaizicheng v čínském Zhangjiakou. Robot používá dvě šestiosá ramena pro “ruční zalévání” filtrované kávy pro zákazníky. Pomocí technologie vizuálního rozpoznání robot provádí každý krok sám. Od mletí kávy, po přípravu a její podávání.

Robot vypadá roztomile, když se svými robotickými pokřivenými končetinami mele kávu na Mahlkönig EK43. Následně nalévá vodu do konvice Fellow a připravuje filtrovanou kávu pomocí V60. Jeho dobrý vkus na kávové doplňky mu musíme nechat.

Podle Give Me Sport jsou roboti součástí opatření, které mají zabránit šíření nemoci. Snižují množství fyzického kontaktu mezi jednotlivci, kteří jsou účastníky olympijských her. Podobní roboti se na těchto olympijských hrách používali také k přípravě koktejlů, vaření a rozvozu jídla do hotelových pokojů. Používali se také na umývání podlah, měření a kontroly teplot u lidí a také připomínali lidem povinnost nošení respirátorů.

To vše je pro roboty dobré. Ale žádný “kus oceli a křemíku” zatím nedokáže skutečně zprostředkovat prožitek z přípravy kávy od skutečné lidské osoby. Robotičtí nadšenci jsou u vytržení z nové reklamy Boston Robotics, která se má vysílat na letošním Super Bowlu, ve které se robot opijí velkým množstvím piva Samuela Adamse. Tato reklama však neprezentuje roboty jako něco roztomilého, ale spíš strašidelného. Trochu jako z “apokalyptických filmů”, tak snad roboti “nesmažou” všechny skutečné baristy.

Zdroj: Sprudge

Tagged: novinky · olympiáda · robot · zajímavosti
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER