Výběrová káva v Havířově?

gravatar
 · 
5 februára, 2023
 · 
6 min read
Featured Image

Havířov je nejmladší město v Česku, původně založené jako havířské, odkud si také získalo svůj název. Od dob největší éry místních dolů však již pár desítek let uplynulo a Havířov se tak postupně stává moderním městem. Ovšem jak je na tom s výběrovou kávou?

V posledních letech se zde kvalita kaváren výrazně posunula, ale hlavně vznikly kavárny s výběrovou kávou, o kterých jsme mohli před rokem 2018 pouze snít. Na následujících řádcích si řekneme o třech, které byste při návštěvě Havířova rozhodně neměli minout.

Kafe Bobule

Psal se rok 2018 a v Havířově se otevírala kavárna Kafe Bobule. Kavárna, kde se začala připravovat výběrová káva. Nachází v blízkosti náměstí Republiky, nebo jak by vám zde většina lidí řekla: „náměstí s kyvadlem“, v aleji čínských metasekvojí. Pokud využijete venkovního posezení v podobě několika stolů před kavárnou, budete sedět právě uprostřed této aleje.

Při vstupu vás možná překvapí atmosféra, která se uvnitř nachází. Tu vytváří mírně vintage design, který má na vzhled místa velký vliv. Proto vcházím dovnitř a mám namířeno přímo k baru, kde se objednává. Na otázku, z jakých káv je dnes na výběr, se mi dostává odpovědi, že na espresso mlýnku je El Salvador z pražírny La Boheme a na batch brew je Keňa z FiftyBeans.

Pro dnešek objednávám batch brew a přemýšlím nad něčím sladkým k zakousnutí, a že je doopravdy z čeho vybírat. Celý bar je pokrytý sladkým pečivem, ať už croissanty, makovými šneky, nebo perníčky. Ve vitríně jsou vidět větrníky a velký výběr několika druhů cheesecaků. K filtru si proto objednávám čokoládový cheesecake a začínám vybírat místo k sezení. Sednout se v kavárně dá k různým stolům, na lavici, nebo třeba do malých křesel. Pro dnešek si vybírám lavici za chvíli už ochutnávám kávu, zákusek a užívám si místní atmosféry.

Příprava filtrované kávy zde není perfektní, ale vzhledem k posezení v příjemném prostředí nějakou tu chybičku odpustím. Po krátké debatě s obsluhou se navíc dozvídám, že v nejbližší době je v plánu rozšířit nabídku o pražírny Double Shot a Dos Mundos, takže o rozmanitost káv rozhodně nouze nebude.

Shothouse

Přibližně za rok, tedy v roce 2019, se v Havířově otevírá další kavárna, která posouvá laťku zase o level výše. V Shothousu se totiž od svého počátku snaží připravovat kávu tak, aby byla perfektní. A to se jim vcelku obstojně daří doteď.

Shothouse se v Havířově nachází na ulici Dlouhá, v blízkosti společenského domu. Na první pohled vás překvapí svým mírně industriálním vzhledem a také tím, jak zde z minimálního prostoru vytěžili maximum. Mírně nešťastné je pouze samotné místo, které je poměrně rušné. Na druhou stranu je spousta lidí, kterým mírný ruch z ulice vyhovuje více než ticho. Slogan Shothousu zní: „Ráno byznys, večer párty“ a možná i díky tomu ruch z ulice jen prohlubuje atmosféru, která má Shothousem vládnout. A proč večer párty? Shothouse není jen kavárna, večer se z něj stává bar plný výběrových ginů a toniků. Je zde možnost posezení venku v podobě několika stolků před vstupními dveřmi. „Zahrádka“ je oplocená nízkým plotem, kterého je součástí i lavice na sezení.

Ale teď už bylo dost povídání, pojďme si objednat. Vcházím dovnitř, přímo k baru, kde se většinou objednává. Hned po pozdravení se dozvídám, jaká káva je dnes na espresso mlýnku a z jaké je připravena filtrovaná káva, tu zde připravují přes V60. Pro dnešek je tedy na mlýnku Mother-ship blend a na filtru Bolívie La Linda. Všechny kávy v Shothousu jsou vždy z pražírny Father’s coffee roastery. Vybírám si opět filtr, něco k zakousnutí a jdu si sednout k jednomu ze čtyř stolů kolem baru.

Káva je výborně připravená a u jídla si také není na co stěžovat. Až na mírně stísněný prostor je tedy vše skvělé.

Kamerlik

Ano, hned na začátku musím říct, že se tato kavárna nenachází v Havířově, ale v Českém Těšíně. Nicméně pokud už v Havířově budete, byla by škoda neudělat si výlet k Polským hranicím a navštívit jedinou kavárnu s výběrovou kávou v Českém Těšíně.

Název opravdu neklame a celá kavárna je velmi útulná. Tady to platí jak pro Čechy, tak pro Poláky, kterých je zde vždy tak půl na půl. Při vchodu dovnitř vás upoutá minimalistický design, světlé barvy a dřevěné prvky. Hned po tom si určitě všimnete hlavního monumentu, tedy kávovaru Faema E61, který se nachází na baru, hned naproti vstupním dveřím.

Stačí jeden pohled a už mám na espresso chuť. Proto neotálíme a jdeme si objednat, opět u baru. Říkáme si o jedno espresso, jeden french press s cascarou, což je zde novinka, a jdeme si sednout. Mimochodem, na mlýnku je dnes Bolívie La Linda z Father’s coffee roastery. Káva je výborně připravená a atmosféra též bezchybná. Jako třešničku na dortu zmíním také pravidelné cuppingy, které se zde konají. Poslední například s pražírnou Poppy Beans.

Tagged: havířov · průvodce
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER