Výběrová instantní káva: dobude český a slovenský trh?

gravatar
 · 
5 februára, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

Doba je rychlá. Ale i přesto klademe důraz na kvalitu potravin a celkově života. Mnozí z nás neustále někam spěchají, ale naučené kvality se nechtějí vzdát. Proto se hledá mnoho způsobů, jak tyto náročné spotřebitele uspokojit, a jeden z nich je i výběrová instantní káva.

V Evropě je nejvyšší podíl konzumentů na trhu s instantní kávou, dosahuje hodnoty 37 %. Společnosti Starbucks a Nestlé spustily v únoru 2020 prodej řady prémiové instantní kávy s vidinou lukrativního trhu, který právě instantní káva nabízí. Tyto produkty nejsou dostupné pro všechny země, ale ve společném prohlášení společnosti uvedly, že trh s instantní kávou rychle roste. [1]

Výroba instantní kávy patří k těm náročnějším procesům. A výroba výběrové instantní kávy, kde se vše v celém procesu výroby stále zaměřuje spíše na kvalitu než kvantitu, si troufnu říct, je ještě těžší. Zatímco u pražíren výběrové kávy se většinou najde způsob jak získat vhodnou, i když pro začátek třeba i malou, pražičku, mechanismus vhodný k zamrazování instantní kávy se nejspíš pohybuje v jiných hodnotách. A proto do výrobního procesu vstupují další hráči.

Mezi firmy, které zprostředkovávají výrobu instantní kávy ostatním pražírnám výběrové kávy, patří americké společnosti Swift cup coffee a Voila. Výběrovou kávu najdeme u pražíren jako je The Barn, ale také například SAVAGE coffees, kde mě nabídka káv a jejich popis doopravdy zaujal.

Výběrová káva vs. instantní výběrová káva

Pokud bych měla vycházet z vlastních zkušeností a tedy představit svůj pohled na věc. Zakoupili jsme si discover balíček od Voila coffee, tento balíček jsem našla úplnou náhodou v pražské Etapě PG foodies. Konceptuálně je mi balíček sympatický, obsahuje 5 různých káv (Kolumbii, Rwandu, Brazílii a 2 balíčky blendů).

Uvnitř krabičky je 5 balíčků – Rwanda Rugali, Thunderbolt Brazil Rwanda & Columbia, Brazil Serra Doce Natural, Bomber Brazil Rwanda & Columbia a Columbia Risaralda.

Balíček vypadá poměrně luxusně, velikostně jde o balení krabičky od cigaret a uvnitř krabičky se nachází 5 samostatně balených káv. Každá v sáčku stejně jako jednotlivě balené pytlíkové čaje. Bohužel zde vidím pár ale. Mnoho lidí stále přeučujeme, že kvalitu a rozdíl mezi výběrovou kávou a kávou komoditní představují vedle chuti i dostupné informace. Pro jistotu ještě jednou. Neříkám, že tyto informace bychom nenašli na balíčcích jiných výrobců, ale ty jsem bohužel přímo v rukou neměla.

V případě Voily jsme na krabičce nenašli nějaké datum, které by nám napovídalo, kdy byla káva upražena/vyrobena. A bohužel ani recept. I když chápeme koncept zjednodušení, nejsem si jistá jestli pro “publikum výběrové kávy” není toto zjednodušení až příliš. Recept zde popisují doopravdy stroze a to jeden sáček na 230–290 ml horké vody. Bohužel názory ohledně teploty použité vody se různí, proto bych tuto informaci v rámci zachování konstantnosti uvítala.

Na závěr, z pohledu udržitelnosti, jde v případě jednotlivě balených porcí o ekologickou zátěž. Na sáčcích se sice vyskytuje nápis o kompostovatelnosti materiálu, ale jednotlivé vrstvy zde nejsou rozepsány. Obávám se nevhodnosti těchto materiálu pro domácí komposty.

Jak vychází instantní výběrová káva cenově?

Protože pro výrobu výběrové instantní kávy používáme nákladnou vstupní surovinu, za kterou farmář dostane dobře zaplaceno, i na ceně výběrové instantní kávy se tato kvalita projeví. Instantní výběrová káva tedy vychází všeobecně dráž, než výběrová káva zrnková. A je to pochopitelné. Zatímco u výběrové zrnkové kávy můžete po upražení kávu rovnou prodat, v případě kávy instantní vás čeká další proces zpracování, opětovného sušení, balení a následná expedice. Navíc poměr zrn, které potřebujeme ke zpracování výběrové instantní kávy, je vyšší než zisk výsledné kávy ze zrnkové kávy zpracované například na espresso.

Jak to tedy bude na českém a slovenském trhu? A není reputace instantní kávy natolik špatná, že za výběrovou instantní kávou nebudou konzumenti hledat nic výjimečného? Doba, kdy se řešilo, zda výběrová bezkofeinová káva není “úpadkem” kvality, byla poměrně rychle vystřídaná dobou výběrových kapslí. Ale jak jsme si řekli už na začátku, doba je rychlá a i tento trend byl rychle vystřídán. To, zda se i české a slovenské pražírny rozhodnou jít směrem výběrové instantní kávy a jak na ni budou reagovat spotřebitelé, nám ukáže až čas.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER