Stručná historie instatní kávy

gravatar
 · 
1 septembra, 2021
 · 
3 min read
Featured Image

Rozpustná nebo také instantní káva zaznamenává stabilní poptávku po celá desetiletí díky své cenové dostupnosti a pohodlnosti přípravy. V posledních letech do tohoto produktu investovala řada velkých kávových společností v naději, že zvednou svou část podílu na trhu. Jaká byla její cesta historií si můžete přečíst na následujících řádcích.

Instantní káva dnes představuje přibližně 25 % veškeré kávy, která se připraví a spotřebuje v maloobchodě po celém světě. Jak se na takové objemy dostala?

Ačkoli byla vynalezena už v 18. století, stala se velmi populární až během první světové války, kdy byla součástí přídělů pro vojáky. Narušení globální ekonomiky po první světové válce mělo za následek to, že v Brazílii došlo k národnímu přebytku kávy. Kolem roku 1930 firma Nestlé a Institut brazilské kávy společně vyvinuly instantní kávu, která se poté stala populární během druhé světové války.

Od té doby její popularita jen rostla. V 60. letech se při výrobě instantní kávy začala používat lyofilizace, aby se zlepšila její kvalita a chuť. Rozpustná káva se lyofilizuje ještě dnes, vedle další hlavní metody, kterou je sušení rozprašováním.

Instantní káva (označovaná také jako rozpustná, prášková nebo krystalová) se dnes vyváží jako konečný produkt. Přeprava je také mnohem snazší než u zelené nebo pražené kávy. Váží méně než celá zrnka, vydrží i drsnější podmínky a často se vyrábí z dostupné robusty namísto arabiky. Celkově se jedná o levné a pohodlné řešení.

ICO (International Coffee Organization) uvádí, že v červenci 2020 představovaly dodávky rozpustné kávy 9,1 % veškeré kávy dodané po celém světě - což je nárůst o 1 % za stejné období předchozího roku. Očekává se, že trh s rozpustnou kávou poroste o 4,2 % ročně až do roku 2024. Evropa je největším světovým spotřebitelem rozpustné kávy s tržním podílem 37 %, následuje Čína (12 %) a USA (11 %).

Podle zprávy Euromonitor pochází současná poptávka po instantní kávě často z rozvíjejících se trhů, a to díky její cenové dostupnosti a jednoduchosti její přípravy.

V zemích, kde je již zaveden trh s výběrovou kávou, je budoucnost pro tuto kategorii kávy poněkud problematičtější. I v těchto zemích však existuje značná příležitost, pokud se efektivně využijí výhody instantní kávy.

Dočkáme se tedy instantní výběrové kávy? Jaké bude její přijetí zákazníky?

Zdroj: Perfect Daily Grind

Tagged: historie · instantní káva · trendy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER