Kávové tipy do začátků, jak na přípravu filtrované kávy?

gravatar
 · 
6 januára, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

Začínáte s přípravou filtrované kávy? Nebo jste k Vánocům dostali nějaké vybavení, se kterým si zatím nevíte rady? Zde přinášíme pár univerzálních tipů, které je dobré se naučit hned v začátcích. A i když jde mnohdy o “práci navíc”, na chuti své kávy to jistě poznáte.

Kvalitní zrnková káva

Za co je dobré si hned ze začátku připlatit, je jednak kvalitní zrnková káva a jednak mlýnek. K mlýnkům se ještě dostaneme. Kvalitní zrna jsou pro přípravu chuťově dobré kávy klíčové. Z nekvalitních či starých zrnek dobrou kávu bohužel nevyrobíte ani s tím nejlepším postupem. Na kávě proto raději nešetřete.

Kde ale kvalitní kávu hledat? Vždy hledejte kávu zrnkovou. V Česku a na Slovensku máme mnoho kvalitních pražíren, které se specializují na výběrovou kávu. Zde už máte zaručenou kvalitu, co se zrnek bez poškození od kávových chorob či škůdců týče. Pokud chcete mít zaručenou také čerstvost kávy od doby pražení, vybírejte přímo u zdroje, podívejte se přímo na e-shop pražírny. Káva na přípravu filtrované kávy je ve své nejlepší kondici zhruba 14 dní od upražení. Pro přípravu filtrované kávy vybírejte kávu, která byla přímo na přípravu filtru upražena. Jde o světlejší pražení, které lépe pasuje k celému principu přípravy. Vždy bychom měli vybírat množství kávy, které zvládneme zpracovat zhruba do jednoho měsíce od nákupu.

Mlýnek do výbavy patří

Mlýnek patří k další položce, na které se nevyplatí šetřit. Právě mlýnek a samotná káva jsou dva zdroje, které výslednou chuť vašeho šálku nejvíce ovlivní. Pokud tedy vynecháme nějaké fatální chyby v přípravě. Zrnka meleme vždy přímo před přípravou a pouze množství, které ihned použijeme. Předem namletá káva totiž “vyčichne” a vy potom přicházíte o chuť, kterou jste si s nákupem zrnek draze zaplatili. Tipy na mlýnky, se kterými máme v naší redakci zkušenosti, najdete v tomto článku.

Nezapomeňte také na správnou hrubost mletí. Mletí ovlivňuje dobu přípravy, ale i chuti. Pro každý způsob přípravy je navíc vhodné jiné mletí. Jemné mletí se používá pro přípravu moka konvičky. Střední mletí je vhodné pro aeropress, V60, či Chemex. Hrubé se používá pro French press, především proto, protože samotná extrakce trvá delší dobu. Jde zde zmínit také jedno poměrně univerzální pravidlo: Čím jemnější mletí, tím je chuť více hořká. Čím hrubší mletí, tím kyselejší chuť. 

V průběhu mletí kávy si běžně dáváme ohřát vodu. Na 100 °C raději zapomeňte. Pro přípravu dobrého šálku kávy potřebujeme vodu o teplotě zhruba 96 °C. Po uvaření vody ji nechce pár minut odstát. Pro zjednodušení můžete použít teploměr, anebo jsou na trhu dostupné konvice, které ohřívají vodu na vámi požadovanou teplotu. Na kvalitě vody také záleží. Ideálním řešením je pořídit si filtrační systém, ten může být i přenosný v podobě konvice, do které se přidávají speciální filtry. Toto řešení není cenově náročné. Další možností je kupovat kojeneckou balenou vodu.

Papírové filtry

Pokud používáte systém jako je například V60, Aeropress, Chemex, Kalita atp., je potřeba nachystat si papírové filtry. Filtry jsou většinou součástí balení samotného vybavení pro přípravu filtrované kávy. Papírové filtry vždy proplachujeme vřelou vodou. Jednak odstraníme “papírovou” dochuť, jednak tím nahříváme veškeré vybavení a káva tak bude připravována za dobrých teplot. Nezapomínejte také na nahřátí vašeho oblíbeného hrnečku, teplota nápoje má vliv na vnímání výsledné chuti.

Namočený papírový filtr při přípravě V60.

Povrch mletých kávových zrn se při přípravě, před zalitím horkou vodou, snažíme vždy zarovnat pomocí klepání. Extrakce pak bude lépe probíhat. Vodu naléváme vždy krouživými pohyby přímo na kávovou sedlinu. Kávu je vhodné také “předpařit”. To uděláme tak, že použijeme zhruba třikrát větší množství vody než kávových zrn, kterou zalijeme kávovou sedlinu. Ze sedliny začnou unikat bublinky oxidu uhličítého, opatrně toto malé množství vody s kávou zamícháme a zhruba po 30 sekundách pokrčujeme s přidáváním vody do požadovaného množství.

Pokud se v přípravě ztrácíte a přijde vám samotný postup až příliš složitý, i zde pro vás máme řešení. V dnešní době aplikací existuje mnoho variant, jak se stát domácím baristou “s telefonem v kapse”. Aplikace vám prozradí i konkrétní recepty a vy tak budete znát přesný poměr vody a kávy, které jednoduše odměříte i na kuchyňské váze.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER