Jaký byl Barista roku 2022?

gravatar
 · 
16 marca, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

A je to za námi. Barista roku 2022 je znám, festival je u konce a nám nezbývá nic jiného než netrpělivě vyhlížet nadcházející ročník. Dojmů a zážitků máme všichni nepočitatelně, jak už to po takových velkých akcích bývá. Ohlédneme se za ním proto společně a na ty, kteří letos Baristu roku nestihli, přeneseme pocit, skoro jako by byli přímo ve víru dění.

Co přinesl letošní barista roku?

Barista roku se letos konal 12. a 13. března 2022 v pražské Novoměstské radnici. Letošní ročník s sebou přinesl novinky a musel se vypořádat s nejrůznějšími nástrahami. Jak si nejspíš vzpomínáme, v roce 2021 nebylo kvůli epidemii toto setkání české a slovenské baristické scény vůbec možné. Jsem proto velmi ráda, že v roce 2022 celá akce mohla proběhnout. I když to pro pořadatele znamenalo omezené množství lístků a pravděpodobně také “odpadkový” ústupek. Bohužel nebyly tento rok k dispozici vratné kelímky na kávu a pokud si člověk nedonesl svůj vlastní, musel se spokojit s netříditelnými kelímky papírovými. Nebo využít hrneček, který někteří získali jako součást víkendového vstupného.

Celkově se pořadatelé museli přizpůsobit také prostoru. Velký vzdušný prostor Pragovky byl nahrazen prostorem menším. To mělo vliv především na místnost s brew bary, kde se chvílemi vyskytovalo velké množství lidí. Zato soutěžní prostor byl tentokrát “uzavřený”, a tak jednotlivé výstupy baristů působily skoro jako představení.

Na espresso a brew barech se již od sobotního rána představovaly pražírny v tříhodinových blocích. Novinkou tohoto ročníku byly stánky tří pražíren, které nabízely kávu po celý víkend. Kávu od Beansmith’s, Rusty Nails a doubleshotu jste tak mohli ochutnat až do nedělního večera. Vedle espressa, a kávových nápojů z něj, tyto tři pražírny nabízely také batch brew a u Rusty Nails jste mohli ochutnat i Nitro Cascaru.

A co samotná soutěž?

Sobota představovala semifinálový den. Během dne jsme tak na pódiu viděli hned 16 uchazečů o titul baristy roku. Zadání bylo jasné, 4 espressa, 4 mléčné nápoje a 4 signature drinky (bez alkoholu s obsahem espressa) během 15 minut. Po vystoupeních jednotlivých vystupujících jsme občas zaslechly ovace i v přízemí budovy, což napovídalo o skvělé atmosféře nahoře v sále.

Večer se konalo vyhlášení a do finále postoupilo 6 nejlepších. Mezi ně patřila Alena Svobodová, Denis Kramář, Vojta Formánek, Vojta Růžička, Roman Nejedlý a Jackie (Anh Thang Tran). Po vyhlášení se odstartovala after párty pod taktovkou Oatly. Zde se dále soutěžilo v přípravě Latté Artu, kde zvítězila Zuzana Udhin.

Nedělní, finálový den, přinesl vedle finálového kola baristické soutěže také soutěž Coffee in Good Spirits. Jednotlivá vystoupení finalistů tak byla proložena soutěžním vystoupením šesti můžu ucházejících se o titul. Jejich úkolem bylo připravit dvakrát irskou kávu a následně dva vlastní drinky s obsahem kávy a alkoholu za 10 minut.

Byl barista roku pouze o kávě?

V průběhu soboty se na celé akci vystřídal větší počet návštěvníků, neděle již byla více poklidnější. Po celý víkend jsme se také mohli společně potkat na přednáškách v Roast Different Lounge nebo u našeho stánku, kde jste si mohli zakoupit naše trička případně cuppingové lžíce. Z prodejního stánku jste si zase mohli odnést balíčky na doma. Vedle prezentujících pražíren se zde prodávalo také velké množství kávy od pražíren zahraničních. V průběhu víkendu byl k dispozici bar Warehouse #1, kde mimo jiné, připravovali skvělou irskou kávu. Nechybělo ani občerstvení a nejrůznější sladké tečky, protože ty ke kávě neodmyslitelně patří.

Z předešlých ročníků jsme také byli zvyklí na oblíbené cuppingy. Tento rok se ovšem, z kapacitních důvodů, konal cupping pouze pro pražírny a odbornou veřejnost. Na cuppinzích se představily importérské a exportérské firmy jako Chicas Industry, Sucafina Specialty, Algrano a Inconexus. Vedle cuppingů se zde konaly také zajímavé přednášky například o defektech zeleného zrna nebo o trendech ve fermentaci.

A kdo tedy vyhrál?

V neděli v podvečer jsme se dozvěděli vítěze soutěže Coffee in Good Spirits. Vítězem se stal Jakub Smolka, na druhém místě se umístil Martin Bezecný a třetí místo obsadil Jan Lukas. Následovalo vyhlášení Baristy roku. Vítězem tohoto ročníku se stal Denis Kramář, Vojta Růžička obsadil druhé místo a třetí místo obsadil Jackie.

Kompletní přehled výsledků ze semifinálového i finálového dne, včetně soutěže Coffee in Good Spirits zveřejnilo SCA ČR zde.

Atmosféra byla po celý víkend skvělá. V brzké době se můžete těšit na pořádné vyzpovídání šampiona Denise Kramáře, nebo také na představení některých signature drinků. Postupně se můžeme také radovat z blížícího se nadcházejícího ročníku. Ale ještě předtím, než se dalšího ročníku dočkáme, se můžeme těšit na Cup Tasting Championship, který se koná v Liberci 30. 4.-1. 5. A o 14 dní později také na Brewers cup, který se tentokrát bude konat v brněnském VIDA science centru.

Tagged: barista roku · festival · soutěž
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER