Jaká je historie řeckého Frappé a jde spíše o zapomenutý nápoj?

gravatar
 · 
17 apríla, 2022
 · 
6 min read
Featured Image

Za řeckým frappé stojí zajímavý příběh. Nápoj, který byl v minulosti milovaný řeckou veřejností, se najednou ocitá zastíněn nabídkou výběrové kávy a kaváren. Co se změnilo? A má vlastně tento nápoj stále svoje místo na trhu výběrových kaváren?

Historie řeckého Frappé

Frappé vzniklo úplnou náhodou v roce 1957. Zaměstnanec Nestlé Dimitris Vakondios se zúčastnil mezinárodního veletrhu v řecké Soluni. Zastupoval zde společnost při propagaci nejnovějšího produktu, dětského čokoládového nápoje, který bylo možné okamžitě připravit v šejkru.

Když přišel na to, že nemá k dispozici žádnou horkou vodu pro svoji instantní kávu, rozhodl se, že bude improvizovat v šejkru s vodou studenou. Tím vznikl pěnivý studený nápoj, který připomínal mléčný koktejl. Tuto reakci umožňují proteiny přítomné v nápoji. Proteiny tvoří na povrchu kapaliny membránu, která zachycuje vzduch a vzniká tak hustá a dlouhotrvající pěna.

I když toho víme málo o tom, jak tento nápoj dostal své jméno, ví se, že koncem 50. a začátkem 60. let se Nestlé pustilo do jeho propagace. Jak se recept dál šířil, začaly se vyvíjet různé způsoby jeho přípravy. Existuje několik variant. Ty se běžně liší ve stupni sladkosti. Původní verze popsaná výše se označuje také jako skétos, sladší verze se dvěma lžičkami cukru nese název métrios a nejsladší verze glykós obsahuje čtyři lžičky cukru.

Do nápoje je také možné použít mléko. To se používá jako náhrada za vodu nebo jako kombinace s vodou pro dosažení krémovější chuti a lepšího pocitu v ústech.

Jak čas plynul, Řekové začali brát Frappé jako přirozenou součást každodenních návyků. Snadno se připravuje, příjemně ochladí a dá se také pomalu upíjet, protože jde o poměrně konzistentní nápoj.

Řecké Frappé dnes

Při návštěvě většiny řeckých kaváren a domácností najdete klasické Frappé nebo minimálně šejkr k jeho přípravě. Navzdory tomu je jeho popularita nízká. Začala mizet již v 90. letech, kdy na řecké vznikající výběrové scéně přivítali klasické espresso a to se rychle začalo rozmáhat. Tento fakt ovlivnil vznik ledových espresso nápojů (Freddo), které zákazníkům nabízely osvěžení a výběrovou kávu v jednom nápoji.

Sarah Charlesová, kávová redaktorka z Řecka, vysvětluje, že Freddo byl způsob, jak vypadali Athéňané více rafinovaně. Šlo o dražší nápoj, vyrobený z kávy vyšší kvality. Dodala, že šlo o modernější městský nápoj, díky čemuž se stal pro Řeky přitažlivým. Řekové tak přijímali inovace a pokrok jako způsob jak odhodit každodenní starosti. „Je s tím spojen velký rozdíl mezi jednotlivými třídami. Frappé dnes pije téměř jen dělnická třída a venkovští obyvatelé,“ vysvětluje Sarah.

Navzdory tomu poznamenává, že turisti si Frappé vychutnávají. Pravděpodobně kvůli omezené přítomnosti tohoto nápoje v jiných zemích. „Během posledních deseti let jsem si všimla, že turisté rádi zkoušejí koncept ledové kávy, když přijedou do Řecka. Všichni se diví, proč není tento koncept přijatý i v jejich vlastních zemích.“

Frappé a mezinárodní scéna druhé vlny

Jak turisté s návštěvou Řecka ochutnali původní Frappé, začali šířit tento nápad všude po světě. Každá země upravila recept tak, aby vyhovoval její jedinečné potřebě. Bulhaři si ho občas užívali s colou, Dánové si nápoj připravovali se studeným mlékem místo vody z kohoutku a Srbové si ho často dali s mlékem či zmrzlinou.

Mnozí se často domnívali, že Frappé a Frappuccino jsou příbuzné nápoje, kvůli jejich podobnosti v názvu. Navíc oba nápoje jsou studené a obsahují led. Frappuccino však získalo svůj název podle regionu odkud pochází. Vynalezl ho George Howell. V Bostonu, v USA, je běžné, že mléčné koktejly vyrobené ze zmrzliny nesou název Frappés. Takže jméno Frappuccino vzniklo spojením slov frappé a cappuccino a pochází z Nové Anglie.

Ať už s kávou nebo bez ní, i takto může Frappuccino vypadat, se šlehačkou nebo ochuceným sirupem.

Recept na tento nápoj, stejně jako kavárna George Howella, byl prodán společnosti Starbucks. Starbucks dále rozvíjela Frappuccino a dnes existují po celém světě stovky jeho variací, s obsahem kávy i bez ní. I další řetězce následovali trend a začaly tvořit míchané koktejly na této bázi, tedy bez obsahu espressa. Například Costa Coffee, britský řetězec kaváren dostupný v 32 zemích a druhý největší kávový řetězec na světě, představil podobný nápoj s názvem Frostino.

Vivi Sofia, manažerka indonéské pražírny a baru Simply Brew Specialty Coffee Roastery & Coffee Bar, tvrdí, že Frappuccino posunulo průmysl výběrové kávy dál od Frappé. „Nutí to lidi zapomínat, že Frappé je míchaný kávový nápoj. A ne mléčný koktejl s kávovou příchutí. Jádrem Frappé by měla být samotná káva, aromata by měla doplňovat její chuť, ne naopak.“

Nárůst popularity míchaných nápojů bez espressa lze částečně připsat rostoucí základně spotřebitelů, mileniálů, kteří stále více vyhledávají nápoje bez kofeinu. Variace nápojů Freddo, a dalších nápojů na způsob ledové kávy, nabízí kofeinovou alternativu těm, kteří chtějí pomocí svého nápoje “nakopnout”.

Má Frappé své místo ve výběrové kávě?

Scéna výběrové kávy se poměrně zdráhala s přijetím Frappé a pokračováním v jeho vývoji. Z tohoto důvodu se v Řecku stalo minulostí. Sarah příliš nevěří, že řecký průmysl s výběrovou kávou přidá frappé do svých menu, protože Frappé porazilo Freddo. „Řekněme, že Freddo je další generace nápoje Frappé. Nemyslím si, že by ledová káva vyrobena z rozpustné instantní směsi mohla konkurovat ledové kávě vyrobené z čerstvě uvařeného výběrového espressa.“

Na dnešní kávové scéně má Frappuccino zájem u publika a dává nové generaci zákazníků způsob, jak si vychutnat ledové míchané nápoje s kávou nebo bez. Na druhou stranu Freddo našlo popularitu u scény výběrových kaváren. Nabízí zákazníkům vysoce kvalitní kávu, která je chladivá a osvěžující.

Vzhledem k tomu, že Frappé je charakterizováno svým obsahem instantní kávy, jde o nápoj, který pravděpodobně nebude držet krok s moderními chutěmi a požadavky. Ponecháváme ho jako důležitou součást minulé spotřebitelské klasiky řecké kávové scény, ale pravděpodobně nebude hrát roli v její budoucnosti.

Zdroj: Perfect Daily Grind

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER