Bolivijská káva: Proč není tolik úspěšná jako okolní produkční země?

gravatar
 · 
2 apríla, 2022
 · 
6 min read
Featured Image

Jedna ze dvou zemí v Jižní Americe bez přístupu k oceánu a zároveň nejvýše položená země celé Jižní Ameriky, i tohle je Bolívie. Kulturně velmi bohatá země především díky “útočišti” mnoha národů a indiánských etnických skupin. Ale bez pochyby také produkční země kávy, která sice nezáří na předních příčkách tabulky, ale jistě má hodně co nabídnout. Pojďme se společně podívat, jak Bolívie přistupuje k pěstování kávy.

Historie bolivijské kávy

V historii Bolívie bylo několik klíčových momentů. Jedním z nich je kolonizace Španělskem a následné vyhlášení nezávislosti v roce 1825. Káva byla do země pravděpodobně dovezena koncem 18. století, nejdříve se objevila v regionu Yunga. Yunga představovalo velmi úrodný tropický region s vysokou nadmořskou výškou podél východních svahů bolivijských And.

Otroctví zde nebylo oficiálně praktikováno. O kávu se zde starali nevolníci z řad domorodého obyvatelstva. V 60. letech minulého století dal stát půdu některým domorodým farmářům a horníkům v provincii Caranavi oblasti Yunga, která do té doby představovala neklidnou část státu. Domorodí producenti kávy zde odstartovali vlnu zakládání družstev a organizací pro posílení své vyjednávací pozice. Během uplynulých 60 let se zemědělství v oblasti rozmohlo a nyní představuje největší oblast pěstování kávy v zemi. Nyní se země zaměřuje především na kvalitu kávy.

Bolívie produkuje malé množství kávy v porovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky. Od roku 2000 výnosy bolivijské kávy klesají. Jedním z důvodů byl propad cen v roce 2000. Mnoho bolivijských farmářů zjistilo, že nejsou schopni pokrýt výrobní náklady. V následujících letech proto hledali jiné výnosnější plodiny, které nejsou tak zranitelné ke kolísáním cen.

Bolivijská káva vs. koka

Káva vyžaduje velkou počáteční investici a díky pozdější první sklizni také zpomalenou návratnost. V Bolívii je navíc možnost pěstovat i různé jiné plodiny, které můžeme označit i za méně pracné. Jednou z nich je i koka. Pochází z Jižní Ameriky a lze ji nalézt ve většině amazonských a andských zemí. Pro většinu obyvatel má rostlina kulturní význam a označují ji také jako svatý list.

Koka se ve svých domovinách používá mezi obyvateli k předcházení akutní horské nemoci. Napomáhá k odstranění hladu, žízně, bolesti a únavy. Obsahuje velké množství alkaloidů, ty se běžně zneužívají pro výrobu drog.

Pokud jde o zemědělskou produkci, koka se pěstuje daleko jednodušeji než káva. Přináší 3-4 sklizně v průběhu roku, listy se příliš nezpracovávají, prakticky se pouze sbírají, suší a prodávají. Koka ale poměrně snadno vyčerpá všechny půdní živiny, není proto dlouhodobě udržitelná. Farmáři tak myslí pouze na přítomnost, ale ne na budoucnost. Od 80. let se bolivijská vláda snaží aktivně odrazovat farmáře od jejího pěstování. Program alternativního rozvoje se snaží o přeškolení farmářů na jiné plodiny a jednou z nich je i káva.

Představuje výběrová káva řešení?

Průmysl s výběrovou kávou zde začal v letech 1990-2000. Postavily se promývací stanice z investic zahraničních rozvojových programů a začalo se dbát na vzdělání farmářů. Organizovaly se zde také soutěže Cup of Excellence, které ale v roce 2009 opustily zemi. Důvodem bylo přesvědčení bolivijské vlády a snaha o zamezení vstupu financování od americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID).

V roce 2014 se začalo v Bolívii konat předsednictví Taza, tímto vznikl prostor pro oslavu a dražbu nejlepší bolivijské kávy. Taza Presidencial tak navázalo na obnovu mezinárodních tržních spojení, které byly s koncem soutěže COE narušeny. To, že kvalita stojí na prvním místě, ukazuje také vítěz posledního ročníku Joan Calani Vargas z departmentu Cochabamba s hodnocením 91,45 bodu.

Bolivijská káva dnes

La Paz, administrativní město Bolívie, má desítky kaváren, kde si zákazníci mohou vychutnat výběrovou kávu, pěstovanou, zpracovanou i upraženou v jejich zemi.

Bolívii patří 38. místo v žebříčku produkčních zemí, co se objemů kávy týče. Zhruba 85-95 % kávovníků se pěstuje u malých farmářů na půdě o rozloze mezi 1-8 ha. Kávová produkce je stále nejvíce spjata s oblastí Yunga, pochází odsud až 95 % veškeré produkce. Za poslední roky ovšem kávová produkce klesá. Je to ovlivněno mnoha faktory. Problémy způsobuje rez kávovníku, stárnutí kávovníků a nízká produkce. Velké procento kávových farem navíc funguje v režimu organických farem, ty jsou potom k chorobám a škůdcům více náchylné.

Úrodný tropický region Yunga a jeho cesty.

Vše je připraveno na úspěch. Bolivijci se postupně vracejí do kávového průmyslu, navíc přichází mladí vzdělaní lidé, kteří chápou důležitost kvality zeleného zrna. Jsou odhodlaní se dále vzdělávat, vrací se národní baristické soutěže a soutěže v cuppingu. Kávoví profesionálové se nemohou dočkat až pošlou svého prvního zástupce na mistrovství světa. Zvyšuje se také spotřeba kávy uvnitř Bolívie a bolivijský konzument je stále náročnější.

Co můžeme od Bolívie očekávat dál?

Na národní úrovni se celý kávový průmysl stále vyvíjí. V roce 2020 uspořádala Bolívie svoji první národní baristickou soutěž. Výsledkem bylo velké překvapení. Přihlásilo se na 100 jednotlivých zájemců napříč celou zemí, kteří předvedli mimořádně dobrá vystoupení.

Bolívie však stále čelí mnohým problémům. Hlavním problémem je geografie země, to představuje značný paradox. Skvělé místo pro pěstování kávy v horách, ale zároveň komplikace pro veškerou přepravu. Navíc Bolívie je vnitrozemským státem, nemá tedy přístup k oceánu, což značně komplikuje její přístup k lodní dopravě. Ta letecká zase znamená vysoké náklady. Nízká dostupnost vhodné pracovní síly také celé situaci nepřidává.

Jedna z výzev je nízká produkce, teprve se uvidí co bude větší výnos v praxi znamenat. Očekává se, že produkce se bude v následujících sklizních zvyšovat. Na venkově farmáři pěstují kávu v nebývalé míře. Je proto pravděpodobné, že v příštích několika sklizních zaznamená tato země původu obrovský boom. Očekávají se problémy v infrastruktuře. Zpracovatelské, skladovací a exportní kapacity nebudou novým objemům kávy dostačovat, ale plány na nové zpracovatelské stanice jsou již v aktuálním řešení.

Když dojde k vyřešení těchto výzev, můžeme se jako spotřebitelé jistě těšit na kvalitní chuťový zážitek. Bolívie si jde za svým cílem a my jí držíme palce.

Zdroj: Perfect Daily Grind, Invalsa coffee, Royal coffee, Daily coffee news

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER