Affogato: nápoj nebo dezert? A jak to vidí brněnští Ještě Jednu?

gravatar
 · 
9 júla, 2022
 · 
3 min read
Featured Image

Možná na vás Affogato v menu již někde vykouklo a nevěděli jste, co si pod tímto označením přesně představit. Přece jen v běžné nabídce všech podniků Affogato nejspíš nenajdeme. Přestože se Affogato často vyskytuje na lístku mezi kávovými nápoji, jde spíše o kávový dezert a k jeho přípravě je potřebná kvalitní zmrzlina. Možná právě ta neumožňuje všem podnikům tento skvělý dezert do nabídky zařadit. Najít kvalitní zmrzlinu, která do Affogata patří, je trochu oříšek.

Zrovna přes zmrzliny nejsme ti nejpovolanější, takže jsme se zeptali brněnských Ještě Jednu, aby nám řekli, jak Affogato servírují oni, ale především, co za zmrzlinu bychom v Affogatu měli najít.

Interiér brněnské zmrzlinárny Ještě Jednu na Minoritské ulici.
Foto: Ještě Jednu

Kde se vlastně vzalo?

Jak nám i samotný název napovídá, kořeny Affogata bychom našli v Itálii. V překladu znamená slovo “affogato” utopený nebo také ponořený, což k tomuto dezertu vlastně perfektně sedí. V Itálii bychom mohli hledat také kořeny Gelata, tedy “tradiční italské zmrzliny”. Spojení espressa a zmrzliny k sobě jde svým původem, ale také chutí.

Z čeho se skládá Affogato?

Affogato se skládá bezmála ze dvou surovin. Pokud bychom celý proces přípravy hodně zjednodušili, jde o kopeček zmrzliny, který je zalitý espressem. Základem je kvalitní zmrzlina a samozřejmě i dobře připravené espresso.

Otázka tedy zní, která zmrzlina pro Affogato je ta pravá? „Jsme určitě za, že do Affogata patří vanilková zmrzlina. To ale neznamená, že jiná zmrzlina je tabu. Rádi zákazníkovi nabídneme i jinou zmrzlinu, pokud v ten den máme na zmrzlinovém menu takovou, která by se hodila. Skvěle se sem hodí například zmrzlina Baileys, pražená mandle nebo lískový oříšek.“

Druhou ingrediencí, bez které se při přípravě Affogata neobejdeme, je káva. K přípravě se používá espresso a můžeme narazit na varianty s jedním či dvěma shoty. „U nás, v Ještě jednu, dáváme standardně jedno espresso. Není však problém dát i double espresso na přání.“

A ať už obměnou zmrzliny nebo i dalšími způsoby vznikají nejrůznější variace této pochoutky. Můžeme se tak setkat i s tradiční alkoholickou variantou. Ta se označuje jako Affogato Corretto. Alkoholická varianta se připravuje s grappou, tedy italskou pálenkou z vína nebo matoliny (pevné zbytky po vylisování vína).

Jak se Affogato připravuje?

Pokud bychom chtěli Affogato někam zařadit, vyvstane na povrch otázka rozdělující společnost. Je tedy Affogato dezert nebo nápoj? A správně se pije nebo snad jí lžičkou? „U nás jde určitě o dezert. Složení našeho Affogata tomu odpovídá. Na spod dáváme dvě sušenky Amaretti (bezlepkové sušenky z jader meruněk), zakápneme Marsalou, přidáme naši vanilkovou, nebo jinou zmrzlinu, espresso, šlehačku a posypeme nadrcenými sušenkami Amaretti. Plus lžička k tomu, takže za nás jasný dezert.“

Až tedy příště budete zvažovat, jestli máte chuť víc na kávu nebo na zmrzlinu, vzpomeňte si na Affogato. To nabízí oboje v jednom, zmrzlinové osvěžení a zároveň kofeinové nakopnutí.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER