Rwanda, malá země s velkým významem pro výběrovou kávu

gravatar
 · 
17 februára, 2022
 · 
6 min read
Featured Image

Rwanda, země se složitou minulostí a historií, která ovlivnila dnešní pěstování kávy. Nejčistší africká země i země potýkající se s mnohými problémy na poli pěstování kávy. Zároveň místo nepopírající hlas farmářek a reagující na nově vzniklé výzvy. Pojďme se podívat na příběh rwandské kávy a 30. produkční země světa.

Historie rwandské kávy

Káva nebyla na území Rwandy původní plodinou. Vypadá to, že ji do země přinesli němečtí misionáři na počátku 20. století. Cílené pěstování kávy figuruje ve rwandské historii od 30. let 20. století. Rwanda byla v této době pod nadvládou Belgie a káva figurovala jako hnací motor jejich ekonomiky. Belgická vláda nutila obyvatele pěstovat kávu a zároveň kontrolovala ceny a uvalovala vysoké vývozní daně. Farmáři vydělali velmi málo za nekvalitní kávu, která sloužila k “nastavení” směsí komerční kávy s kvalitnějšími zrny. Model velkého objemu a nekvalitní kávy k vývozu přetrvával až do roku 1962, kdy se Rwanda stala nezávislou zemí. K dalším velkým změnám patřila krize poklesu cen kávy, která proběhla v roce 1990. V roce 1994 došlo k rwandské genocidě a do roku 2000 byla celá kávová infrastruktura zpracovatelských stanic zničena. Rwandská káva a její pěstování se tak stalo “zbytečnou iniciativou”.

Poté, co byla během genocidy zničena důležitá infrastruktura, si rwandská vláda uvědomila, že musí dojít k jejímu obnovení. Produkce kávy tak bude moci dále úspěšně pokračovat se zaměřením na lepší technologie, kvalitu a dovednosti. Vytvořila se Národní strategie kávy pro rok 2002.

Jaká je rwandská káva dnes?

Trvalo asi 10 let, než se průmysl začal opět obnovovat. Nyní, v moderní Rwandě, existuje Národní kávová strategie, která napomáhá k rozšiřování kávového průmyslu. Tato agresivní ekonomická strategie se zaměřuje na pěstování vysoce kvalitních káv a tedy i výběrových zrn, tak jak je známe. Financování rwandské vlády, ostatních zemí, ale i soukromých investorů toto všechno umožnilo. Farmáři i jejich rodiny nyní těží z lepších cen a stále se objevují nové, vzrušující, projekty.

Má tedy Rwanda vyhráno?

Oblast Rwandy se, stejně jako jiné oblasti původu kávy, potýká i s problémy spojenými se změnou klimatu. V květnu 2020 byla Rwanda, a přilehlé země, zasažena vydatnými dešti, které způsobily povodně a sesuvy půdy. Byl zasažen především okres Nyabihu, produkující kávu Shyira a Vunga. Vedle komunitní a inženýrské infrastruktury přišlo mnoho lidí o kávovníky a své živobytí. V Nyabihu představuje příjem farmářů z kávy asi 65 % veškerého výdělku. Některá půda již navíc není vhodná pro opětovné zasazení kávovníků.

Země afrických velkých jezer se potýkají s dalším nepříznivým fenoménem. Výnosy kávy jsou ve Rwandě ovlivněny přítomností PTD (potato taste defect). Káva ovlivněná touto chorobou má bramborovou a zemitou chuť, která nepříznivě ovlivňuje její vnímání. Původ této choroby se stává předmětem zkoumání vědců ve snaze minimalizovat tento defekt.

A co mladá generace?

K problémům se také přidává stárnutí kávové populace, tedy farmářů, kteří možná již brzy nebudou schopni kávu dále pěstovat. Ve Rwandě pěstuje kávu na 400 000 drobných farmářů. Proč ale o kávu nemají mladí zájem? Názory jsou různé. Napříč světem převládá odpor k myšlence, že farmáři, kteří přebírají největší rizika spojena s pěstováním kávy, mají dostat nejméně zaplaceno z celého kávového řetězce? Pěstování kávy je mezi mladými vnímáno jako vysoce rizikové a málo odměnové. Úspěch pro mladé snad přinese Rwanda Youth in Agribusiness Forum. Forum se snaží nasměrovat mladé k zemědělství a rozšířit povědomí o tzv. podnikatelsky orientovaném zemědělství. Jedno z oblastí jejich zájmu je i pěstování kávy.

African Fine Coffee Association (AFCA) vidí potenciál v rozvoji domácího trhu. Rwanda vyváží 99 % veškeré vypěstované kávy. V projektu s JICA se zaměřují i na podporu místní spotřeby, pořádání baristických školení, kávových soutěží a turistických aktivit. Rwanda uspořádala svoji první oficiální soutěž Cup of Excellence v roce 2008. V jednom z posledních ročníků byla iniciativa setkání mládeže a žen a společně s Women’s Coffee Alliance předvedli práci, kterou na farmě zastávají.

Jak se rwandská káva pěstuje?

95 % veškeré pěstované kávy ve Rwandě je odrůdy 'Bourbon'. V malém množství zde potkáme také odrůdy 'Caturra', 'Catuai' a varieta 'Bourbon var. Mayaguez'. Káva se nejčastěji pěstuje ve výškách 1200-1800 m n.m. a sklizeň zelené kávy probíhá od března do července. Následně se káva zpracovává většinou promytým způsobem v komunitních promývacích stanicích. Před zničením kávové infrastruktury, v důsledku genocidy, byla na území Rwandy pouze 1 promývací stanice. Vláda však farmáře motivuje k využívání promytých metod zpracování. Dříve farmáři prodávali nezpracovanou kávu zprostředkovatelům za ty nejnižší ceny. Dnes je po celé zemi více než 300 promývacích stanic, což zvýšilo podíl promyté kávy na více než 65 %, oproti 10 % v roce 2000. Přístup k těmto možnostem umožňuje farmářům zpracování kávových plodů, díky čemuž mohou prodávat zelená zrna za vyšší ceny.

Promytý způsob zpracování je pro rwandskou kávu typický.

Metoda, která je v Africe běžná, se nazývá double washed. Kávy jsou během zpracování promyté hned 2x, což je i pro oblast Rwandy běžné. Ve Rwandě používají i ostatní způsoby zpracování. Typická rwandská káva má plné tělo, chutná sladce s ovocnými a kyselejšími tóny.

Co bude se Rwandou dál?

Země nemá žádné velké kávové plantáže a výnos jedné farmy je obecně nízký. Existuje zde pouze omezená půda pro možnou expanzi pěstování kávovníků. Proto NAEB pracuje na zlepšování produktivity stávajících farem a stromů. TO se nejspíše daří, dle FAOSTATu velikost oblasti, kde se sklízí kávy klesá a výnos vzrůstá. K vyrovnání došlo v roce 2016 a od této doby produkce roste, nejvyšší byla v roce 2018 odkud postupně opět klesá.

„Rwandská vláda se rozhodla zaměřit na výběrovou kávu, protože konkurenční výhoda stoupá s výběrovou kávou. Naše zviditelnění je tedy způsobené hlavně kvalitou objemů, které exportujeme,“ říká George Kayonga, ředitel National Agricultural Export Development Board (NAEB).

Jak napsalo Global Coffee Report v srpnu 2019, Rwanda je možná malá země s malým příspěvkem do celosvětové produkce kávy, ale její posun ve směru výběrové kávy vyvolává reakci po celém světě.

Zdroj: Weavers coffee, Perfect Daily Grind, Raw Material, GCR mag, Fao

Tagged: historie · origin · pěstitelská země · rwanda
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER