Lucia Okšová, první vítězka slovenského Comandante Cupu

gravatar
 · 
30 augusta, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

V pátek 12. 8. jsme měli šanci se všichni potkat na historicky prvním slovenském Comandante cupu. Tato soutěž se uskutečnila v rámci kávového festivalu Two Coffee Champs, 24 soutěžících se utkalo o titul prvního slovenského šampiona a majitele zlatého mlýnku. Mezi soutěžícími jsme mohli vidět také Lucii Okšovou, která, jak se později ukázalo, došla až ke zdárnému cíli a soutěž vyhrála. Jak se ale Lucie ke kávě dostala? Proč se přihlásila a co ji v soutěži překvapilo? To nám prozradila v rozhovoru.

Lucie, jak ses dostala ke kávě?

Milujem kávu už od detstva, jej vôňu, keď si ju pripravovala moja mama. Vždy som sa tešila, kedy ju môžem začať piť aj JA. S kávou som pracovala už popri škole, keď som pomáhala mame. Mala takú krásnu malú kaviarničku. Takže mám pocit, že o káve je to tak akosi celý môj život, mám s ňou spojené všetky krásne životné okamihy.

Jak Lucie přiznala, na její cestě kávovým světem ji ovlivnilo hned několik významných kávových jmen.

Po materskej som stretla dnes moju spriaznenú kávovú dušu Michaelu Nemcovú. Ona ma zoznámila s výberovou kávou. Aby som výberovej káve porozumela viac, tak som sa prihlásila na baristicky kurz do Dream Cocktail. Kurz bol zameraný hlavne na správnu prípravu espressa, základy okolo práce baristu a jej história. Maroš Petrikovič a Alexander Nagy, ktorí kurz viedli, kávu tak krásne prezentovali! Tu som si uvedomila, že káva to nie je len práca, je to životná cesta.

Nie je káva ako káva. S kávou chcem pracovať nielen ako so surovinou, ale chcem vnímať celý jej príbeh, jej dušu.

Na tomto kurze som aj prvýkrát ochutnala filtrovanú kávu a vedela som, že toto je moja cesta, ktorou sa chcem vydať. Mala som to šťastie a dostala som sa na workshop o vode, ktorý robil  Adrián Krišák. Bolo to fantastické, nikdy predtým som si neuvedomovala, aká dôležitá je voda pri príprave kávy. Po prečítaní jeho knihy Need for Espresso: Underground som začala doma s vodou experimentovať.

Finalisté soutěže Comandante cup.
Zdroj: Matej Blaho

Z Luciiny kávové záliby se postupně stala její práce a nadšení jí jistě neopustilo. Káva ma neskôr spojila s Martinou Ebdon Walker, ktorá práve finišovala s prípravou svojej vlastnej kaviarne v Dúbravke, Just Lovely Cafe. Dala mi možnosť zažiť spolu s ňou otvorenie celkom novej kaviarne, čo bol vždy môj sen. Stala som sa head baristkou a mohla som aplikovať všetko, čo som sa dovtedy naučila. Práve tu som sa stala tým, kým dnes som, a Martine za to budem navždy vďačná. V Just Lovely Cafe som sa zoznámila s Michalom Maliarikom a jeho manželkou Evou z pražiarne Coffia. Úžasní milovníci kávy. Stali sme sa priateľmi. Michal ma potom pozval do pražiarne a vysvetlil mi, ako sa káva správa pri pražení. Ako ten proces vlastne vyzerá. V mojom kávovom živote to bol veľký míľnik.

Verím, že káva spája.

Káva má spojila aj s Máriom Adamčíkom, ktorý ma naučil čo a ako v káve hľadať, vysvetlil mi princípy filtrovanej kávy, teploty vody, ako posúvať a vylepšovať recept a ako z kávy dostať čo najviac.

Proč ses rozhodla přihlásit do soutěže Comandante cup?

Do súťaže som sa rozhodla prihlásiť práve preto, že to je Comandante. Keď som Comandante držala v rukách prvýkrát, zamilovala som sa. Bola to láska na prvý pohľad. Pamätám si, ako som sa nevedela dočkať, kedy budem mať svoj vlastný. Odvtedy so mnou cestuje všade, ešte som nepodnikla cestu bez neho. Dokonca mi vybavil aj prehliadku na letisku (smích). Keď som sa dopočula, že bude na Slovensku možnosť súťažiť vyslovene v Comandante Cup, tak som si povedala, že toto je súťaž, ktorú chcem zažiť. Mám veľmi rada kávové súťaže a vždy, keď som pozorovala súťažiacich, som túžila zistiť, ako sa cítia, aké emócie sa v nich odohrávajú. Už to viem, sú to silné emócie.

Bylo něco co tě v soutěži Comandante cup překvapilo?

Veľmi milo ma prekvapila priateľská nálada medzi súťažiacimi, to ako si navzájom pomáhali a spoločne dolaďovali ešte možné detaily. Veľmi som si to užila hlavne vďaka nim. Káva má prekvapila a to v dobrom, veľmi mi sadla. Mala som až problém  rozhodnúť sa,  ktorý recept nakoniec zvolím.

Co si myslíš, že bylo klíčové při tvojí výhře? A udělala bys něco jinak?

Toto vôbec neviem, asi som mala šťastie. Som so všetkým úplne spokojná až nad očakávania.

Vyhlášení soutěže.
Zdroj: Karolína Žáková

Uvažuješ i nad další soutěží? Nebo jaké budou další kroky?

Momentálne nie, aj keď... už teraz mám pár nových typov, ako vylepšiť recept. Momentálne mi ale toto stačilo, poviem, že sú to riadne nervy.

Kávovú kultúru mám veľmi rada, je to úžasná komunita inšpiratívnych ľudí, vie krásne spolupracovať a spolu rásť. Milujem ju!

My děkujeme Lucii za rozhovor. Gratulujeme k výhře a přejeme jen skvělé kávové zážitky. Zajímá vás recept, který Lucii umožnil celou soutěž vyhrát? Najdete ho v našem připravovaném prvním čísle magazínu roast different.

Luciiny další kroky v kávovém světě můžete sledovat na instagramovém účtu káva našimi očami. Tento účet tvoří společně s Michaelou Nemcovou, která ji k výběrové kávě přivedla. Snad se s námi Lucie podělí i o svou výherní cestu do Accademia del caffè espresso v italské Florencii.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER