Vídeňský kávový festival: čím se liší od toho, na co jsme zvyklí?

gravatar
 · 
30 septembra, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

S přicházejícím podzimem se s kávovými akcemi doslova roztrhl pytel. Po nedávném Two Coffee Champs a DRIP coffee festivalu jsme se opět vydali ochutnávat kávu, tentokrát však za rakouské hranice. V rakouském hlavním městě se opakovaně, již sedmým rokem, pořádá vídeňský kávový festival – Vienna Coffee Festival. Tento rok se pořádal od 8. do 11. září a s sebou přinesl také nové místo konání.

Vídeňský kávový festival

Všichni kávoví nadšenci se tak společně letos potkali v Marx Halle, aby zde ochutnali novinky z rakouských, ale také zahraničních pražíren. Celý festival trval dohromady čtyři dny. Čtvrtek byl určen pouze pro návštěvníky z kávového průmyslu. Veřejnost se tak na akci dostala v pátek, sobotu či neděli. Cena vstupného byla 16 EUR a vstup na akci byl pouze jednorázový. Nerozdávali se tak pásky na ruku, ale návštěvník jednou vešel a když opustil prostor festivalu, musel zaplatit nové vstupné. Součástí vstupného byla látková taška a plastový kelímek, který se po průchodu festivalem u východu vracel.

Vstup na festival vedl přes "kávovou plantáž".

Vystavovatelé navíc zůstávali po celou akci stejní. Obměny probíhaly maximálně na pár stáncích s vybavením, kam si přizvali “své spřátelené pražírny”. Mezi vystavovali jsme našli pražírny z Maďarska, Slovenska, ale také například z Rumunska.

Festival nebo spíše veletrh?

Celá akce na nás působila spíše jako veletrh. Tuto skutečnost lehce dokresloval nejspíš i samotný prostor, který byl prostě obrovský. “Sekce výběrové kávy” se shromažďovala především v jedné uličce. Ve zbytku prostoru vystavovali firmy jako Brita, Delonghi nebo třeba Tchibo. Vše ale nebylo pouze o kávě, svůj stánek zde měl například Red Bull, budějovický Budvar nebo také Salon Verde - květinářství, které vyzdobilo prostor haly svými pokojovými rostlinami.

Některé stánky byly obrovské. Ne vždy šlo přímo o kávové produkty.

Mile nás překvapilo, že se na festivalu vyskytovalo nespočet různých věkových skupin. Přišlo nám, že se návštěvníci shromažďovali především v sekci s výběrovou kávou, zbytek prostoru byl, co se návštěvnosti týče, méně pokrytý.

Stánky vystavovatelů s výběrovou kávou byly spíše menší.
Sekce s výběrovou kávou a obrovský prostor celého festivalu.

Součástí bylo také pódium, kde probíhaly různé diskuze, koncerty a v sobotu večer se zde konala také soutěž v Latte Artu - Latte Karate. Pod pódiem byla jídelní zóna. 6 foodtrucků nabízelo nejrůznější jídla, od hamburgerů po těstoviny. Skvěle zastoupené byly také vegetariánské a veganské varianty, takže si zde vybral snad každý. Přece jen zde nebyla možnost “odskočit si na jídlo” mimo areál a na festival se opět vrátit.

Atmosféra veletrhu se mi lehce promítala i do systému, jak se jednotlivé značky prezentovaly. Prostor obcházely hostesky, které rozdávaly například ledovou kávu v kelímku nebo novou příchuť peprmintových bonbonů. Na akci jste si mohli plno věcí i zakoupit, ať už šlo o kávovou vodku nebo Mozartův likér. Některé stánky tak byly čistě prodejní, jiné zase věci spíše rozdávaly. Součástí prostoru byl i festivalový obchod, který sloužil jako východ z prostoru festivalu. Zde si návštěvníci mohli koupit balíčky zrnkové kávy, předměty od vystavovatelů, keramiku nebo festivalový merch.

Festivalový obchod u východu.

Festival jsme si s celým výletem užili. Bylo to zase trochu něco jiného, než na co jsme zvyklí u nás. Překvapilo nás, že jsme na festivalu kromě dvou vystavovatelů a jedné skupinky moc neslyšeli češtinu a slovenštinu. Vlastně i my jsme se o festivalu dozvěděli úplně omylem a právě proto jsem se rozhodla, že vám o něm napíšu. A třeba se společně potkáme zase na dalším ročníku.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER