Pomoc Ukrajině, co můžeme dělat?

gravatar
 · 
9 marca, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

Tento článek je průběžně aktualizován

Válka na Ukrajině zasáhla snad každého z nás. První reakce na takovou situaci jsou různé, ať už je to strach, vztek nebo smutek. Po té první reakci ale u většiny z nás následuje potřeba pomoci. Nejen proto, že chceme vyjádřit solidaritu, ale také proto, že nedokážeme jen sedět a koukat na to, co se děje. Jako jednotlivci můžeme přispět do sbírek, donést do sběrných center hračky, deky, zdravotnické potřeby a vše ostatní, co nám dají humanitární iniciativy najevo, že potřebují.

Stejně jako se snaží pomáhat jednotlivci chtějí pomáhat i firmy. Je téměř jedno o jak velkou firmu se jedná. Kavárny napříč Českem i Slovenskem pořádají sbírky, jejichž výtěžek posílají na Člověka v tísni. Baristé sbírají svá dýška, majitelé kaváren nabízí části tržeb. I my v redakci chceme pomoct víc, než jen jako jednotlivci.

Jak pomoci jako kavárna/pražírna

Tento článek neslouží jako ničí reklama ani propagace. Vzniká jako průběžně aktualizovaný článek, ve kterém budeme sjednocovat informace o tom, jak kávová komunita pomáhá.

Jako kavárna teď můžete napřímo pomoci ukrajinským pražírnám. Pokud objednáváte kávu z různých pražíren, zvažte zařazení nějaké z Ukrajiny.

Pošlete finanční pomoc na sbírku humanitární organizace. Spoustu kaváren poslalo svou víkendovou tržbu Člověku v tísni. Jakkoliv vysoká částka může pomoci, nezáleží na tom, zda se jedná o dýška baristů nebo část tržeb.

V některých kavárnách nabídli i propůjčení prostoru jako sběrného místa pro potřebný materiál. Tento styl iniciativy je krásný. Jen bychom chtěli připomenout, dřív, než začnete sbírat a posílat materiál, kontaktujte nějakou z humanitárních organizací. Někoho, kdo může pomoc skutečně oficiální cestou doručit. Byla by škoda, aby veškerá snaha přišla na zmar jen proto, že nebude dostatečně organizovaná.

V registračních centrech pro uprchlíky se tvoří denně dlouhé fronty lidí. Čekající, stejně tak jako zaměstnanci úřadů bývají unavení. Domluvte se s vaším nejbližším úřadem, nabídněte jim například kávový a čajový stánek. Jednoduše místo, na kterém budete připravovat a rozdávat nápoje, které nejen zahřejí, ale pomohou i s únavou a pocitem klidu.

Stánek Kafe Kiosek
Zdroj: Kafe Kiosek

Nabídněte práci

Kromě pomoci finanční a materiální mají kavárny, pražírny a vlastně celý gastrosektor i další možnost. Pomáhat je totiž potřeba i těm, kteří se již zvládli z Ukrajiny dostat sem k nám. Přestože mají například zajištěné ubytování, budou potřebovat najít nějakou práci. Pokud tedy máte možnost nabídnout pracovní místa, udělejte to. Možností, jak dostat důstojné pracovní nabídky k Ukrajincům, je několik.

Jak pomáhá SCA?

Světová SCA oznámila, že veškerý výtěžek z lístků na festival World of Coffee ve Varšavě věnuje na podporu Ukrajiny. Kromě jiného přijala i těžké rozhodnutí vyloučit Rusko ze světových kávových soutěží.

Polská SCA pomáhá s transportem a ubytováním ukrajinských občanů. Mimo to také sbírá nabídky práce v pražírnách a kavárnách nejen v Polsku, ale i v Česku a na Slovensku.

V nabízení pracovních míst spolu s polskou SCA spolupracuje a komunikuje i ta česká. Mimo to sdružuje na svých stránkách možnosti pomoci, které má česká kávová scéna. Kromě pomoci finanční a materiální připomíná také to, že vyjádření solidarity prostřednictvím vlajek a stužek je taktéž forma pomoci.

Jak zapojit co nejvíce lidí

Ať už jste se rozhodli pro jakoukoliv formu pomoci, je dobré, když se do ní zapojí co nejvíce z nás. Právě v tom je síla naší kávové komunity. Jak ale dostat iniciativu k nejvíce lidem? Snadno! Vznikla iniciativa #movethebean, která má za cíl sdružovat veškeré kávové pomoci a hlavně připomenout, že i jedno zrnko je důležité.

Zdroj: Anna Marková
  • Označit účet rdmag.co
  • přidat #movethebean

Rádi váš příspěvek přesdílíme tak, aby se dostal k co největšímu okruhu lidí a do vaší iniciativy se tak mohli zapojit všichni kávomilci z okolí.

I my se snažíme pomáhat. Informujeme o vznikajících iniciativách a propojujeme kontakty v rámci komunity, aby se do pomoci mohlo zapojit co nejvíce lidí. Vyjma toho komunikujeme s ukrajinskými baristy a snažíme se jim pomoci a vyjádřit podporu. Jako jednotlivci i jako firma posíláme finanční p

Tagged: podpora · pomoc
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER