Netušené proměnné aneb 4 způsoby, kterými si doma kazíte kávu

gravatar
 · 
9 októbra, 2023
 · 
5 min read
Featured Image

Pokud čtete tento článek, nejspíše si potrpíte na dobře připravenou kávu i v domácích podmínkách a věnujete tomu značné množství úsilí, času i finančních prostředků. Pokud s ním ještě stále nezápolíte, pravděpodobně už jste espresso z výběrovky ve vlastní kuchyni vzdali a nyní se snažíte dosahovat co možná nejdokonalejší alternativní přípravy kávy. Jestli jsem vás stále neodradil svým množstvím předsudků, rád bych v tomto článku poukázal na pár méně zřejmých chyb, které možná při své domácí cestě za dokonalým šálkem kávy děláte.

Nejste důslední s vodou

Jak jsme na tomto blogu již naznačovali (například tady nebo tady), vlastnosti vody, kterou pro přípravu kávy využíváte, do značné míry ovlivňují její chuť. Poměrně běžným řešením jsou filtrační konvice. To, že takovou konvici používáte, však nemusí nutně znamenat, že z ní budete mít ideální vodu pro přípravu kávy. Proč? 

V první řadě berte zřetel na to, že třeba typická Brita konvice se ve standardní specifikaci dodává s filtry, které nijak neupravují tvrdost vody. Takové, které to umí, se však dají dokoupit v různých e-shopech. Mimoto je potřeba kartuše pravidelně měnit. Při vší upřímnosti, měnili jste tu svou naposledy před čtyřmi týdny? Funkčnost kartuše do filtrační konvice postupně opravdu degraduje. V mém případě po půl roce ignorování horního ukazatele životnosti kartuše tato degradace došla až do fáze, kdy ve srovnání káva z vody z této kartuše a káva z obyčejné kohoutkové vody chutnala v zásadě identicky. Zvažte také, v jakém prostředí a po jaké době vodu z konvice používáte. Zkuste uhodnout, jak vím, že stačí jedna noc s konvicí odloženou v lednici a voda může vonět a chutnat třeba jako kopr nebo sýr… Pokud si děláte kávu na ledu, měli byste také hlídat, jestli nemáte nějaký zdroj pachů v mrazáku. 

Jste příliš těkaví

Děláte si druhou kávu z nového sáčku, první jste považovali za testovací. V druhé očekáváte posun k lepšímu, ale stále je na čem pracovat, a tak vás zachvátí urgence změnit všechno, co je špatně, najednou. Nejste-li opravdu zkušení, pravděpodobně tento přístup povede k tomu, že budete v kruhu obcházet dokonalost jako pes honící vlastní ocas. Pokuste se ovládnout nutkání spěchat. Jen tehdy, když budete měnit pouze jednu proměnnou, můžete opravdu rozeznat, co daná proměnná mění v chuti kávy. 

Přehlížíte drobnosti

Doma si rád připravuji V60. Ta je nádherným příkladem toho, jak jednoduše se může banální věc stát složitou. Hario vyrábí filtry do V60 v továrnách v Holandsku a v Japonsku. Filtry ze dvou lokací výroby mají jinou texturu, protékají jinak rychle a dodávají kávě i rozdílnou pachuť (viz video o tomto fenoménu od Jamese Hoffmana). Hodnotíte-li úspěšnost receptu, respektive jak blízko jste k „ideální“ hrubosti mletí podle času průtoku, můžete bojovat i s takovouto banalitou. Jaký čas bloomingu je pro vaši kávu ideální? Jakou teplotu vody použijete pro váš recept a jak teplou vodu reálně do překapávače lijete? Jak rychle a kam ji lijete? Jak dobře nebo špatně drží teplotu vaše rychlovarná konvice? Pokud během přípravy kroužíte s V60, jak intenzivně to děláte? Seznam těchto otázek by mohl pokračovat. Odpovědí nechť zůstane vlastní experimentování a v případě dobrých výsledků konzistentní opakování.

Máte příliš vysoká očekávání

Pakliže opravdu můžete říct (buďte k sobě ale upřímní), že máte špičkovou a udržovanou výbavu, špičkovou informovanost, špičkovou zručnost, špičkovou vodu a sáček špičkového zrna a přesto se vám nedaří dosáhnout spokojenosti, nejspíš musíte přehodnotit to, jak ke kávě a možná i sami k sobě přistupujete. Je v pořádku být kritičtí především vůči své maličkosti, nicméně v honbě za vlastní dokonalostí můžete přehlédnout smysl celé činnosti. Opravdu jsou mlecí kameny se speciální geometrií zubů, ochranným povlakem a cenovkou 5000 Kč poslední dílek vaší skládačky dokonalé kávy? Skutečně je důvodem vaší lásky k výběrovce fakt, že se díky ní můžete trestat za přelití stanoveného množství o gram? Vážně byste poznali chybu v sekundách času, nebo jste ten den jen neměli chuť na úplně stejně chutnající kávu? Doopravdy vám batch z kavárny vždycky chutná tak, jak to tvrdíte přívětivé baristce nebo baristovi?

Káva by vám v první řadě měla chutnat a proces její přípravy by pro vás měl být příjemný. Nebojte se tedy chybovat a nebýt dokonalí. Ať už na to přijdete díky více či méně staré filozofii nebo sledování Marca Pierra Whitea v důchodu, nemusíte být perfektní, protože perfektní není nic. Image vyklidněného nadšence přece jen pořád na domácího baristu sedí o kus lépe než image šíleného vědce rvoucího si vlasy nad svými neúspěchy.

Zdroj titulního obrázku: https://unsplash.com/photos/xpPuaECmYX4

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER