Mikroloty a makroloty – jaký je mezi nimi rozdíl?

gravatar
 · 
5 januára, 2022
 · 
6 min read
Featured Image

Ve světě kávy existuje mnoho definic, které se liší v závislosti na různých názorech. Patří sem také definice mikrolotů a makrolotů. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jsou stejně kvalitní a kdy zvolit jaký?

Co je to mikrolot?

Coffee Shrub definoval mikrolot jako: „Šarže, která se vyrábí samostatně, precizně se vybírá na zpracovává tak, aby měla zvláštní charakter.“ Blog The Roasterie používá podobnou analogii s jablečným sadem. Když farmář odkládá bokem jablka z několika perfektních stromů a následně tyto jablka prodává samostatně. „Káva, která spadá do kategorie mikrolotu, je výjimečná a liší se svou jedinečností a chutí.“

Mnoho lidí pohybujících se v kávovém průmyslu by s touto myšlenkou jistě souhlasilo. V této teorii je ale obsažena také myšlenka, že komunitní pozemky, i přesto, že jsou dobré, působí podřadně.

Společnost Genuine Origin zastává rozdílnou definici. „Naše mikroloty představují menší množství kávy. Dostáváme jich menší množství, než ze šarží komunitních, ale nejsou nadřazeny naší komunitě. Jsou chutné a v našem modelu plní dvě různé funkce pro naše pražiče.“

Mikroloty a makroloty – rozdíly

U mikrolotů není přesně dáno, kdo toto označení získá. Zda jde o jednoho producenta, pouze část jeho farmy nebo naopak deset producentů či stovky. Tak je tomu často u káv z Ugandy, Tanzanie a Keni, kde jsou pozemky velmi malé nebo jde dokonce jen o “domácí zahrady”.

Týmy v Genuine Origin vybírají tyto loty kvůli chuti a jedinečnosti. Jde o něco, co existuje pouze tento rok a další už nebude. Ať už zatím stojí výjimečné počasí nebo dobré hnojení, či kondice kávovníků. Pokud hledáte něco skvělého na krátkou dobu, právě mikrolot může být to pravé.

Komunitní loty nebo makroloty naopak představují chuťový profil z konkrétní oblasti. Spojují se zrna, o kterých se ví, že vytváří specifický profil. Jeden rok může umožnit vytvoření tohoto profilu 20 farmářů. Příští rok mohou být například dva pozemky velmi květinové a v tomto případě budou nabídnuty jako mikroloty. Typický profil bude vytvářet pouze 18 farmářů.

Nikdy to není o obětování kvality kávy. Jde o kávu, na kterou se můžete spolehnout. Ať už je začleněna do směsi nebo je použita samostatně.

Pro farmáře je vědomí, že od nich chceme každý rok nakupovat, úlevou. Další výhodou je to, že: „Postupem času to pomáhá propojit výrobce s pražírnami a vytvořit pocit komunity prostřednictvím dodavatelského řetězce.“, říká ředitel Genuine Origin, Fernando Barzuna.

Dále musíme také poznamenat, že možná existuje představa o nižší kvalitě komunitních lotů, protože jde o “směs”, kde není jasné, kdo čím přispěl. Tyto informace se snaží dodavatelské firmy co nejvíce sdílet na informačních listech, které vytváří pro každou kávu.

Dilema udržitelnosti

Často slýcháme o nákupčích zeleného zrna, kteří se přímo setkávají s farmářem a zajišťují nákup produkce z jeho nejlepších pozemků. Tento fakt má dvě roviny. První z nich je ta, že farmář prodá to nejlepší. Zároveň ale musí hledat řešení, co udělá se zbytkem farmy a produkcí z méně kvalitních pozemků.

Sice je myšlenka, že nakupujeme kávu pouze od jednoho farmáře, kterého dokonce známe jménem, moc hezká. Co si ale potom myslet o oblastech, kde toto konání není možné? Oblasti, kde farmáři vlastní doopravdy malé množství půdy, méně zdrojů a nikdy by logisticky nemohli prodávat svou kávu jako něco samostatného?

Jak říká Christopher Oppenhuis z Thou Mayest Coffee Roasters v Kansas City: „Lidé předpokládají, že farmáři mají obrovské farmy. Ale někteří farmáři mají pouhý akr nebo dva. To není dost, aby mohli vytvořit svoje vlastní loty kávy. Pro vytvoření 100 pytlů kávy často potřebujete více farmářů.“

Máme si tedy myslet, že tito lidé jsou méně zodpovědným zdrojem? Nebo snad méně dobří v tom, co dělají? Nezaslouží si svůj příjem nebo uznání? Samozřejmě, že ne. Ale když přidáváme větší hodnotu kávám, ať už doslova nebo “pouze” emocionálně, které lze vysledovat až k jednotlivci, děláme to.

Podpora producentů prostřednictvím makrolotů

Matthew Seaton, generální ředitel sesterské společnosti Genuine Origin v Ugandě, dodává: „Mikroloty umožňují větší rozmanitost vysoce kvalitních káv. Velmi cílené příběhy vedou k vyšší ceně prodeje. To znamená, že je k dispozici více peněz, které můžeme vrátit zpět na farmu a to jak prostřednictvím ceny, tak investic do strojů, školení a více zaměstnanců.“

Společnosti soustředící se na dovoz kávy proto v mnohých případech poskytují také poradenství v oblasti zemědělství a řízení malých podniků. Mitch Richmond, ředitel Volcafe v Indonésii, sesterské společnosti Genuine Origin, vysvětluje: „Rozvoj lepšího přístupu na trh má okamžitý dopad na jejich situaci a kvalitu života. A protože Indonésie má pouze drobné farmáře, mohou své poměry a kávu zlepšit pouze tehdy, když budou jednat jako komunita.“

V Guatemale je odhadem 98 % producentů kávy drobnými zemědělci. Výzvy, kterým čelí, popisuje Eduardo Cabrera, manažer nákupu ve Waelti Schoenfeld.

Tito výrobci mají přístup na trh. Ale většina z nich nemá přístup na trh, který si zaslouží.

„Aby získali lepší přístup na trh a k příležitostem, je velmi důležité, aby změnili způsob, jakým v minulých letech kávu prodávali. Naneštěstí proti drobným pěstitelům stojí i mnoho ekonomických výzev. Mezi nimi i schopnost doručit kávu do konečného skladu. Tady vstupují do hry komunity. Producenti nejsou individualisté, obvykle spolupracují s přáteli a rodinou, tak proč se nesjednotit jako celá skupina? Náklady na dopravu se sníží, kvalita se zachová a z transakce bude těžit více lidí, protože se dostanou na lepší trh.“

Tato problematika s hledáním nejlepšího řešení je náročná. Kvalitu nezaručuje známost jména farmáře a nám, jako spotřebitelům, nezbývá nic jiného než ochutnávat a hledat tu nejlepší variantu přímo pro nás.

Zdroj: Perfect Daily Grind

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER