Mallorca: nejen kávové tipy

gravatar
 · 
22 júna, 2022
 · 
8 min read
Featured Image

Po dlouhé době se to zase stalo, našli jsme levné letenky a vyrazili jsme alespoň na chvíli změnit prostředí. Slunce, teplo, moře, ale hlavně nové kavárny, to je to, co nás na tuto dovolenou vylákalo. A i když jsme vyrazili na cestu začátkem května, tohle všechno jsem si od dovolené slibovala a vyšlo to. Přečtěte si, co jsme na Mallorce objevili a mimo jiné také to, kde měli tu nejlepší kávu!

Jak se náš výlet blížil, začala jsem s plánováním itineráře. To obvykle nemám úplně ve zvyku. Jelikož jsme v Palmě měli strávit pouze dva a půl dne a chtěli jsme toho stihnout co nejvíc, situace si toto řešení vyžadovala. A dobře jsem udělala. Jak se postupně ukazovalo naše návštěva v sobotu odpoledne, neděli a pondělí měla pár háčků. Koordinace otevíracích dob kaváren, památek a dalších podniků mi dala zabrat.

Ne všechno, co jsem nám naplánovala, tedy nakonec vyšlo a naopak plno věcí jsme přizpůsobili daným dnům. Hlavní město Mallorky, Palma, je poměrně rovinaté, je to tedy skvělé prostředí pro cyklistiku. A právě kola byla jedna z věcí, která nám úplně nevyšla. Hledali jsme systém sdílených kol, ten by měl v Palmě fungovat pod označením BiciPalma. Bohužel v době, kdy jsme se na ostrově vyskytovali, nebyla kola nikde k dispozici. V Palmě je mnoho cyklostezek a celkový image cyklistického ráje se promítá také do místních kaváren.

Rapha

O tom jsme se přesvědčili hned v sobotu odpoledne, kdy jsme navštívili kavárnu a cykloobchod Rapha. Rapha se nachází nedaleko od hlavních památek Palmy a má dlouhou otevírací dobu včetně víkendu. Kavárna je spojená s cyklistickým obchodem a vlastní značkou oblečení. Mezi četným osazenstvem najdete místní cyklistickou komunitu. Nás atmosféra poměrně pohltila, ale možná to bylo tím, že zrovna uvnitř kavárny sledovalo asi 10 lidí finiš Giro d'Italia.

Pokud nechcete sedět přímo uvnitř, můžete zvolit jejich zajímavé posezení zvenčí výloh, nebo pár stolečků na náměstí před obchodem. Z kávy jsme ochutnali flat white a cold brew. Již z pohledu na barvu cold brew, jsme pochopili, že se něco úplně nepovedlo, každopádně jinak jsme si návštěvu užili a pokud máte rádi kola, jistě se sem zastavte.

Vedle kaváren objevujeme rádi také řemeslné pekárny. V Palmě jsme narazili na pekárnu Fika Farina, jejich pečivo nás tak oslovilo, že jsme se sem vrátili třikrát. Vyzkoušeli jsme jejich kardamomové rolky, pistáciového šneka a jiné sladké pečivo, ale jejich chleba byl také skvělý. Měli jsme trochu strach, zda nám vydrží po celý pobyt a neztvrdne, tak jak mám zkušenosti s pečivem italským, ale zatěžkávací zkoušku zvládl.

Rosevelvet Brunch & Coffee

Hned v neděli ráno jsme vyrazili na snídani do Rosevelvet Brunch & Coffee. Prostředí celého bistra je moc hezké a velmi nás oslovila jejich zahrádka, kde jsme si vychutnali snídani společně s místními, ale i dalšími turisty. Z nabídky jsme si vybrali cortado a batch brew a káva byla v obou případech dobrá, i když v případě mléčné kávy poměrně horká. S tímto problémem jsme se bohužel setkali skoro všude mimo dvou kaváren. Na mlýnku měli barcelonskou pražírnu Right Side, vedle různých variant jídla vhodného k pozdní snídani zde potkáte také hodně různých sladkých dezertů.

Po snídani jsme vyrazili na prohlídku města. Pokud vás zajímá historie a rádi byste vyrazili na prohlídku s někým, kdo na Mallorce žije, vyzkoušejte Mallorca Free Tour. Zde jsme si objednali prohlídku, která bývá zpravidla každý den v 11 hodin a je možné ji navštívit s průvodcem hovořícím španělsky či anglicky. Prohlídka trvala 2 hodiny, dozvěděli jsme se něco o minulosti, ale také současnosti ostrova a cenu nakonec určíte dobrovolným příspěvkem.

Mama Carmen’s

Rovnou z prohlídky jsme utíkali do kavárny Mama Carmen’s, která má v současnou chvíli dvě pobočky nedaleko od sebe. Tuto kavárnu doporučujeme rozhodně navštívit, setkali jsme se zde s tou nejlepší kávou v Palmě. Místní barista byl moc ochotný si s námi povídat a doporučil nám také balíček kávy, který jsem si odvezla jako suvenýr. Na mlýnku zde měli kávu od barcelonských Slowmov coffee a také od Nomad coffee. Jídlo jsme zde bohužel žádné neochutnali, ale všechno na stolech ostatních hostů vypadalo velmi lahodně.

Z této kavárny je to poměrně kousek na dominantu nad městem, Castell de Bellver. Tento hrad patří jako jeden z mála k hradům jejichž půdorys tvoří tvar kruhu. Bohužel v neděli odpoledne, i přesto, že jsme dorazili ještě ve standardní otevírací době, se nám dovnitř nepodařilo dostat. Pro nás byl tento čas však jediná možnost z celého výletu. V pondělí bylo totiž na hradě zavřeno.

Je odtud však skvělý výhled na město a na obrovský přístav. Naše cesta následně vedla na pláž za Palmou, Cala Major. Tato pláž se nám velmi líbila. Pláž je obklopená hotely, její návštěva byla teď “za chladnějšího květnového počasí” příjemná, ve vodě skoro nikdo nebyl, na pláži bylo lidí tak akorát, ale v klasickém letním provozu to tu musí být přeplněné. Procházkou kolem pobřeží a skoro až nekonečného přístavu jsme potom dorazili zpět do Palmy.

La Molienda

V pondělí ráno jsme vyrazili do jedné ze tří poboček La Molienda. My jsme si vybrali pobočku La Molienda Balaurd, která se nachází poblíž muzea umění. Tato čtvrť mě z Palmy zaujala asi nejvíce. Je zde plno malých obchůdků a galerií a přestože jsme nebyli v žádném uvnitř, i přes výlohu jsme zahlédli plno zajímavých věcí. Navíc celá stavba muzea je zajímavá a umístění nad odkloněnou řekou je skvělé.

V La Moliendě jsme ochutnali jejich kávu a rozhodli se pro snídani v podobě sladké ovesné kaše a avokádového sendviče. Atmosféra, kterou kavárna a její interiér měly, se nám moc líbila. A na jídle jsme si vážně pochutnali.

Následně jsme vyrazili zpět do historického centra. Cesta byla naplánovaná k Mercat de l’Olivar. Po cestě jsme ovšem narazili na pobočku pražírny Mistral. Když jsem tuto pražírnu hledala, Google mi hned řekl, že je pražírna dočasně uzavřená. Takže toto pro nás bylo překvapení a rovnou jsme zavítali dovnitř.

Mistral Coffee House

Mistral Coffee House má zajímavý interiér. Uvnitř nás překvapil velký výběr kávového příslušenství a také kávových balíčků. Objednali jsme si limonádu a flat white. Co se kávy týče, šlo pravděpodobně o třetí nejlepší kávu, co jsme v Palmě ochutnali. Můžete sem vyrazit také na snídaně. Jak jsme se později dozvěděli, pražírna Coffee Mistral se v současnou chvíli rekonstruuje, ale za normálních okolností je možné posedět i tam.

Přes centrum jsme se dostali k tržnici, možná jsme zde byli již příliš pozdě, dorazili jsme kolem poledne, ale úplně dobrý dojem v nás nezanechala. Následně jsme vyrazili k největšímu fikusu v Palmě. A cestou kolem něj jsme se dostali až do Nanø Coffee Lab.

Nanø Coffee Lab.

Tento možná spíš espresso bar něž kavárna nás velmi zaujal. Ať už přímo na sociálních sítích nebo i v momentě jeho návštěvy. Patří k Mama Carmen’s a po návštěvě z předešlého dne jsme nečekali ani zde špatnou kávu. Dočkali jsme se dobré kávy, která nebyla hned s prvním napitím vařící. Na mlýnku měli zrovna Hola Coffee, madridskou pražírnu, tu jsme ochutnali jako flat white a batch brew. Venkovní posezení bylo plné a i vevnitř to poměrně žilo. Byl zde také poměrně výběr mezi balíčky kávy s sebou. Na polici byli zmiňovaní Hola Coffee a německé The Barn, ale také pařížská Kawa.

Nanø Coffee Lab. pro nás byla poslední kavárnou, kterou jsme v Palmě stihli navštívit. Odpoledne jsme ještě vyrazili na prohlídku arabských lázní, které se nám s přilehlou zahradou líbily. A následně jsme se vydali na procházku po pobřeží na druhou stranu Palmy – směrem na oblázkovou pláž Playa de El Molinar a dál až k pláži Cala Gamba. Tato místa jsou tedy poměrně vzdálená od historického centra, ale jsou doopravdy krásná. Celá promenáda je upravená a pobřeží obsypané malými domečky vypadá skvěle.

Mallorcu jsme si doopravdy užili a snad se sem budeme mít možnost ještě někdy podívat.

Tagged: guide · kavárna · mallorca · průvodce
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER