Anatomie kávových nápojů na bázi espressa: co je co?

gravatar
 · 
20 januára, 2022
 · 
7 min read
Featured Image

Máte ještě pořád problém s rozdíly mezi latéčkem a kapučínem? Cortado je pro vás cizí pojem? Nebo sice všechny nápoje znáte a možná i pijete, ale nedokážete rozdíly mezi nimi vysvětlit vašim blízkým? Podíváme se na to společně.

Přinášíme vám přehled základních nápojů na bázi espressa nabízených v kavárnách. Samozřejmě, že řada podniků nabízí své speciality, které tady nebudeme uvádět. Také nezaručujeme, že se všechny kavárny budou držet těchto všeobecných pravidel. Ale zejména tam, kde nabízí výběrovou kávu, by vám opravdu měli nápoje připravit stejně nebo alespoň velmi podobně. Takže budete vědět, do čeho jdete.

Foto: Tomáš Vejsada, archiv kavárny Café Hrnek

No Milk – bez mléka

Někdo to rád... bez mléka. Prostě klasické černé kafe. Jaké máte v kavárně možnosti?

Espresso

Espresso, single shot nebo single espresso. Tento nápoj je z celé naší přehlídky ten nejdůležitější. Přitom ho možná vůbec nepijete. Espresso totiž tvoří základ pro všechny ostatní drinky. A pokud chci zajistit kvalitní cappuccino, musím nejdřív připravit kvalitní espresso. 

Espresso připravuje barista do malého hrníčku, jeho objem je pouze 20-30 ml. Single shot nám nabízí intenzivní a bohaté chutě. Maximální koncentraci všech vjemů, které nám daná káva nabízí. Espresso je rychlovka. Jak na přípravu, tak na vypití. Někdy prostě není čas u kávy vysedávat.

Double espresso

Pokud vám jedno espresso nestačí, ale líbí se vám jeho intenzita, pak potřebujete doubleshot. V nápojových lístcích se častěji setkáte s výrazem espresso doppio neboli dvojité espresso. Stejná intenzita chutí, jen dvakrát tak větší zážitek. Servíruje se ve větším šálku a očekávejte tedy 40-60 ml koncentrovaného nápoje. Pokud se rozhodnete pro double, tak máte výhodu – cena bývá nižší než při objednání dvou samostatných espress. 

Foto: Tomáš Vejsada, archiv kavárny Café Hrnek

Americano

Máte rádi černou kávu, ale espresso je pro vás až moc intenzivní? Můžete si dát americano. V podstatě naředěné espresso. Tedy, single espresso v cappuccinovém šálku doplněné o 100-120 ml vody. Chutě má tento nápoj stejné jako espresso, jen jsou jaksi rozmělněné. Takové americano vám navíc vydrží o trochu déle. Takže je to volba pro ty, kteří si chtějí u kávy trochu posedět.

Pokud máte rádi velký šálek černé kávy, tak můžete zvážit i nabídku filtrované kávy v dané kavárně. Některé podniky nabízí už předpřipravenou filtrovanou kávu, tzv. batch brew, na kterou nebudete muset čekat. 

Lungo

Lungo znamená v italštině dlouhý. Je to vlastně prodloužené espresso. Tedy takové, kdy při extrakci necháte do šálku protéct více vody. Lungo si zachovává cremu, ale je o něco méně intenzivní, má 30-40 ml. 

Tradiční přípravu lunga však řada kaváren dnes už nedělá. Pokud v kavárně pracují s výběrovou kávou, tak tato forma přípravy dokáže znehodnotit výsledný nápoj. Při prodloužení doby přípravy dochází k přeextrahování a tvorbě nežádoucích chutí. Proto pokud chce barista připravit lungo tímto tradičním způsobem, potřebuje si přenastavit mlýnek na hrubší mletí. 

V praxi ale tento způsob není moc oblíbený, protože nastavování mlýnku zabere čas a zákazníci mohou déle čekat. Takže se častěji setkáte s druhým způsobem, kdy barista nachystá single shot do většího hrnku a k němu konvičku s horkou vodou. Vy si pak podle vaší chuti nápoj prodloužíte

Lungo vs. americano

Rozdíl mezi lungem a americanem je tedy hlavně v množství vody, kterou si naředíte espresso. Původní rozdíl v přípravě těchto nápojů se dnes už stírá. V kavárnách s výběrovou kávou vám nikdo nepřipraví opravdové lungo. V běžném provozu nebudou baristé nadšení z neustálého přenastavování mlýnku a pokud by to neudělali, káva by byla hořká a špatně extrahovaná. Takže volí variantu dolévání horkou vodou. 

Schválně se zkuste podívat, která z vašich oblíbených kaváren skutečně nabízí oba dva nápoje a jaké v nich dělají rozdíly. V kavárnách s italským stylem pražení možná ještě zastihnete obě tyto přípravy ve své tradiční formě. V těch s kávou výběrovou o tom pochybuji.

Milky – s mlékem

Jeden můj kamarád kavárník kdysi prohlásil: "Měli bychom se spíš jmenovat mlékárna než kavárna. Kávy spotřebuju měsíčně pár kilo. Ale těch litrů mlíka mnohonásobně víc." Úsměvné, ale pravdivé. Mléčné nápoje pořád vedou žebříčky oblíbenosti. Jaké to jsou?

Cappuccino

Bezesporu ten nejoblíbenější nápoj prodávaný v kavárnách. Možná proto, že turka nebo filtr si uděláme i doma, někteří mají i kávovar na espresso. Ale vytvořit jemnou, hladkou, hedvábnou, sametovou mikropěnu z našlehaného mléka už asi zvládne doma málokdo. Pro perfektní výsledek je důležitá její perfektní teplota. A ten latte art! 

Foto: Tomáš Vejsada, archiv kavárny Café Hrnek

Základem pro cappuccino je single shot espressa a našlehané mléko. Poměr těchto dvou ingrediencí se může podnik od podniku lišit. Každá kavárna používá trochu jiné šálky, které se ale snad vždy vlezou do rozmezí 150-200 ml. Tedy celkový poměr espresso/mléko záleží na velikosti daného šálku a rozdíl mezi kavárnami může být i 50 ml. 

Latte art neboli kreslení mlékem do kávy je velmi oblíbený. To pak vaše fotky na Instagramu, jak sedíte v kavárně, vypadají lákavě a lajkově. A někdy máme ty obrázky v mléce rádi jen tak, vykouzlí nám úsměv na tváři. Pokud je nás v kavárně víc, můžeme se dohadovat, kdo se baristovi líbil více, komu vykreslil hezčí srdíčko nebo rosettu.

Macchiato

Někdy také espresso macchiato, protože macchiato znamená v italštině skvrna nebo poskvrněný. Macchiato je ideální volba pro ty z vás, kterým cappuccino připadá málo kávové a příliš mléčné. 

Do espressa připraveného do klasického malého espressového šálku přidá barista jen trochu našlehaného mléka. Poměry kávy a mléka jsou většinou 1:1 nebo maximálně 1:2. 

Cortado

Cortado je nápoj někde na půli cesty mezi dvěma předchozími. Trochu více mléka než macchiato a trochu méně než cappuccino. Přesný poměr opět záleží na nádobí, do kterého se servíruje. Základem je single shot espressa doplněný našlehaným mlékem. Nejčastěji ho baristé připravují do malých skleniček o objemu 100-120 ml. Za mě osobně je to často ta nejlepší volba, když nechci jen černé kafe.

Flat white

Tento nápoj je původem z Austrálie a Nového Zélandu, ale dnes už zdomácněl všude na světě. Flat white je kombinací double espressa a našlehaného mléka v hrnečku na cappuccino. Tedy poněkud intenzivněji kávový v chuti, ale větší než cortado. Některé kavárny připravují flat white i do menších šálků nebo skleniček, jiné zase používají šálky na latte. Jak připravují flat white ve vašem oblíbeném podniku?

Foto: Tomáš Vejsada, archiv kavárny Café Hrnek

Caffé latte

Na konci našeho seznamu je oblíbené latéčko. Káva pro ty, co milují mléko. Do šálku o objemu až 300 ml vám barista připraví espresso a doplní jej našlehaným mlékem až po okraj. Kávy už sice moc neucítíte, zato si vychutnáte pořádnou dávku sametového mléka. A pravděpodobně také dostanete šálek s krásným obrázkem. Vždyť právě od tohoto nápoje je odvozen název Latté art – do velkých šálků se baristům lépe kreslí tulipánky i labutě.

Zdroj: European Coffee Quest

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER