Letní kávové osvěžení: připravte si Mazagran doma

gravatar
 · 
25 júna, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Hledáte letní osvěžení v podobě ledové kávy, ale “čistá” káva pro vás není ideální řešení? Co vyzkoušet kávovou “limonádu”, nápoj označovaný jako Mazagran, který poskytne osvěžení přímo skvěle. Navíc je tento recept jednoduchý a vy ho můžete vyzkoušet pohodlně i u vás doma. Kde se Mazagran vzal a co na něj budeme potřebovat?

Historie nápoje Mazagran

Stejně jako mnoho jiných kávových drinků má i tento původ ve válečných dobách. Jeho vytvoření se datuje do roku 1800 v pobřežním městě Alžírska, podle kterého získal svůj název. Ve městě Mazagran byli drženi francouzští vojáci, kteří byli ze své domoviny zvyklí si kávu “ředit” brandy. V Alžírsku však tuto možnost neměli. K ředění mohli použít pouze studenou vodu a pravděpodobně zde vznikly počátky ledové kávy jako základu dnešního nápoje Mazagranu.

Zatímco v Alžírsku se nápoj příliš neujal, ve Francii možná ano, ale k jeho dalšímu vývoji Francie už nejspíš nepřispěla. Dnes máme nápoj spojený s Portugalskem, kde patří k oblíbeným letním osvěžením. Pokud plánujete dovolenou v Portugalsku a vaše cesta kříží Lisabon, určitě vyzkoušejte Mazagran v nějaké místní výběrové kavárně.

Z čeho se Mazagran skládá?

Portugalský Mazagran se obvykle vyrábí se šťávou z citrusů, existují ale také alkoholické varianty, ty se nejčastěji připravují s bílým rumem.

Mazagran se často označuje jako původní ledová káva. K základním ingrediencím pro jeho přípravu patří káva, citrusová šťáva, led a nějaké sladidlo. U kávy najdeme obměny mezi verzemi s espressem/silnou filtrovanou kávou. Co se citrusové šťávy týče, můžeme se setkat s variantami s citronovou nebo limetkovou šťávou. Pod sladidlem si můžeme představit varianty s klasickým cukrem nebo například medem. Dokonce i u ledu existují obměny. Například je možné připravit led přímo z hotové kávy.

Jak na přípravu Mazagranu doma?

Receptů na Mazagran bychom našli mnoho. My jsme pro domácí přípravu vybrali ten, který se připravuje z filtrované kávy. Pro přípravu Mazagranu budeme potřebovat:

  • 56 g zrnkové kávy
  • 70 g cukru
  • kostky ledu
  • šťávu ze dvou a půl limetky

Tyto ingredience byly použity na přípravu Mazagranu z 1 litru kávy. Ale vezmeme to popořadě. Nejdříve ze všeho jsem si navážila 56 g kávy, kterou jsem následně namlela na střední mletí. Kávu bych volila nějakou ne příliš ovocnou. V mém případě jsem ze své kávové poličky vybrala Jemen od mlsnacava. Recept zvládnete připravit i s jinou kávou z výběrové pražírny. Pokud se vám náhodou stalo, že už máte doma nějakou kávu delší dobu, neváhejte jí využít právě pro přípravu tohoto osvěžujícího nápoje. Díky cukru a limetové šťávě bude nápoj skvěle chutnat i ze starších zrnek, z kterých byste si už klasický filtr tolik neužili.

Z 56 g namleté kávy jsem v moccamasteru připravila 1 litr kávy. Přípravu kávy v moccamasteru můžeme nahradit například přípravou ve French pressu nebo lehce jemněji namletou V60. Poměr kávy a vody bych díky jemnějšímu mletí neupravovala.

Navážíme si 70 g cukru a necháme jej rozpustit ještě v teplé kávě. Vymačkáme si šťávu ze dvou a půl limetky a přidáme ji k teplé tmavé kávě s cukrem. Vše dobře zamícháme. Kávu teď necháme vychladnout. V tuto chvíli bychom mohli podávat kávu na led, anebo ji do doby podávání umístíme do lednice.

Jak Mazagran podávat?

Mazagran podáváme vychlazený a na led. Vezmeme si malou sklenici a naplníme ji ledem. Led následně zalijeme připraveným Mazagranem. Zbylou polovinu limetky můžeme nakrájet na plátky a ozdobit s ní sklenice.

Káva s limetkovou šťávou může znít lehce děsivě. Nicméně chuťově jde o pravé letní osvěžení. Nemějte strach, káva není kyselá, je spíše lehce sladká s kávovými a decentně kyselými tóny. Pokud rádi zkoušíte kávová osvěžení, jako například espresso tonik, neváhejte vyzkoušet i Mazagran.

Mazagran by šel vyrobit i v menším množství. Množství jednoho litru vám postačí například pokud čekáte návštěvu. Připravený nápoj můžete skladovat v lednici a vydrží i do druhého dne. Už jste někdy Mazagran ochutnali? Zkuste se poptat ve své oblíbené kavárně, sem tam už se vyskytuje i u nás!

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER