Gesha? Geisha?

gravatar
 · 
30 januára, 2024
 · 
4 min read
Featured Image

Údajně se jedná o jednu z nejlepších káv. To se také odráží v její ceně. Jak tedy Gesha chutná? Jaké je její postavení v kávové rodině? A co má společného s japonskou gejšou?

Rodokmen

Jak asi tušíte, rodokmen kávovníku je velmi bohatě větvený, pro jednoduchost se však obecně pracuje se čtyřmi nejčastěji konzumovanými kávovníky: coffea arabica (kávovník arabský), coffea canephora (kávovník statný), coffea liberica a coffea excelsa. Ta světově nejhojněji zastoupená, tedy arabika, se dále dělí na různé odrůdy (botanikové navíc často rozlišují variety a kultivary, ale my si dnes vystačíme s pojmem odrůda). Pro ilustraci si uveďme nejznámější: Bourbon, Typiku a Heirloom. Aby to nebylo příliš jednoduché, Heirloom obvykle neoznačuje jednu konkrétní odrůdu, ale spíše zastřešuje různé odrůdy, které se vyskytují běžně v Etiopii (slovo Heirloom se dá přeložit jako dědictví). Ty vznikají různým přirozeným i nepřirozeným křížením a přesně mezi ně spadá i Gesha. Jedná se o odrůdu arabiky, která má poněkud větší červené třešně.

Poté, co byla roku 1931 v Etiopii objevena, byly její vzorky zaslány na výzkum do Tanzanie, odkud byla brzy dovezena i na Kostariku výzkumnému týmu CATIE. Ti její pěstování rozšířili do celé Střední Ameriky.

Gesha? Geisha? Jak je to s tím názvem?

Kávovém opojení, knize od Anette Moldvaerové, stojí: „Odrůdy arabiky obvykle nesou jméno oblasti, v níž byly určeny, navíc ale bývají známy pod různými místními názvy.“ To je případ i této kávy. Velice často se stane, že se do jejího názvu zatoulá „i“. Dnes už na to není nahlíženo jako na chybu, přestože původní název zní skutečně Gesha. Obecně používané jsou dokonce názvy tři: Gesha, Geisha a Abyssinian. Spokojme se pro tento článek s ustáleným názvem, a sice originální Geshou. Název je odvozen z etiopského lesa Gori Gesha, kde se tento kávovník údajně narodil. Skutečně to tedy nemá nic společného s japonskou profesionální společnicí gejšou – to je ostatně záležitost druhé strany planety, než na které se Gesha vyskytuje. V dnešní době se pod tímto termínem navíc často očekává konkrétně panamská Gesha, která se od ostatních odlišuje svou specifickou genetikou.

Třešně Geshi na větvičce kávovníku.
Zdroj: World Coffee Research

Kolik stojí?

Když se její pěstování rozmohlo po celé Střední Americe, chopila se jistá rodina Petersonových příležitosti a zrníčka této odrůdy představila v roce 2005 na mezinárodní soutěži Best of Panama. Gesha soutěž vyhrála a prodávala se v přepočtu za 17 000 Kč/kg.

Dnes se také nejedná o zrovna levnou záležitost. Z průzkumu, ve kterém jsme tuto odrůdu googlili, jsme zjistili, že ji lze sehnat v ceně okolo 3–4 korun na gram. Pro srovnání někdy v roce 2021 stála okolo 1 Kč za gram. Zároveň se ale dá najít taková, která stojí třeba i dvojnásobně víc. Jak je to možné? Zkrátka záleží na cuppingovém skóre, které daná Gesha má. Ostatně to tak funguje u všech odrůd. Při nákupu Geshy si tedy určitě informaci o jejím skóre zjistěte. Této odrůdě se navíc daří zejména ve vysokých nadmořských polohách a v určitém mikroklimatu, proto se u ní vysoká cena dá očekávat.

Jak chutná?

A zase ta zapeklitá otázka! Její chuť se samozřejmě různí místem, kde byla vypěstována, metodou, kterou byla zpracována, i pražením. Obecně se ale dá říci, že vymazlená zrníčka Geshy bývají často velmi jemná, sladká a aromatická. V kávě z Geshy můžete cítit třeba med, citrusové květy, bobulovité plody, jasmín, dokonce i čaj.

Tagged: arabika · geisha · gesha · odrůdy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER