Znojmo, skvělý výchozí bod do NP Podyjí, ale také město s výběrovými kavárnami

gravatar
 · 
27 novembra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

Výlety jsou doopravdy skvělá věc, ještě lepší, když se pozvednou na vyšší úroveň a následně si je můžu zařadit do škatulky kávová turistika. Musím se přiznat, tato turistika pro mě nemá vždy stejný scénář. V evropských zemích hodně přizpůsobujeme plány návštěvy kaváren dané lokalitě. Vybíráme podle památek, blízko kterých se aktuálně vyskytujeme. V Česku si v rámci prvotního průzkumu na sociálních sítích vybíráme spíše podle prvotního dojmu. A nedělá nám problém si za kávou trochu zajet nebo si naopak raději nedat žádnou. Tentokrát jsme prozkoumali Znojmo a pojali jsme to zase trochu jinak. Šlo o kávu “při útěku z města”.

Znojmo je krásné malé město nedaleko Národního parku Podyjí a právě sem směřovala naše cesta. Před samotným výletem jsme dali prostor znojemským kavárnám. V rámci průzkumu jsme objevili 3 kavárny s výběrovou kávou. Protože jsme vyrazili hned z rána, hledali jsme variantu pro sváteční brunch.

Balance coffee & wine

Interiér přední části kavárny.

Jako první nás naše kroky zavedly do Balance coffee & wine. Balance je útulná kavárna s milým personálem, kde si nechávají pražit svoji vlastní kávu. Během rozhovoru jsme se dozvěděli, že pražírna, která jim kávu praží, je lednické Coffee Square.

Ochutnali jsme Brazílii ve formě Flat Whitu a Etiopii na V60. Co se jídla týče, na výběr bylo ze sladkých i slaných možností a i vitrína byla plná zákusků. Zvolili jsme chleba s hummusem a acaí bowl. Kavárna má skvělou atmosféru, možná tomu napomohl i stůl v blízkostí malých krbových kamen.

Interiér kavárny s krbovými kamny.

Následně jsme vyrazili na procházku k nedaleké Rotundě svaté Kateřiny, po cestě nás zaujala expozice místního pivovaru a i přes drobnou nepřízeň počasí jsme se pokochali krásným výhledem.

Národní park Podyjí

Jak už jsem zmiňovala, hlavní náplň programu pro nás byl výlet do NP Podyjí. Jako výchozí bod jsme zvolili obec Popice a čekal nás asi 13 kilometrový okruh, který jsme zvládli ujít za 2,5 hodiny čistého času. První zastávkou byl Sealsfieldův kámen, pokračovali jsme cestou pod Kamennými moři a kolem bývalého mlýna Papírna, až k vyhlídce Devět mlýnů, která je svým umístěním speciální. Je zde výhled na vinici Šobes. Šobes je jednou z nejstarších vinic v Evropě a patrně jde o vinici s nejlepší vinařskou polohou vůbec. Na zpáteční cestu jsme se vydali kolem Havranického vřesoviště a rezervace divokých koní, na které jsme bohužel štěstí neměli.

Pohled na vinici Šobes z vyhlídky Devět mlýnů.

Těšili jsme se na krásné vyhlídky na meandry řeky Dyje, které sice v nepřízni počasí tolik nevynikly, ale velkou odměnou bylo, že i přes státní svátek na trase skoro nikdo nebyl. Myslím si, že procházka tímto místem na jaře/začátku léta dostane úplně nový rozměr.

Káva na Knopp

Bar kavárny Káva na Knopp.

Odpoledne jsme se vrátili zpět do centra Znojma. Navštívili jsme zde druhou kavárnu, Káva na Knopp. I tato kavárna si praží svoji vlastní kávu. Ochutnali jsme zde Flat White a Cortado a na zahřátí jsme si vybrali polévku z denní nabídky. V nabídce bylo na výběr i z dalších menších jídel. Ve vitríně bylo množství zákusů a i zde byl milý personál.

Třetí variantou, která nám při počátečním průzkumu sociálních sítí přišla skvělá, byla kavárna Půl na Půl, ta byla ale bohužel ve středeční svátek zavřená.

Znojmo na nás však udělalo dojem. Okolí Znojemského hradu je krásné, atmosféru zde dokresluje Dyje a přilehlé parky s vinicemi musí být, v čase kdy je vše zelené, doopravdy nádherné. Jediné co jsme ve Znojmě nenašli bylo místo, kde se doopravdy dobře najíst. Zde nám ani průzkum sociálních sítí nepomohl. Poctivé sezónní bistro by zde bylo třešničkou na dortu.

Tagged: city guide · kavárna · znojmo
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER