Objavila som krásu jedla… a seba, říká Kamila Slašťanová o svém projektu Menucka.sk

gravatar
 · 
13 júna, 2024
 · 
11 min read
Featured Image

Menucka.sk je portál pro všechny milovníky dobrého jídla na Slovensku. Svým návštěvníkům pravidelně zveřejňuje nabídku obědových menu v restauracích. O tom, jak k tomuto nápadu došlo, kam se vyvinul a co všechno momentálně nabízí jsem se zeptal v následujícím rozhovoru majitelky a manažerky portálu, Kamily Slašťanové.

Dobrý den, Kamilo. Moc děkuji, že jste si udělala čas na rozhovor. Na úvod mě – a naše čtenáře určitě také – zajímá, co vás inspirovalo k založení portálu menucka.sk? To není úplně běžný nápad nebo sen kdejakého kluka či holky.

To je pravda. Mojím snom však odjakživa bola voľnosť a nezávislosť v pracovnej oblasti. Tušila som, že chcem pracovať na nejakom vlastnom projekte, ktorý mi bude dávať zmysel a zároveň bude užitočný.

Už predtým som popri zamestnaní skúšala podnikať v inej sfére. Zlákalo ma organizovanie koncertov a festivalov, no teraz už viem, že kultúra bola predurčená zostať u mňa v zóne hobby. Profesijne som sa venovala oblasti gastronómie a naplno som sa rozhodla pre podnikanie vo vhodnom čase, keď na trhu vznikol priestor na nový „menučkový“ portál.

Keď sme pred deviatimi rokmi začínali, pokúsili sme sa zaujať miesto po portáli Zomato, ktorý sa v tom čase predal a zmenil. Jeho nové fungovanie mnohým nevyhovovalo, a tak som si povedala – prečo nie? Zozbierala som odvahu a zúročila dovtedajšie skúsenosti a kontakty v tejto oblasti a pustila sa do vlastného projektu.

Jaké výzvy spojené s provozem portálu jste museli řešit? Co vás naopak mile překvapilo?

Výzvou bol samotný začiatok. Odvážiť sa ísť na vlastnú päsť bolo náročné, aj keď som v tom nebola sama. Pustili sme sa do toho, lebo bola na to ideálna príležitosť.

Avšak nie všetko vždy ide vždy podľa plánov, a tak sa nám štart posunul až na koniec mája namiesto plánovaného marca. To so sebou prinieslo aj váhanie, lebo spomínaný portál medzičasom skonsolidoval svoje fungovanie a pre reštaurácie bol zrazu prijateľnejší. Bolo teda výzvou začínať v tejto situácii.

Ďalším veľkým krokom, ktorý nám dal zabrať, bolo rozšírenie nášho pôsobenia aj mimo Bratislavy. Zo začiatku to išlo veľmi dobre. Avšak rok 2020 nás, ako takmer každého v gastro segmente, mierne zabrzdil.

Teraz sa opäť dostávame na rastovú vlnu. Milo ma prekvapuje, keď sa k nám pridajú aj luxusnejšie reštaurácie, ktoré vidia zmysel v uverejňovaní ich business lunch či à la carte menučiek u nás.

Tiež ma milo prekvapila súdržnosť a vzájomná pomoc medzi ľuďmi v čase prvej a druhej vlny pandémie, keď sme pomáhali s projektom Jedlo zdravotníkom či petíciou a aktivitami na podporu gastro podnikateľov.

Ak si mám spomenúť aj na horšie časy, v začiatkoch ma nemilo prekvapila najmä jedna situácia. S odstupom ju vnímam ako zaujímavú školu. Oslovila som jednu veľkú spoločnosť podnikajúcu v gastro segmente na väčšiu reklamnú spoluprácu a partnerstvo. Mali sme niekoľko stretnutí, kde som im odprezentovala môj projekt, prácu, skúsenosti a plány. Výsledkom však nebola očakávaná spolupráca, ale to, že si založili vlastný gastro portál. Zamrzí to, samozrejme, ale každý neúspech vás posúva ďalej. Aktuálne ma teší, že tento portál aj vyššie spomínané Zomato už na Slovensku nepôsobia. Nie je to také jednoduché, aj keď očividne tieto firmy na to financie mali.

Máte stanovená nějaká kritéria pro výběr restaurací, které zahrnujete do svého portálu? Kontrolujete nějak kvalitu v daných restauracích?

Portál ponúka prehľad reštaurácií a ich denných alebo à la carte menu v okolí. Ľudia môžu na základe uverejnených informácií, ako sú fotografie, samotná ponuka či iné služby, vyskúšať aj nový podnik alebo si len pozrieť aktuálnu ponuku už známeho podniku. Označením obľúbených podnikov sa vedia rýchlejšie dostať k menučkam svojich favoritov. Kvalitu teda neurčujeme my, ani nerobíme žiadny výber. Portál je otvorený každému, kto má záujem využiť výhody, ktoré profil na ňom ponúka.

Naša nedávna spolupráca a mediálne partnerstvo na najväčšom česko-slovenskom festivale Two Coffee Champs nás naštartovali a inšpirovali k tomu, nad čím sme už dlhšie uvažovali. Ďakujeme za nápad a povestné postrčenie k novej sekcii kaviarní.

Znamená to, že aj kaviarne a ich ponuka sú a budú súčasťou portálu a aplikácie. Tam je situácia trošku iná a môžem zodpovedne povedať, že vo výbere aktuálne máme tie najlepšie kaviarne na Slovensku. Výber bol na základe odporúčaní ľudí z nášho tímu, recenzií či tipov od našich návštevníkov v nedávnej súťaži. Priestor je ale otvorený aj ostatným a základný profil ponúkame kaviarňam bezplatne.

Stalo se někdy, že se díky vašemu portálu restauraci překvapivě zvýšil jejich obrat?

Pamätám si raz jednu jedáleň v Petržalke, kde nám to majiteľ hlásil, čo ma veľmi potešilo. Väčšinou je však profil u nás súčasťou komplexu propagačných aktivít a nie je úplne jednoduché určiť, ktorá ako vplýva na reálnu návštevnosť reštaurácií. Dá sa to, pokiaľ sa reštaurácia na to zameria a robí si vlastný prieskum.

Jakou zpětnou vazbu dostáváte?

Reštaurácie oceňujú aj jednoduchú administráciu a možnosti prepojenia na vlastný web, na tlač či do menuboardov na prevádzke. Keď to začnú používať, veľmi im to uľahčuje prácu a šetrí čas. Taktiež možnosť podporiť ich novinky či špeciálne akcie rôznymi formami dodatočnej prezentácie,

Užívatelia si najviac pochvaľujú praktické riešenie s lokalizáciou. Vďaka nemu si vedia na jeden klik pozrieť, čo sa ponúka v ich okolí alebo tam, kde majú namierené. Súčasťou je aj jednoduchý preklik na navigáciu z aktuálnej polohy.

V dnešní internetové době máte hodně konkurence. V čem je váš portál oproti jiným jedinečný?

Konkurencia musí byť, a inak to nie je ani u nás. Aj keď mnohé gastro portály v priebehu posledných rokov zanikli. V rámci celoslovenského pôsobenia v našom koncepte kvázi katalógového gastro portálu evidujeme jednu konkurenciu, ktorá má niektoré aspekty lepšie a iné horšie ako my. A to je v poriadku.

Aj keď ide o iný koncept, v istom zmysle sú našou konkurenciou aj mnohé donáškové platformy. Ľudia si najmä po období pandémie zvykli na objednávku jedál domov či do kancelárie. Je to pohodlné a radi si vyhľadajú jedlo, ktoré si môžu priamo objednať.

Nie každá reštaurácia však má o takýto typ spolupráce záujem a v tomto bode prichádzame my. U nás je možné si odpromovať čokoľvek, takže aj preklik na online objednávku do vlastného systému prevádzky alebo do jednej z týchto platforiem. Ale zároveň u nás nájdete aj tie podniky, ktoré donášku vôbec nerobia.

Od iných gastro portálov sa odlišujeme napríklad tým, že prevádzkujeme aj mobilnú aplikáciu pre 3 platformy – Android, iOs a Huawei. Tiež naším fokusom na lokalizáciu – zobrazenie ponúk v poradí od najbližších reštaurácií – a navigáciu. Tým, že pôsobíme celoslovensky, nájdete u nás ponuky reštaurácií z rôznych kútov Slovenska od Bratislavy až po Michalovce.

Veľa času venujeme aj tvorbe obsahu do nášho Menučka Magazínu a na sociálne siete. Máme slušne prepracované SEO, vďaka čomu sa zobrazujeme aj celkom vysoko v internetových vyhľadávačoch. Z toho plynú aj výhody pre naše partnerské reštaurácie, resp. kaviarne, keďže prekliky od nás sú prospešné aj pre SEO ich vlastných webstránok. A ak náhodou reštaurácia web nemá, profil u nás ho môže plnohodnotne nahradiť.

Zmínila jste váš online Magazín. Co na takovém vašem blogu můžeme najít?

Na tému gastronómie sa snažíme nahliadať komplexne. Preto je od začiatku fungovania portálu Menučka jeho súčasťou práve náš online Magazín. V ňom na veľmi pravidelnej báze uverejňujeme články o reštauráciách, profi gastro segmente a jedle ako takom.

Sústreďujeme sa na prepájanie tém, prinášanie natívneho obsahu a odpovedanie na (často aj nevypovedané) otázky našich čitateľov. Jedlo a nápoje sú prekrásne a široké témy, na ktoré sa dá pozrieť z hocijakého uhla. Moje dve kolegyne, pre ktoré je písanie skutočnou vášňou, sú v tomto expertky a niekedy sa nestačím čudovať, aké témy prepojené s gastrom im po rokoch napadajú.

Tešia ma najmä obsiahle reportáže z reštaurácií či eventov, ktoré sme navštívili, a odborné odporúčania pre ľudí pôsobiacich v gastro sektore. Každému takémuto článku predchádza príprava a výskum, aby výsledok stál za to a aby sa cítili profesionáli z gastra po jeho prečítaní nejako obohatení.

Nájdete v ňom však aj rozhovory so zaujímavými ľuďmi, odporúčania na knižné gastro novinky, prehľady tematických reštaurácií v rôznych regiónoch Slovenska, cestovateľské foodblogy a oveľa viac.

V poslednej dobe sa dievčatá začali na jedlo pozerať aj zo zdravotného a ekologického hľadiska, čo otvorilo v Magazíne desiatky ďalších zaujímavých článkov a podnetov. Neskromne môžem povedať, že čítať náš Magazín a odoberať newsletter sa skutočne oplatí.

Máte nějaké dlouhodobé cíle či vize do budoucna?

Dlhodobou víziou je zmapovať čo najlepšie reštaurácie a iné gastro podniky a kaviarne na Slovensku. Pomáhať ľuďom s výberom miesta, kam sa pôjdu najesť, a zároveň reštauráciám s tým, aby sa o nich dozvedeli najmä zákazníci z ich okolia.

Cieľom je stať sa pre väčšinu Slovákov prvou voľbou v týchto prípadoch a zároveň tým pomáhať gastro sektoru ako takému. Chceme si udržať aj možnosť informovať o zaujímavostiach a novinkách z oblasti gastra na Slovensku či vo svete.

Poslední a nejdůležitější otázka: Objevili jste díky svému portálu něco, na co dodnes nedáte dopustit? Třeba nějaký pokrm?

Konkrétne jedlo to nebolo, hoci som za roky práce vo svete reštaurácií natrafila na také, na ktoré nedám dopustiť. S mnohými majiteľmi sme priatelia a viem, že kedykoľvek k nim zavítam, výborne sa najem a budem odchádzať spokojná.

Objavila som však niečo iné – samu seba. Možno to znie nadnesene, ale práve vďaka portálu Menučka a súvisiacim okolnostiam som sa naučila lepšie chápať svoje potreby, určovať si hranice a v konečnom dôsledku aj oddeľovať prácu do súkromia, čo sa mi dlhé roky nie úplne darilo. Množstvo stretnutí, rozhovorov a premýšľaní o tomto koncepte ma naučili pozerať sa na svet s nadhľadom a chápať súvislosti, ktoré mi predtým unikali.

Na záver môžem povedať, že som objavila aj skutočnú krásu jedla. Zastávam názor, že jedlo je úžasnou esenciou a pridanou hodnotou života. Stretla som mnoho ľudí, ktorí sa prostredníctvom jedla vyjadrovali, akoby to bolo maliarske plátno či hudobný nástroj, a výsledok potom naozaj stál za ochutnanie.

Avšak nielen talentovaní šéfkuchári, ale aj bežní ľudia, ktorých spája radosť a rozhovor pri dobrom jedle, tvoria gastronomický sektor ako celok. A ten bude už navždy mojou srdcovou záležitosťou.

Foto: Gabriela Teplická

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER