Vánoční kávy očima pražíren

gravatar
 · 
16 decembra, 2022
 · 
7 min read
Featured Image

Vánoce už klepou na dveře. Letos se mi zdá, že se to všechno přiblížilo ještě rychleji, než kdy předtím. Z vánočních dárků na poslední chvíli se pomalu stává každoroční tradice. I při té příležitosti jsem musela obhlídnout, jaká je vlastně nabídka letošních vánočních káv. Jak vidí toto uspěchané roční období pražírny a co si pro nás, zákazníky, tento rok připravily?

Ať už hledáte “vánoční pití” pro sebe, anebo chcete obdarovat své blízké, při návštěvě nejbližší kavárny se na vás bude jistě nějaký vánoční balíček z poličky smát. Rok od roku jejich zastoupení na trhu roste. Limitované edice, ty vánoční či kterékoliv jiné, jsou něco, co zákazníci vyhledávají a kupují. A to co se ověřilo u ostatních, tak zařazují i další a další pražírny. Ovšem pojetí není vždy stejné. Setkáváme se s různými přístupy... co tedy přesně boduje u zákazníků? Design, celkový vánoční marketing nebo snad nový nápad?

Je vánoční obal půl úspěchu?

Obal je nejspíš něco, co nás na poličkách přiláká na první pohled. I přesto v samotném provedení existuje několik variant, mezi kterými musí výrobci volit. Zajímavým řešením je volba jednoho obalu pro veškerou svou kávovou produkci v nadcházejícím období. Tuto variantu představili již druhým rokem po sobě Father’s Coffee. Podle jejich slov jsou na nadcházející sezónu připraveni snad lépe než rok minulý. Ve spolupráci s Jaromírem Švejdíkem letos připravili obal, který ukazuje zamrzlý hukvaldský rybník.

Zimní edice obalů, kterou představila pražírna Father's Coffee Roastery.
Zdroj: Mára Dušek

S vánoční edicí začínáme vždy na začátku listopadu (pokud stihneme včas objednat obaly). Minulý rok se nám povedlo vánoční obaly vyprodat první týden v prosinci, bylo to trošku náročné všem vysvětlovat, co a jak se stalo, ale ten zájem nás naprosto dostal. Letos jsme připraveni lépe a uvidíme, jak to bude vypadat s blížícími se svátky.

I v tomto případě je volba nových obalů trochu risk. Přece jen odbyt se odhaduje těžce a sama si pamatuji chvíli, kdy jsem minulý rok sháněla obal s kostelem na Hukvaldech, ale již se na mě nedostalo.

Co je dalším hnacím motorem pro tvorbu vánočních káv? Především chuť, spolehlivější varianta, jak mohou pražírny ukázat jejich podání vánočních káv. Cesta, kterou se vydává širší spektrum pražíren a tvoří tak vánoční obal speciálně mnohdy i pro jedinou kávu.

Touto cestou se vydala například i budějovická pražírna Kmen. Obal naší vánoční Kostariky Del Fuego inspirovala chuť kávy. Už na cuppingu při zalití se místností rozvoněla skořice a v chuti jsme měli jablečný štrúdl jako od babičky s fůrou skořice a špetkou vanilky. A bylo vymalováno. Stačilo jen zadat naší ilustrátorce Petře co nakreslit a zbytek už znáte - rozkrojené jablíčko jako na Štědrý den, zasněžený štrúdl cukrem, jmelí a vločky.

Svou cestu si vybrali také v hradecké pražírně Chroast. Vánoční limitovanou edici kávy představili již čtvrtým rokem. A pokaždé v tom samém obalu. My jdeme zatím cestou jedné speciální vánoční kávy. Design balíčku máme už 3 roky stejný, nějak nám přirostl k srdci. Odstartoval tvorbu všech našich limitek (Valentýn, 1. máj, léto atd.), a tak se nám zatím nechtěl měnit.

Červený obal s vločkou, typický pro Chroast.
Zdroj: Chroast Coffee Roasters

A co chuť?

I u samotné chuti kávy můžeme pozorovat více motivů. Někteří volí jasnou “vánoční chuť”, další experimentují a jiní zase můžou hrát i trochu na jistotu. Nad vánoční kávou přemýšlíme tak, že chce zákazníkům ulehčit rozhodování a případné nezdary s nevhodným dárkem a tak ji také vybíráme. Chceme, aby chutnala všem, takže koukáme hodně po kávách primárně sladkých a plných. Poté ji jako jednu z mála z naší nabídky pražíme jako omniroast, který je vhodný jak na filtrování, tak do kávovaru. Letos jsme s spolu s Bárou z Falcon Coffees vybrali 92 h macerovaný naturální bourbon z kooperativy San Carlos Dos v El Salvadoru. Je krásně plný a sladký, zároveň trochu funky díky maceraci a chutná po jablkách, rozinkách, karamelu a tmavé čokoládě. Prozradil Filip z pražírny Chroast.

I přesto, že se může zdát, že jsme všechny pojetí vánočních edicí již vyčerpali, nesmíme zapomínat ani na kávové kapsle. I zde totiž najdeme ty “vánočně laděné”. Představila je slovenská pražírna Goriffee. Vedle kapslí najdeme v jejich nabídce také vánoční kávu upraženou na espresso a na přípravu filtru.

Vánoční kávou to nekončí

Experimenty však zabíhají ještě dál. Poměrně zajímavou variantu přidal ke své vánoční kávě již zmiňovaný Kmen. Tenhle rok jsme udělali kromě vánoční edice zrnek z Kostariky i celý vánoční kávový balíček. Vánoční krabičku, která obsahuje čtyři balíčky radosti. Obsahem krabičky je vánoční Kostarika Cordilera del Fuego (honey anaerobic), Nikaragua Finca Aurora (honey), Keňa Kirura (washed) a speciální překvápko, které zatím držíme v tajnosti. Ke každému sáčku jsme přiložili pohlednici s podrobným popisem, příběhem, způsobem zpracování a návodem, jak si doma kafe připravit.

Vánoční box obsahuje 4 druhy káv, z toho jednu zatím utajenou.
Zdroj: Benjamín Jícha pro Kmen Coffee Roasters

Za každou vánoční edicí je hromada práce. Zastoupení na trhu sílí, jak tedy vidí pražírny svoji spokojenost s vánočními edicemi a jejich prodejem? Podle Filipa z Chroastu mizí káva z poliček raketovým tempem. Dá se jednoznačně říci, že naše vánoční káva je každý prosinec nejprodávanější kávou vůbec. Prodeje určitě každý týden rostou s blížícími se Vánoci. Největší nával čekáme týden před Vánoci, kdy tradičně pražíme každý den od rána do večera včetně víkendu a jen tak stíháme doplňovat poličky v našich třech kavárnách.

Mám dojem, že zájem o vánoční edice je tady už dlouho a konečně se ho chytli i pražírny.

Petr Kvasnička. Father's Coffee Roastery

V bratislavském Goriffee odhadli největší zájem o vánoční edici káv na začátek prosince. Pozorují také rostoucí zájem napříč pěti lety, kdy svoji vánoční kávu představují. Vo všeobecnosti záujem rastie s kvalitou našej vianočnej ponuky.

Jak to vidí zákazníci?

A spokojeni jsou nejspíše i samotní zákazníci, kteří vánoční edice káv tak rádi kupují. Už předprodej našich krabiček nás mile překvapil a o vánoční edici ani nemluvě! Pro tu se lidé vrací mnohdy i třikrát, jak jim chutná a jak ji chtějí dopřát i ostatním. Prozradil o svých prodejích budějický Kmen.

Krásné ilustrace k obalům Kmenu přímo patří.
Zdroj: Benjamín Jícha pro Kmen Coffee Roasters

Na závěr rozhovorů jsem si neodpustila otázku o tom, co pražiči vidí jako skvělý kávový vánoční dárek. A padaly nejrůznější varianty. Kávový balíček udělá radost každému kávomilci, skvělým dárkem může být také kávové předplatné nebo například AeroPress, či jiná kávová pomucka. Nejvíce se však sama přikláním k vánoční tradici Kmenu. Pro nás to bude spíš okamžik než hmatatelný dárek. Všichni se těšíme na to, až se ve zdraví potkáme se všemi blízkými, přejíme se, přepijeme nejen kafem a chviličku se zastavíme.

A tak stejně jako každý rok, doufám, že i ty letošní Vánoce budou hlavně šťastné a kávové.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER