Valencie: město několika nej se zajímavou kávovou scénou

gravatar
 · 
6 júla, 2024
 · 
9 min read
Featured Image

Jsou místa a místa. Některá navštívíme a zapíší se nám hluboko do paměti, jiná jsme rádi, že jsme viděli, ale znovu bychom tam nevyrazili. Teď se však podíváme do destinace, kam rádi posíláme známé a kam jsem se vydala podruhé, i když běžně preferuji spíše nové cíle. Do Valencie vyrážím po pěti letech a tentokrát vás vezmu s sebou. Jak se zde posunula kávová scéna a co se rozhodně vyplatí ve městě vidět?

Pojďme prozkoumat valencijské kavárny

Fran Café

Svoje objevování města jsem začala v kavárně Fran Café, malá kavárna ve čtvrti Russafa, kde nabízí kávu především s sebou. Pár míst na sezení zde však najdete také i tak počítejte s kávou do papírového kelímku. Z pražíren zde najdete lokální, valencijskou Paisaje nebo třeba San Agustín z Leonu. Vedle kávy nabízí sladké dezerty a keramické produkty. Majitelé mají ve městě ještě i větší pobočku Casa Fran s klasickým posezením a kuchyní.

Oranžový bar kavárny Fran s pečivem a dezerty.
Malá kavárna Fran Café s výdejem kávy s sebou.

Blackbird Café

Tato kavárna patří k jedněm z prvních ve městě. Najdete ji nedaleko kavárny Fran, Russafa je totiž velmi bohatou čtvrtí, co se počtu výběrových kaváren týče. I v dnešní době se těší velké oblibě ať už na ranní brunche, pečivo nebo kávu. Na mlýnku zde při mé návštěvě měli barcelonskou pražírnu Right Side a pult zdobily nejrůznější dobroty: od croissantů po skořicové šneky. Šneka jsem si nechala zabalit s sebou a byl doopravdy výborný.

Interiér kavárny s pohledem na bar obložený nejrůznějšími druhy pečiva.
Předností kavárny Blackbird je jejich pečivo.

Casa Capicua

Casa Capicua je bistro, kde nabízí výběrovou kávu a vyberete si zde z bohaté nabídky snídaní i obědů. Na mlýnku najdete zrnka z pražírny Right Side, můžete se tu pohodlně usadit a přestože místo není klasickou kavárnou, přítomnost výběrovky je jistě jeho bonusem.

Moje objednávka v Casa Capicua - avo chléb a cortado.
Casa Capicua nabízí nejrůznější možnosti na snídaně i obědy. Výběrová káva je samozřejmostí.

Flying Bean Coffee

Flying Bean patří k valencijským pražírnám. Jejich základna se nachází trošku dál od centra města. Najdete zde prostornou kavárnu, co-working space a výukové centrum. Určitě si sem zajděte, pokud potřebujete například něco vyřídit na notebooku. Posadit se můžete v roztomilém vnitrobloku nebo na zahrádku před kavárnou. Nabídka zrn je bohatá, já jsem ochutnala cold brew, které bylo v teplém odpoledni tím pravým.

Barevná stěna na dvorku s pár místy za kavárnou Flying Beans.
Útulný dvoreček za pražírnou Flying Beans.

Fav coffee

Kavárna Fav coffee se nachází nedaleko od parku Jardí del Túria. Nabízí posezení na zahrádce v postranní uličce, místa uvnitř nebo nápoje s sebou, které si můžete vychutnat například na procházce parkem. Na mlýnku najdete zrnka od madridské pražírny Hola coffee. Ocenila jsem také delší večerní otevírací dobu, mnohé kavárny zde totiž zavírají již ve čtyři odpoledne. Obsluha tu byla moc příjemná. S baristy jsem si popovídala o místní kávové scéně, doporučili mi další své oblíbené kavárny a dozvěděla jsem se víc také o prvním uplynulém kávovém eventu ve Valencii.

Valencijský kávový festival: Valencia is coffee

Valencie má za sebou první kávový festival. Ten proběhl od 31. 5.–2. 6. a svoji účast jsem nestihla jen o pár hodin. Festivalu se účastnili především místní pražírny a nabízel program v podobě přednášek, workshopů a cuppingů. Jedním z organizátorů tohoto kávového festivalu je magazín SOLO. Ku příležitosti festivalu také vznikla tištěná mapa kaváren a podniků, která k mému překvapení obsahuje na 70 lokací. V kontrastu k počtu kaváren v roce 2019 letí místní kávová scéna prudce vzhůru.

Tipy jsem sbírala od místních baristů, těšilo mě, když zmiňovali místa, která jsem sama vyhodnotila při osobním průzkumu jako zajímavá. Ale nasměřovali mě i k novinkám nebo místům, která mě na první pohled úplně neoslovily. Často například doporučovali kavárnu Los Picos Café, která však v průběhu mé návštěvy byla po celou dobu zavřená.

Tallat Coffee Roasters

Tato kavárna se nachází nedaleko pláže a patří k pražírnám, které praží přímo ve městě. Jde o místo, které mi doporučili skoro všichni baristé, a přestože je zde v lokalitě pláže více zajímavých podniků, rozhodla jsem se dát na jejich doporučení. V Tallatu si můžete vybrat ze dvou káv na mlýnku a také se zde více specializují na přípravu filtrů.

Stříbrný kávovar Rocket a množství mlýnků na baru v kavárně Tallat.
Bar v kavárně Tallat, zvládnete spočítat všechny mlýnky?

News & Coffee

News & Coffee je přenesený koncept z Barcelony, který najdete i v Madridu nebo v Londýně. Jde o novinový stánek, který nabízí zajímavé magazíny a kávu. Na mlýnku mají svoji vlastní značku, která je pražená v Barceloně. Ať už tedy máte rádi magazíny nebo hledáte v centru Valencie stánek na kávu s sebou, toto může být dobrá volba.

Novinový stánek na náměstí v centru města plný barevnými magazíny.
Novinový stánek, ale také káva s sebou.

Cult Café

Menší kavárna Cult Café patří ke kavárnám, které střídají evropské pražírny. V době mé návštěvy měli na mlýnku zrovna berlínskou pražírnu The Barn, ale podle nálepek na lednici v minulosti vyzkoušeli i pražírny ze Slovenska nebo z Česka. Vedle kávy jsem zde ochutnala výbornou čokoládovou babku.

Moje objednávka čokoládová babka, sklenice plná cold brew a soda.
Skvělá babka, cold brew i barcelonská soda.

FOC coffee

FOC patří k valencijským novinkám. Místo dál od centra, které slouží jako pražírna s výdejním okýnkem pro kávu s sebou. Pražírna zde funguje šest měsíců a praží kávu na filtr, ale i na espresso, dokonce u nich najdete i nějaký ten omni roast. Toto nové místo mi bylo hodně doporučováno, to svědčí i o jejich oblíbenosti u místních.

Bílé sáčky plné kávy z pražírny FOC.
Pytlíčky pražírny FOC.

Valencie pět let zpět

Valencii mám spojenou s jednou unikátní vzpomínkou. Od mého dětství jsme s rodiči cestovali, ale stále jsme vyráželi na ta stejná místa. A tak se stalo, že jsem na jednom místě v Itálii byla dokonce 15×. S mojí dospělostí se to změnilo a já začala objevovat do té doby neznámý svět.  Už tehdy jsem se zajímala o kávu, ale na několika prvních dovolených jsem kavárny nevyhledávala. Změnilo se to až právě ve Valencii, kdy jsem poprvé vyrazila podle mapy European Coffee Tripu. Pokud si to pamatuju správně, tehdy zde bylo na výběr asi 5 kaváren. Dnešní kávová scéna je tak daleko rozmanitější a už při chystání tohoto výletu jsem se velmi těšila na to, co objevím. Do které z kaváren jsem tehdy vyrazila? Do kavárny a pražírny Bluebell, která stále funguje na stejném místě jako před lety.

Bluebell Coffee Roasters

Kavárnu Bluebell jsem nemohla vynechat. Šla jsem nostalgicky zavzpomínat na první návštěvu Valencie. V kavárně najdete kávu z vlastní pražírny, která působí pod stejným názvem. Z pytlíků se dozvíte, že je tento koncept vlastněn výhradně ženami. S kávou se zde můžete pohodlně posadit, můžete si objednat také něco k jídlu nebo ochutnat některý z dezertů. K posezení můžete využít také malý vnitroblok za kavárnou.

Interiér kavárny s cihlovým barem.
Interiér kavárny Bluebell s kuchyní v pozadí.

Casa Raíz

Patří ke kavárnám s delší otevírací dobou. Vedle kávy zde najdete i snídaně či obědy, v nabídce mají mnoho dezertů a také zmrzlinu. Najdete zde například i Makalú kombuchu vyrobenou přímo ve Valencii, která byla moc dobrá. Casa Raiz se mi navíc moc líbila svým interiérem, přes den je zde i vymezený stůl pro práci na notebooku. Na mlýnku najdete kávu od Hola coffee i Right Side a vedle kávy si zde můžete koupit například i řemeslnou čokoládu značky Puchero.

Venkovní posezení v kavárně Casa Raíz, s monsterou a strelícií.
Vnitroblok za kavárnou Casa Raíz.

Během dvou dnů jsem nestihla projít vše, co mě na první pohled zaujalo. V současnou chvíli však Valencii chybí „vyhlášené koncepty“ specializující se na konkrétní produkt. I tak je nabídka velmi bohatá a člověk si dokáže vybrat na základě toho, zda zrovna hledá kávu s sebou nebo příjemnou kavárnu na dlouhé vysedávání či práci na notebooku. Čeho jsem si všimla je, že kavárny často nemají nabídku v podobě klasického papírového menu, vše najdete pod QR kódem. Počítejte také s tím, že ne všichni zde mluví anglicky, případně nápisy zde často nejsou do přeloženy angličtiny. Jedno je ale jisté, místní vám se vším velmi ochotně poradí a pokusí se vám pomoci i přes jazykovou bariéru.

Valencie rozhodně není pouze o kavárnách

Ať už máte rádi architekturu, písečné pláže, procházky v parku nebo vyhledáváte vyžití pro děti, Valencie pro vás může být skvělou volbou. K mým nejoblíbenějším místům patří park, který se táhne 9 kilometrů přes celé město. V minulosti zde byla řeka, tu však po masivních záplavách města odklonili a v jejím korytě nechali zbudovat právě jeden z největších městských parků v Evropě. Uvnitř najdete unikátní dětské hřiště Gulliver park, které si užijí i dospělí. Park se skvěle hodí k prozkoumávání na kolech. Jeho konec blíže k plážím patří Městu umění a vědy. Tato památka dnes patří k ikonám Valencie. V jejím areálu najdete také Oceanográfico, největší veřejné akvárium v Evropě. Akvárium chová vedle delfínu a žraloků, i živočichy, např. běluhy nebo mrože.

Skvělým zážitkem pro mě také byla místní boulderová stěna Natural Climb VLC, která nabízí nespočet cest k prozkoumání.

V letních měsících stoji za zmínku i místní pláže. Ty jsou skoro 6 kilometrů dlouhé, písečné a dostatečně prostorné. Přístup do vody je zde velmi pozvolný a středozemní moře může lákat vyšší teplotou i svojí poklidností. K tomu všemu si přičtěte slunečné počasí, přátelské Španěly, dobré jídlo a pití a dovolená může začít.

Tagged: coffee guide · kavárna · španělsko · valencie
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER