Ohlédnutí za zářijovými Trhy Kávy v Brně

gravatar
 · 
30 septembra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

V rámci tradičních podzimních kávových trhů se v Brně tentokrát představilo na 20 kávových stánků. Trhy se tento rok pořádaly ve dnech 17.-19. 9. 2021, a zatímco minulý rok jsme se potkali před brněnskou Moravskou galerií, tento rok se akce konala v prostoru mezi Galerií Vaňkovka a Faith Gallery. Jako již tradičně celá akce byla zdarma a prodejci prodávali zrnka na doma, filtrovanou kávu, espresso i jiné kávové nápoje.

Na trhy jsme vyrazili v neděli odpoledne a atmosféra byla skvělá. V čase našeho příchodu bylo u stánků stále dostatek hostů, ale nikde se netvořily dlouhé fronty, z čehož jsme měli drobné obavy. Odbavení u stánku, kde bylo možné nabíjet čipové hodinky a z nich následně zaplatit útratu, bylo rychlé. Za velké plus považuji, že šly použít i čipy z minulého roku. Čip šel nabít libovolnou částkou a neutracené peníze si člověk mohl sám odeslat zpět na účet. Nakonec jsme byli překvapeni, že u stánků bylo možné platit kartou a u některých přijímali i hotovost, což byl rozdíl od roku minulého.

I tento rok se zde bral ohled na znovupoužitelné kelímky. Návštěvníci mohli zaplatit zálohu za vratné kelímky Nicknack, donést si kelímky vlastní, u některých stánků dokonce byla možnost zakoupení kelímku jedlého, tedy sušenky, ze které vypijete kávu a následně ji můžete sníst. Drobným zklamáním proto bylo, že u některých stánků měli i kelímky jednorázové, což se při třech jiných možnostech do čeho si nápoj dát zdálo trochu zbytečné.

Koho jste mohli letos vidět

Nabídka stánků byla různorodá, představily se brněnské pražírny jako jsou například Rebelbean, QB coffee roasters, Coffee Mitte, Gill’s Coffee, Penerini coffee, MOTMOT, ale i pražírny z jiných měst jako například bratislavská Goriffee, Jizba Luhačovice, Coffee Square z Lednice, ale i olomoucké Kikafe. Dále jste zde mohli potkat také Dokonalou kávu, Kopi Luwak, vietnamskou kávu Dak Lak coffee, Cafe Montaña, Pražírnu Voznice a Café Alegre. Vedle čistě kávových stánků zde byli i stánky s občerstvením, Království Makronek, které bylo v neděli odpoledne již vyprodané, Janáčkovy pralinky, ale například i hmyzí pochoutky od Grig. V rámci dostupných informací o prodejcích na internetu jsem se těšila na Koblihu a Pivoňe, bohužel ani na jedno jsme v neděli štěstí neměli. Bohužel právě nabídka sladkého, která se ke kávě skvěle hodí, byla tento rok slabší, zároveň bychom rádi něco zakousli, aby na nás množství kofeinu nepůsobilo tak rychle.

Teď už ale ke kávám, které jsme tentokrát ochutnali. Bylo pro mě poměrně těžké nejít najisto a naopak se pokusit ochutnat něco, co ještě tak dobře neznám. A zde je právě ta přidaná hodnota této akce, tu jsem chtěla plně využít. Přece jen, i když ráda objevuji pro mě nové pražírny, nemám vždy odvahu zakoupit si hned balíček o 250 g. Jako první jsme ochutnávali filtrovanou kávu od Jizba Luhačovice, připravovali ji z anaerobně zpracované Kolumbie, o pražírně jsem toho hodně slyšela a zaujali nás jejich kávové balíčky. Pokračovali jsme k Gill’s coffee, kde jsme vyzkoušeli cortado z Indie, zde jsme se na delší dobu zapovídali, protože obsluha byla doopravdy milá. 

Ochutnávka u Goriffee

Pokračovali jsme k bratislavské pražírně Goriffee, káva jako espresso a filtr se zde neprodávala, ale ochutnávala, ochutnali jsme tedy dva vzorky filtrované kávy, Cold Brew blend a El Salvador, popovídali jsme si o jejich dekofeinizované kávě a metodě odstraňování kofeinu, kterou používají. Velmi ochotně nám také vyšli vstříc odsypáním nižší gramáže kávy do u nich zakoupeného znovupoužitelného silikonového pytlíku na bezobalový odnos kávy. Pokračovali jsme k olomouckému Kikafe, kde jsme ochutnali cappuccino. Na závěr jsme vyrazili na espresso z, doufám, že se nepletu, promyté Etiopie od Coffee Mitte. Na další kávu jsme již neměli sílu. Nejlepší dojem z ochutnaných na nás, co se chuti kávy týče i milého přístupu, zanechalo bratislavské Goriffee.

Na akci jsme zůstali skoro až do jejího úplného konce, zhruba od 17 hodiny už zde bylo pouze pár skupinek lidí a klidnější atmosféra. Celou akci jsme si užili, odnesli zrnka na doma, kde budeme dále ochutnávat a těšíme se zase na příští rok.

Tagged: Brno · coffee festival · festival · události
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER