Stačí kohoutková voda na přípravu dobré kávy doma?

gravatar
 · 
27 marca, 2023
 · 
4 min read
Featured Image

Voda je často v domácím prostředí ta nejméně diskutovaná věc. Tváří se jako jedna a ta samá průhledná tekutina, ačkoliv je to důležitá část celé extrakce a tvoří více než 98 % naší filtrované kávy, často házíme vinu jednoduše na přípravu nebo samotnou kávu. Krátce by se dalo říci, že ne, nestačí kohoutková voda - alespoň ne na konzistenci dobré kávy - zřídka vždy uděláte nějaký dobrý šálek. Delší odpověď vyžaduje pochopit, jaká voda vám teče doma a s tím spojené možné problémy. Jednoduše si popíšeme možná řešení a ukážeme si, proč je kohoutková voda špatná.

Uvařím si kafe s kohoutkovou vodou?

I kohoutková voda je mokrá, a tak je více než logické, že i tahle voda vytvoří šálek kávy na konci celého procesu, ať už připravujete cokoliv. Problémů je hned několik a tím nejvíce očividným je chuť. Koupíte si balíček promyté Etiopie, která vám slibuje lehký šťavnatý šálek připomínající broskvový ledový čaj a místo toho je výsledek hořký Pigi černý čaj a nicneříkající kyselost. Celý proces stojí a padá na více pilířích. Často je to právě voda, která brání nebo naopak podporuje výslednou chuť.

Pražírny, které si na balíček píší takové charakteristiky a hrdě si za němi stojí, tak své kávy cuppují. Tudíž pokud máte alespoň decentní mlýnek, tak o výhodě drahého náčiní nemá cenu diskutovat. Nícméně výhoda správné filtrace vody je obrovská, pokud používáte kohoutkovou vodu. Věřte, že s jejich správnou vodou připravíte šálek plný broskví a ledového čaje. S tou kohoutkovou jen nějakou kávu. Detailnější rozbor vody jsme probrali již ve starším článku.

Kohoutková voda vytváří značné množství vodního kamene, které sice na první dobrou nespatříme, ale po pravidelném používání začne tvořit vrstvu uvnitř konvice nebo kávovaru. Čím tvrdší, tím větší problém.

Kohoutková voda.

Jak tedy na správnou vodu doma?

Patříte mezi vodou (ideální na kávu) neobdařené? Máte mnoho možností, jak ji k přípravě kávy vylepšit nebo si udělat vlastní.

Již celá řada domácností má doma filtrovací konvice na vodu. Značky se liší, od Brity, přes BWT po Dafi. Jsou to dvoukomorové konvice, které spojuje filtrovací patrona uprostřed. Do vrchní části se nalije voda a přefiltruje se do té spodní. Tyhle konvice vám vodu jednoznačně zlepší a vyhnete se vodnímu kameni. Voda je poté bez zápachu a nechtěných minerálů, některé, jako hořčík, naopak přidá. Nicméně tvrdá voda zůstane tvrdou, protože tu není možnost si zvolit, jak moc bude voda ošetřena. Jsme totiž zase odkázáni na kohoutkovou vodu, kterou do konvic naléváme, a tak se může stát, že mezi vodovody bude větší kolísání kvality výsledné vody.

Ať už ale máte jakoukoliv vodu, minimálně ošetření přes tyhle konvice se vyplatí vždy, ať už jen třeba kvůli ochraně varné konvice před vodním kamenem. Na trhu se začaly objevovat i konvice designované přímo pro baristy. Peak Water, od bristkých Colonna Coffee umí přizpůsobit úroveň filtrace podle potřeby díky několika stupňovému nastavení, a tak se hodí pro téměr všechny kohoutkové vody.

Zdroj: Peak Water

Druhou variantou, oblíbenou spíše mezi zapálenými home baristy, je smíchání blendu minerálů s destilovanou vodou. Tento přístup zaručuje, že bude voda vždy stejná, ať už jste kdekoliv. Největším průkopníkem jsou sáčky suchých minerálů Third Wave Water. Sáček jednoduše vysypete do požadovaného objemu vody a protřepete. Vidíte-li nerozpuštěné kousky, nechejte vodu odstát třeba přes noc. Poté již máte vodu s ideálním poměrem minerálů, abyste připravili výborný šálek kávy. Další alternativy jsou Aquacode nebo kapky Lotus, které vám dávají možnost si poměr minerálů doladit podle svého.

Existuje samozřejmě i možnost koupit si balené vody. Dávejte si pozor a letmo si projděte složení, důležité je, aby voda měla co nejnižší celkovou tvrdost vody, často jsou spíše tvrdé. Ku příkladu Dobrá voda nebo Volvic jsou oblíbené varianty.

Ať už vám káva doma chutná nebo ne, tak je určitě přínosné si tyhle možnosti vyzkoušet a jednoduchým experimentem ochutnat rozdíly, které tvoří voda.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER