Skladování kávy v domácích podmínkách

gravatar
 · 
28 septembra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

Protože většina z nás si neupraží čerstvou kávu každý den, musíme zakoupená kávová zrna skladovat tak, aby byla co nejdéle čerstvá. Níže si představíme některé z nejlepších způsobů skladování kávových zrn a také některá úskalí, kterým je dobré se vyhnout.

Základy

Předtím, než se začnete starat o to, aby byla vaše káva co nejčerstvější, musíte se ujistit, že kupujete čerstvá kávová zrna. Je dobré hledat již při samotném nákupu, tak abyste koupili co nejčerstvější zrna v co nejvyšší kvalitě.

Většina odborníků doporučuje skladovat kávu ve vzduchotěsné nádobě na tmavém, suchém a chladném místě. Oxidace, světlo, vlhkost a vysoké teploty mohou proces stárnutí kávy urychlit.

Skladování kávy v lednici či mrazáku

Lidé často slýchali, že mají kávová zrna skladovat v lednici nebo mrazáku, protože tak zaručí jejich čerstvost. I když tak zrna skladujete za nižších teplot, což hypoteticky zpomaluje proces stárnutí, obě tyto možnosti jsou z různých důvodů špatným nápadem.

Lednice není dostatečně studené místo na to, aby byla zrna v ní čerstvější než například ve vaší spíži. V lednici se mohou vyskytovat další pachy, které by do sebe kávová zrna mohla natáhnout, což není žádoucí. Pravděpodobně největším důvodem proč neskladovat zrna v lednici je to, že když kávová zrna vytáhnete z lednice, na jejich povrchu se vysráží kapičky vody. Tato kondenzace vytváří nežádoucí vlhkost, která může urychlit proces zastavení. 

Více se diskutuje o skladování kávy v mrazáku. Zatímco zmražení kávových zrn může protáhnout životnost zrn o pár týdnů, proces mražení může vytvořit uvnitř zrn krystaly, které prakticky rozbijí jednotlivé buňky podobně jako při mletí. Zmrazení kávových zrn také může způsobit jejich spálení mrazem, což zapříčiní dochutě, které ve své kávě určitě mít nechcete. Stejně jako u skladování v lednici může při vyjmutí kávy z mrazáku dojít ke kondenzaci vody na zrnech.

Kniha Craft Coffee odkazuje na studie, které naznačují, že „okamžité zmrazení velice čerstvé kávy prodlužuje její životnost - někteří tvrdí, že až o 8 týdnů“1. Cituje také výzkum naznačující, že „studená kávová zrna se v mlýnku rozpadají konzistentněji, což zlepšuje jejich extrakci“1. Zatímco oba tyto odkazy poukazují na určitý přínos zmrazení kávových zrn, domnívám se, že potenciální rizika, jako je spálení zrn mrazem a kondenzace při vyjímání, jsou v rozporu s používáním mrazáku jako primární metody skladování kávových zrn.

Spíž nebo kredenc

Přestože existují speciální sklenice na skladování kávových zrn, zjistili jsme, že nejlépe funguje skladování kávy v původním sáčku ve spíži nebo v kredenci. Sklenice stále umožňují přístup kyslíku k zrnům a pokud neobsahují jednosměrný ventil, není zde možnost úniku oxidu uhličitého. Pokud je spíž tmavá, suchá a má pokojovou teplotu, měla by káva stárnout poměrně pomalu.

Vakuové těsnění

Obecně platí, že není dobré skladovat kávová zrna ihned po upražení ve vakuově uzavíratelných sáčcích, může to způsobit potíže s oxidem uhličitým uvolňovaným procesem pražení. Některé produkty do domácnosti slibují vakuové utěsnění a tvrdí, že díky tomu je zachovaná čerstvost. Ty, které obsahují také jednosměrný ventil umožňující únik plynů, možná mohou fungovat, ale z mé zkušenosti s nimi jsem nezaznamenala velký rozdíl.

Bez ohledu na to, jak je skladujete, pár týdnu od upražení zrna zestárnou. Nejlepší je si kávová zrna koupit čerstvá a rychle si je vychutnat tak, abyste měli jistotu, že z nich dostanete maximum.

Zdroj: Pull and pour

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER