Sever Španělska, cestovatelské tipy a místní kavárny

gravatar
 · 
17 novembra, 2023
 · 
7 min read
Featured Image

Nejspíš nebudu jediná, které se s příchodem pochmurných dnů začíná stýskat po letních zážitcích, dovolených, oceánu a také množství vypitých kafíček v kavárnách. A protože jsme toto léto zažili jednu oblast, která za nás doopravdy stojí za návštěvu, ráda bych se s vámi podělila o tip. Že to bude tip provoněný kávou, to je nejspíš všem jasné. Vítejte na severu Španělska, v Baskicku a Kantábrii. Co se zde dá zažít a kam zde za kávou?

Bilbao

Naše první zastávka při cestování vedla do Bilbaa. Bilbao je známé především díky zajímavé architektuře místního Guggenheimova muzea. Město však není lákavé jen díky této stavbě, naopak jsme byli velmi mile překvapeni moderním vzhledem mnohých budov.

Cokoon cafe

Naše první kávová návštěva vedla do Cokoon cafe. Malé kavárničky se spíše ranní otevírací dobou, která je ale téměř pořád plná. A ano za nás rozhodně za návštěvu stojí. Upoutal nás její zajímavý interiér, kde si chvílemi přijdete jako v kuchyni u někoho doma. Od stolečků vidíte, jaký je v kuchyni šrumec. A ještě aby ne, jídlo i domácí zákusky jsou zde doopravdy skvostné. Na mlýnku má kavárna kodaňskou pražírnu April coffee. Skvělým bonusem je zde také neskutečně milá obsluha, často zde potkáte přímo majitele kavárny, kteří nám i ochotně poradili, kam máme vyrazit v dalších dnech.

Kávovar a bar kavárny cokoon.
Interiér kavárny Cokoon.

V mnohých kavárnách zde jsme se setkali s tím, že vás na místo usadí obsluha. Často se proto před kavárnou stojí fronty a dovnitř se chodí až na vyzvání. Setkali jsme se i „čekačkou“ a jmenným seznamem na dveřích podniku. Kavárny zde mívají kratší otevírací dobu, než jsme zvyklí u nás. Běžné je, že zavírají už kolem 14 hodiny a my jsme vždy vyrazili na největší špičku v době brunchů. Je tedy možné, že při vaší návštěvě nebudete muset čekat.

Přestože je Bilbao až skoro v ústí řeky a jeho značná část je industriální, dá se zde pohodlně dostat k oceánu a krásným plážím. Na pláž se můžete dovézt metrem z města. My jsme navštívili pláž Sopela, která je velmi oblíbená. Místa zde ovšem bylo dost, písečné pláže se táhnou hned na dvě strany. Lokalita je oblíbená mezi surfaři, připravte se proto na větší vlny.

Výhled na písečnou pláž Sopela.
Jedna ze dvou částí velké pláže Sopela.

ARVO coffee & plants

Další kavárnou ve městě, kam jsme vyrazili, byl podnik s názvem ARVO. I zde najdete vedle kávy také drobné jídlo a dezerty. Narazili jsme tady na baskický spálený chesecake, který je pro oblast Bilbaa a San Sebastianu typický. Kavárna na nás působila jako oblíbené místo pro zdejší. Výhodou je také její delší otevírací doba. Na mlýnku jsme zrovna ochutnali San Sebastianskou pražírnu Old Town, ale v nabídce byla také káva pod názvem ARVO.

Káva a milionářský řez v kavárně ARVO.
Káva a milionářský řez v kavárně ARVO.

Vedle kaváren jsme v Bilbau navštívili také podnik s názvem Jardín Secreto Bilbao. Jde o místo s velmi zajímavým konceptem. Najdete zde bistro, obchod s místní designovou tvorbou, prostor pro akce a koncerty, ale především obrovský vintage second hand. Ten se nachází nad celým podnikem o patro výš. Podnik se nachází až v industriální zóně města, posezení na večerním pivu tu má svou atmosféru.

Svou nejoblíbenější pláž, kterou jsme objevili poměrně náhodou, si dovolím do tohoto článku nepřidat. Při prozkoumávání okolního pobřeží jsme ovšem vyrazili na místo jehož komplikovaný název sem musím zkopírovat: Gaztelugatxeko Doniene. Přestože je místo doopravdy nádherné, jméno se nejspíš nikdy nenaučím. Vyhlídka na kapli, kterou možná znáte ze seriálu Hra o trůny, za výlet jistě stojí. Kaplička je během dne přístupná. My jsme však dorazili příliš pozdě a k večeru se brána k ní uzavírá, a tak nám nezbylo nic jiného než ji pozorovat z povzdáli.

Vyhlídka na kapličku Gaztelugatxeko Doniene.
Vyhlídka na kapličku Gaztelugatxeko Doniene.

San Sebastian

100 kilometrů od Bilbaa se nachází vyhlášené město San Sebastian. Dovolenkový ráj, kam jsme se vydali na jednodenní výlet. Na ten jsme se těšili, čekali jsme, že v San Sebastianu bude hodně lidí a počasí k přeplněným plážím přímo nahrávalo. První, čeho jsme se obávali, bylo parkování. V okolí Donostia arény najdete bezplatné parkoviště se servisem autobusu č. 28, který vás zaveze blíže k centru města, nedaleko vlakového nádraží.

Somos

Naše první kroky vedly do kavárny a pekárny Somos. V kavárně jsme ochutnali místní dezerty a kávu z pražírny Puchero. Ta nás příjemně překvapila, a tak jsme neodešli bez balíčku kávy na doma. Přesun na západ města nám následně poskytl skvělý prostor pro jeho prozkoumání podél pláží, přes výstup na Motako Gastelua až k východní pláži Zurriolako.

Pečivo a káva z pekárny a kavárny Somos
Pečivo z kavárny a pekárny Somos bylo moc dobré, překvapila nás jejich široká nabídka.

Simona Specialty Coffee Club

V San Sebastianu najdete více kaváren s výběrovou kávou, my jsme navštívili ještě další dvě. Více se nám líbila, při naší návštěvě poměrně nedávno otevřená kavárna Simona. Simona Specialty Coffee Club najdete kousek od pláže Zurriolako. Na mlýnku zde zrovna měli kávu od madridských The Fix. V poličce zase známou evropskou pražírnu Friedhats, ale také místní pražírnu Old Town.

Flat white a Chai latte v karárně Simona.
Flat white a chai latte v kavárně Simona.

Ze všech tří měst, které jsme během dovolené navštívili, nás San Sebastian oslovil nejméně. „Lepší dostupnost kaváren“ sice hodnotíme kladně, ale Bilbao a Santander má za nás rozhodně mnohem víc co nabídnout.

Santander

Santander je nejmenší ze zmíněných měst, což jde jednoduše poznat i na faktu, že výběrová káva zde chybí. V minulosti zde nějaká kavárna s výběrovou kávou byla, ale bohužel se neudržela. Místní ze Santanderu tak za dobrou kávou vyráží až do 100 kilometrů vzdáleného Bilbaa. Zdejší pláže a Magdalenin ostrov nás však natolik uchvátili, že jsme městu odpustili i tu kávu.

Santander se prostě musí zažít. Přímo ve městě je možnost surfování a v jeho okolí se nachází mnoho surfařských škol, které často vyráží na pláž Somo. Nám se však víc líbilo na plážích městských.

Nedaleko Santanderu se nachází park Cabárceno. Unikátní zoologická zahrada, která poskytuje zvířatům velké výběhy, volnost a početná stáda. Doporučujeme sem vyrazit na výlet ideálně autem, během několika hodin stihnete projet celý park. V tom se nachází množství parkovišť a vy tak můžete jednoduše vystoupit z auta a prozkoumávat výběhy z blízka. Nad výběhy navíc jezdí lanovky a pozorovat slony africké z výšky v obklopení oranžové zeminy vás přenese skoro až do Afriky. Tento zážitek stál i za poměrně vysoké vstupné a doporučujeme vám ho zažít. Z areálu je také moc hezký výhled na město a okolní krajinu. Krajina i s místní architekturou představuje zajímavou směsici několika různých stylů a podob.

My jsme doletěli přímo do Santanderu, Bilbao i San Sebastian však mají letiště vlastní. A i přes zimní měsíce najdete letenky mezi Vídní a Bilbaem, což je skvělé. Všechny destinace se také nachází na trase Svatojakubské cesty do Santiaga de Compostely. Tak až budete plánovat další dovolenou, zvažte sever Španělska, nebudete litovat.

Tagged: kavárna · průvodce · španělsko
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER