Šest nových druhů kávy objevených na Madagaskaru

gravatar
 · 
17 septembra, 2021
 · 
3 min read
Featured Image

Mezi nejznámější druhy kávy patří bezesporu arabika (Coffea arabica) a robusta (Coffea canephora), jejich všudypřítomnost mnohdy dodává pocit, že jiné druhy kávy ani nemohou existovat. Ve skutečnosti je počet známých druhů kávy větší než 100 a díky nedávné studii se opět zvyšuje.

Spoluautoři Dr. Aaron Davis a  Dr. Franck Rakotonasolo, oba pracující pro britské Kew Gardens, nedávno publikovali studii v časopise Kew Bulletin, která představuje šest nově objevených druhů kávovníku. Nové druhy byly objeveny na Madagaskaru a jedná se o Coffea callmanderiC. darainensisC. kalobinonensisC. microdubardii, C. pustulata, a C. rupicola.

Podle článku bylo všech šest nových druhů nalezeno v severní části ostrova Madagaskar u jihovýchodního pobřeží kontinentální Afriky, tři druhy byly nalezeny v Loky Manambato v oblasti Daraina, dva druhy v Galoko-Kalobinono a poslední z nich byl nalezen v oblasti Daraina, ale je rozšířený i do jiných míst.

Přestože Madagaskar není běžně spojován s kávou, tedy ne v kontextu sklizně a toho, co si ráno dáme k snídani, je jedním z geneticky nejrozmanitějších míst, co se výskytu kávovníků týče. Díky 6 novým objevům je Madagaskar domovem 65 různých druhů, což je přesně polovina z aktuálně známých 130. V kontinentální Africe se vyskytuje, dle článku, pouze 48 různých druhů kávovníku.

Dr. Davis, který objevil možný potenciál divokého druhu kávy v Sierra Leone, Coffea Stenophylla, a jeho možný důsledek pro budoucnost produkce kávy, říká deníku Sprudge, že bude trvat několik let, než bude možné nové druhy kávovníku nějakým způsobem “hodnotit” za vlastnosti, které by mohly napomoci s ochranou kávy proti důsledkům změny klimatu.

Přesto, i bez jakéhokoliv možného definovaného dopadu na budoucnost kávového průmyslu, je tento objev úžasný. Jde o šest nových druhů, které přežívají ve volné přírodě bez jakéhokoliv zásahu člověka. Jeden z těchto druhů by mohl poskytnout nový pohled na odolnost při křížení kávovníků, možná by byl dokonce vhodný k hybridizaci s arabikou. Nebo možná není budoucnost v křížení s arabikou, ale vůbec v počtu druhů, které bude možné použít pro komerční produkci.

Jednoho dne třeba nebudeme řešit rozdíly mezi 'Bourbonem' a 'Typicou', ale mezi arabikou, robustou, stenophyllou, callmanderim a rupicolou. Pravdou je, že zatím nevíme, jak bude vypadat budoucnost kávového průmyslu, ale pokračující objevy o rozmanitosti kávovníků poskytují lepší možnosti k přizpůsobení se tomu, co nastane.

Zdroj: Sprudge

Tagged: druh · kávovník · Madagaskar · výzkum
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER