Rozhovor s Máriem Adamčíkem, vítězem českého AeroPress Championshipu

gravatar
 · 
30 novembra, 2022
 · 
7 min read
Featured Image

Světový šampionát v přípravě AeroPressu se blíží. Česká kávová komunita dlouho čekala na svého šampiona, který nás pojede reprezentovat do Kanady. A právě proto bylo potřeba udělat národní kolo této soutěže. Na starost si ho letos vzala pražská pražírna Doubleshot, která kolo této soutěže pojala jako afterparty letošního Prague Coffee Festivalu. A vlastně proč ne, zrovna soutěžení v přípravě AeroPressu mám ráda kvůli uvolněné atmosféře. A taky tomu, že se na jednom místě potkávají jak kávoví nadšenci, tak kavoví profesionálové a všichni se společně těší na finálové kolo soutěže.

Ročník 2022 tak proběhl 22. 10. v pražské Vile Štvanice. Zde se utkalo 27 soutěžících a jedním z nich byl také Mário, který, jak už dnes víme, v celém klání zvítězil. Připravuje se tak na svoji cestu do Kanady, kde proběhne světové kolo 1. a 2. 12. Konkurence zde bude velká. Celkem se zde proti sobě postaví na 60 soutěžících. Mezi nimi Mário Adamčík, reprezentující českou kávovou komunitu, ale také například Andrei Clenciu, který zvítězil na letním Two Coffee Champs a bude tak reprezentovat komunitu slovenskou.

Mário, proč ses rozhodl na český AeroPress přihlásit?

Zo začiatku som sa nechcel prihlásiť. Aeropress sme tento rok organizovali ako Roast Different na Slovensku a organizovanie súťaže a festivalu ma baví a napĺňa oveľa viac. Ale je to aj  veľmi únavné. Takže tento rok som si chcel od súťaženia oddýchnuť. Chcel som „vyhecovať" hlavne Ondreja (pozn. našeho kolegu Ondřeje Sejka). Viem, že má súťažného ducha. Jeho podmienkou však bolo, aby sme sa prihlásili obaja. Lenže v deň prihlásenia sme mali každý iný pracovný program a on na to zabudol. Ale ja nie. Dokonca na to zabudol aj pri druhom pokuse o prihlásenie. Doplatil na to, že si nevedie kalendár.

Atmosféra v průběhu soutěže byla dobrá.
Zdroj: Doubleshot

Mário není v soutěžích žádný nováček. V roce 2019 reprezentoval Slovensko v kategorii Brewers cup na Světovém šampionátu v Bostonu. Tentýž rok také uspěl v národním slovenském kole AeroPress Championshipu a jel reprezentovat Slovensko na světové kolo v Londýně. Minulý rok se poprvé přihlásil na české kolo soutěže, no a letos vyhrál.

Prošel jsi mnoha soutěžemi. Čím se od sebe jednotlivé ročníky AeroPressu podle tebe lišily? 

Tak poďme postupne. Začnem Slovenskom. V roku 2019 platili ešte staré pravidlá súťaže. Súťažiaci nebol obmedzený  množstvom použitej kávy. Takže som pracoval s koncentrátom pripraveným z 35 gramov kávy. Výsledkom takejto prípravy je sladší a plnší pohár. Funguje to hlavne pri jednoduchších kávach, ktoré sú potom omnoho zaujímavejšie. Následne boli ďalší rok upravené pravidlá na 18g kávy. 

V roce 2021 se tak soutěžící museli vypořádat se stávajícími pravidly. Maximálně 18g kávy a minimálním objemem 150 ml výsledného nápoje. Zo začiatku som z tejto zmeny nebol nadšený a to ovplyvnilo asi aj môj výkon na súťaži. Stále som sa snažil pripravovať koncentrát, ale z 15g kávy výsledný nápoj len tesne  spĺňal požadovaný objem. Myslím si, že som pripravil dobrú kávu, no ostatní súťažiaci, samozrejme, lepšiu. Moja cesta skončila v semifinále. V roce 2021 se stal vítězem českého AeroPressu Jakub Smolka.

V pravidlech je vedle originálního AeroPressu a všech jeho částí dovolen pouze filtr z libovolného materiálu, voda a soutěžní káva. Balíček kávy soutěžící dostanou ještě před soutěží k tréninku.

Jak ti vlastně soutěžní káva sedla?

Tento rok sme dostali zrno, ktoré ma veľmi bavilo. Vidieť, že v pražiarni premýšľali nad tým, aká káva sa na súťaž hodí. Zrná sa dali pretriediť na minimálne tri odlišné typy. Každý typ potom chutil úplne inak. Veľmi ma to bavilo. Chvíľu som premýšľal, že si z nich namiešam špecifický blend. Žiaľ, na to mi jeden balíček nestačil. Takže som si vybral zrná, ktoré mi dávali najlepší chuťový atribút. Sladké prezreté ovocie. Hmm.. to mám rád a očividne to chutilo aj rozhodcom.

Celá soutěž se skládá z 1. kola, kola semifinálového a finálového. Soutěžící vypadávají formou "pavouka". V jednotlivých soutěžních časech se proti sobě utkají vždy tři soutěžící, do dalšího kola postoupí pouze jeden soutěžící s chuťově nejlepší kávou.

Na finále sme už dostali kávu, ktorá bola z rovnakej kávy, ako bola moja súťažná káva na Slovenský Brewers Cup. Tú kávu by som nedokázal zle pripraviť, ani keby som chcel sám seba sabotovať. Finálové kolo som si veľmi užil. Atmosféra, moji súperi, káva! Cítil som opäť ten krásny pocit stáť na pódiu a venovať sa len káve pod dohľadom očí všetkých divákov. Je to super pocit! Milujem,  keď sa mi niekto pozerá pod ruky a kontroluje každý jeden krok. Vtedy nechcem sklamať.

Finalisté českého AeroPress Championshipu.
Zdroj: doubleshot

Jak probíhaly samotné přípravy před soutěží? 

Päť dni pred súťažou som schoval svoj dripper a vytiahol zo skrine „zaprášený" aeropress. Každý deň - jedna káva. V stredu som bol pracovne na Slovensku a útočisko mi poskytli chalani z pražiarne Goriffe. Kávu som testoval s rôznymi vodami a vybral som si súťažné zloženie vody. Spala u nás Terka Prejdová, a tak sme si ráno, v deň súžaže, triedili poslednýkrát zrná a vybrali najlepší variant.

Jsi tedy se svým vystoupením spokojený?

Áno. Aj keď je pre mňa novinka súťažiť za inú krajinu ako za Slovensko. Ale už sa tu cítim ako doma a myslím si, že aj kolegovia z kávového biznisu ma berú ako domáceho hráča. 🙂 Zase zbytočne to nehroťme! Je to len káva. Súťažím, lebo ma baví s ňou pracovať. Nie je to náročná športová disciplína. Pripravujeme kávu, aká chutí nám a akú chceme pripravovať našim zákazníkom. Haha.., obhájil som si titul naprieč krajinami. To je vtipné!

Jak jsme již řekli světové kolo WAC je tu již za pár týdnů. Mária tak čeká přesun do Kanady, kde bude reprezentovat českou kávovou komunitu.

Jak probíhají tvoje přípravy na světové kolo?

Nijako... Na „sveťák" sa úplne nedá pripravovať. Nemôžeme použiť vlastnú vodu, súťažnú kávu nám nepošlú a aj príslušenstvo by sme ideálne mali používať od partnerov súťaže. Jediné, čo môžem robiť, je ochutnávať rôzne kávy na cuppingu, viac sa venovať práci so zrnom, testovať zopár receptov a popísať si ich vlastnosti na jednotlivé kávy. To robím v rámci svojej práce, takže sa vlastne pripravujem od 18 rokov kedy som začal pracovať s kávou.

Na svetovom kole som tak obmedzený, že nemôžem veľa vecí meniť. Môžem zmeniť recept, môžem si pretriediť zrná, pracovať s časom a chladením nápoja. Jednoducho sa pokúsim využiť môj tréningový čas na podujatí naplno, aby som sa opäť dostal aspoň do semifinále. Ako naposledy.

Je něco z čeho máš na světovém kole WAC strach? A na co se naopak těšíš?

Nemám strach. Ako som vravel, je to len káva. Pracujem s ňou každý deň, pretože je to zároveň moje hobby. Milujem náš segment. Idem pripraviť porotcom jeden AeroPress, veď som to robil už toľkokrát. 🙂

A načo sa teším? Na všetkých kamarátov zo zahraničia, ktorých som spoznal na šampionátoch. Vyzerá to, že budeme mať dobrú česko – rakúsko – slovensko – rumunskú partiu.  Verím, že sa budeme rozprávať o káve a pracovať ako tím, aby som sa mohol naučiť nové pohľady a postupy  pri práci so surovinou. Ak sa nemýlim,  z celého sveta ide súťažiť asi 60 národných šampiónov. Ak dobre počítam, je teda v súťaži je 59 ďalších súťažiacich, ktorých môžem pozorovať pri práci. Bude to zábava!

Mário hned po vyhlášení.
Zdroj: Doubleshot

Děkujeme Máriovi za rozhovor a přejeme mu hodně štěstí na světovém šampionátu ve Vancouveru.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER