Soutěžní klání středoškolských baristů na Přímka cupu 2024

gravatar
 · 
20 marca, 2024
 · 
4 min read
Featured Image

07.03.2024 se ve Znojmě konal 2. ročník Přímka cupu, soutěž zdejší střední odborné školy a odborného učiliště. Škola sídlí na ulici Přímětická, proto se událost nazývá Přímka cup. Na samotné klání byly pozvané gastronomické střední školy z celé republiky. Celkem zde poměřilo své dovednosti 15 mladých baristů.

Myslím si, že vedení studentů k zájmu o kávu je výborný nástroj k tomu, jak dostat do našeho malého rybníčku více vášnivých nadšenců. Proto bych rád všechny zúčastněné střední odborné školy, respektive alespoň města jejich škol, zmínil: Přímka cupu se zúčastnili studenti z Olomouce, Žatce, Prahy-Klánovic, Dvořákova Znojma a Žďáru nad Sázavou. Soutěžící měli možnost pracovat s výběrovou kávou, kterou zajistila znojemská kavárna Balance, nebo si přinést svoji vlastní, čehož využili zejména u volného nápoje, při kterém bylo podmínkou použití alternativní přípravy.

Pravidla Přímka cupu

Pořadatelé se snažili udržet soutěž a její pravidla v rámci standardu SCA, nicméně se musela upravit vzhledem k možnostem jak organizačním, tak zkušenostním. Spousta účastníků zde byla ve svých začátcích práce s kávou a v době konání se jí věnovali při nejlepším jen několik týdnů. Mysleme na to, že se bavíme o studentech středních (byť odborných) škol. Stěžejní částí bylo espresso a cappuccino, které připravovali na kávovarech zajištěných Přímkou.

Jedna ze soutěžících připravujíc svůj volný nápoj. Za pomocí zahřátí alkoholu a ohně. Soutěž Přímka cup.
Hana Bürgerová připravuje svůj volný nápoj.

Na velkých soutěžích je zvykem připravovat od jednotlivých nápojů porce čtyři, v tomto případě byl počet redukován pouze na dvě, tedy dvě espressa, dvě cappuccina a dva volné drinky. Změna zde nastala i v tom, že se takzvaný signature drink, tedy nápoj, který má ukázat baristovu kreativitu, připravoval z libovolné alternativní přípravy, nikoli z espressa, jak je tomu zvykem na soutěžích SCA. Další povinnou složkou každého drinku byl jakýkoliv destilát a sirup. Zastřešujícím tématem celého vystoupení bylo „Jaro za dveřmi“.

Komise, která hodnotila jednotlivé výkony, se skládala z dvou senzorických porotců-ochutnávačů, a jednoho technického porotce, tedy toho, kdo se vám neustále kouká pod ruce a hodnotí, zda děláte vše správně. Na základě sečtení bodů všech třech porotců se ukázal vítěz soutěže.

Výkony soutěžících

Z pohledu technického porotce mohu říci, že jsem byl opravdu příjemně překvapen. U spousty soutěžících šla vidět inspirace z velkých šampionátů a to mi dělalo velkou radost! Celkově byli všichni technicky velmi zdatní, ikdyž se sem tam našlo něco, co drhlo. Zejména tedy používání správných hadříků a tampování. Výběr alternativních příprav byl relativně pestrý a technika jejich příprav na skvělé úrovni. Pokud bych měl vyzdvihnout nějakou pozitivní věc, byla by to rozhodně profesionalita, prezentování za barem a práce s jednotlivými nástroji.

Přejdeme k výsledkové tabulce, ve které byl maximální dosažitelný počet až 311 bodů: 71 od technického porotce a dvakrát po 120 za samotnou prezentaci a kvalitu připravených nápojů. Na prvních 6 místech se umístili:

  1. Horáková Nikola – 303,5 bodů
  2. Šponerová Andrea – 206 bodů
  3. Bürgerová Hana – 238 bodů
  4. Pojer Zdeněk – 236 bodů
  5. Kimbembe Alexis – 233 bodů
  6. Žoltáková Pavlína – 232 bodů
Společná fotka všech organizátorů, porotců a umístěných soutěžících. Soutěž Přímka cup.
Na stupních vítězů z leva: Hana Bürgerová, Andrea Šponerová a vítězka Nikola Horáková.

Gratulujeme!

Rádi bychom na závěr pogratulovali všem umístěným i neumístěným. Chce to velkou odvahu, stanout před porotou a ukázat jí své dovednosti.

Ve druhé řadě bych rád poděkoval sponzorům, bez kterých by nebyla tahle záležitost možná. Zejména jde o BALANCE coffee & wine, který byl hlavním sponzorem a spoluorganizátorem. Dále pražírny black. a Coffeesquare, jejichž kávy se dostaly do rukou baristů, a posledně jsme přispěli dary i my v podobě magazínů, balíčků a vstupného na Two Coffee Champs pro vítěze.

Student Přímky listuje naším magazínem.

Poděkování nesmí chybět ani samotnému organizátorovi, jímž byla SOŠ a SOU Přímětická Znojmo. Byla to velmi vydařená soutěž a my se těšíme na další ročník.

Za poskytnutí všech fotek děkujeme studentům SOŠ a SOU Přímětická Znojmo.

Tagged: barista · přímka cup · soutěž · střední školy · znojmo
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER