Přednáška o pěstování kávy s kolumbijským farmářem

gravatar
 · 
29 októbra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

Kousek plantáže v Brně, nebudeme si nic nalhávat, takový výlet do zemí původu nemusí být úplně levnou a časově nenáročnou záležitostí. Však to znáte, když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře, tentokrát tomu ale bylo naopak. A tak Brno poctil svojí návštěvou jeden z kolumbijských farmářů Benedicto Puentes a společně s Chicas Industry povykládal o svojí farmě.

Kdo je Benedicto?

Foto: Kateřina Václavíková

Celá akce se konala v kavárně Rebelbean Vlněna, jedná se totiž o jednoho z farmářů, jehož kafe pražírna Rebelbean v minulosti pražila a bude pražit i v budoucnu. Jedná se tedy o dlouhodobý vztah, mezi farmářem, který kávu pěstuje, přes importéry, což jsou právě děvčata z brněnského Chicas Industry až po pražírnu a kavárnu Rebelbean. Tento farmář byl zapojený do projektu Underdog, tedy do projektu, kdy se káva prodává za vyšší cenu a tato “přirážka” následně farmáře podpoří v plné výši.

Benedicto do Brna přijel se svojí italskou ženou Helenou. Oba se věnují kávě, Benedicto kávu pěstuje a jeho žena se jako kvalifikovaný Q grader stará o její kvalitu. Společně pracují na farmě Benedictovy rodiny Palma Roja, v překladu ze španělštiny červená palma, která se nachází v regionu China Alta. Celá přednáška byla vedena formou otázek a odpovědí, kdy se mohl zapojit kdokoliv ze zúčastněných. Benedicto mluvil španělsky a o jazykovou bariéru a průvod celou přednáškou se postarala Tereza Prejdová, která překládala otázky i to, co Benedicto říká. Přednáška byla dokreslená také fotkami a videi přímo z farmy.

Foto: Kateřina Václavíková

Samotné publikum na přednášce bylo velmi různorodé, ale zastoupili jsme zde celou tržní cestu kávy, tedy samotného farmáře, importéra, pražiče, baristu, až po širokou veřejnost konzumentů. Hlavním tématem byla ale cesta kávy na farmě, tedy bod od zisku a výsadby kávovníků až po jejich výnosnost, následné zpracování a prodej. Na farmě o 4 ha, pěstují odrůdy jako 'Colombia', 'Castillo','Caturra', ale i odrůdy pro Kolumbii experimentálnější například 'Geisha', 'Wush wush', 'Moka' a 'SL 28'. Benedicto se podělil i o problémy, které se na farmě vyskytují. Přestože se farma nachází asi 25 km od hlavního města regionu, tato cesta je i pro výkonné auto zvládnutelná za 3-4 hodiny.

Jak vypadá Benedictova farma?

Pobavili jsme se také o dalších plodinách, které na farmě pěstují, jako jsou například banánovníky, tzv. shade trees, ale třeba i fazole. Představil nám také škůdce, mezi nimi i velmi zajímavou housenku, která je spojená s pověrou, že když se hojně nachází na mladé plantáži, znamená to dobrou úrodu. Problém ale nastává při sklizni, kdy může sklízeče kousnout a způsobit mu bolesti hlavy, zvracení a horečky. Ruční sklízení kávy, při němž musí sběrač projít plantáž klidně i desetkrát vždy s odstupem zhruba 20 dní, bývá náročné. Sběrač postupuje tak, aby sklidil plody vždy v tom nejlepším stupni zralosti, v terénu, který není možný sklidit jinak než právě manuálně.

Představil nám metody posklizňového zpracování kávových plodů a zrn, na farmě si sami zkoušejí různé experimenty, které jim mohou, ale i nemusí vynést lepší prodejní skóre a tedy především lepší cenu. Mezi postupy které na farmě uplatňují, patří například i flotace, kdy ve speciálních nádobách s vodou jsou od sebe odděleny zralé plody a plody poškozené či nezralé. I tento postup ověřovali v praxi, uplatňování jim vyneslo lepší skóre o 2 body. Na videích jsme také mohli vidět stroje, které jsou využívány na loupání kávy, ale i její třídění podle velikosti.

Foto: Kateřina Václavíková

V průběhu přednášky jsme si mohli vychutnat kávu, která byla upražená jako vzorek přímo na farmě. Celková atmosféra byla velice přátelská a plná zajímavých informací.

Tagged: farma · farmář · Kolumbie · odrůda
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER