Porto – kam zajít na kafe?

gravatar
 · 
14 novembra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

Porto je krásné město na severu Portugalska, které se v posledních letech stává cílem stále více turistů. Ať už je uchvátí svou historií, krásnými uličkami, nebo blízkostí k oceánu, nemůžou chybět ani skvělé podniky.

V Portugalsku obecně je poněkud těžší najít si své kávové místo. Ne že by Portugalci nepili kávu, pijí a ve velkém stylu, jen většinou ne tu výběrovou. Přesto, že spíše holdujete výběrové kávě a bez filtru pro vás není den, doporučuji zkusit i portugalskou klasiku – bica e pastel de nata. Bica je portugalský název pro espresso, nečekejte však moc ovocných sladkých tónů, potrpí si spíše na hořkou starou klasiku. Pastel de nata netřeba představovat, typický portugalský dezert uchvátil snad každého turistu. Když si budete objednávat, objednávejte espresso, anebo cafezinho. Napříc Portugalskem najdeme různé názvy nápojů, ať už se jedná o kávu nebo třeba pivo.

Foto: Ivan Vencl

Výběrové kavárny v centru

Není třeba zoufat, ve větších městech nalezneme i výběrové kavárny, dokonce hned několik. Osobně jsem si oblíbila celkem 3 kavárny, každou v jiné části města. Jedním z míst, kam doporučuji zavítat, je malá kavárna poblíž Santa Catarina, asi největší nákupní třídy v Portu. Pro nákup nejen suvenýrů sem zavítá nespočet turistů, kousek bokem od hlavní nákupní třídy se ale schovává krásná kavárna.

Nitro v Cafe C'alma

C'alma speciality coffee room je nenápadná kavárna, která se nachází v prostorách galerijního domu. Kromě zajímavého interiéru nabízí klid uprostřed rušné čtvrti. Vysoké stropy, historický lustr i tmavě hnědé sezení přináší únik ze všech barev hrajících na Santa Catarině. V této kavárně sice mají jednoduché menu a pár zákusků, nenechte se ale zmást, připraví vám skvělou kávu a jsou připraveni na všechno. Kromě espresso nápojů si zde vychutnáte skvělý filtr a co víc, mají zde i nitro. Pokud tedy holdujete svěžím letním kávám servírovaným v osobitém skle, neváhejte zavítat právě sem.

Další z mých oblíbených kaváren je nová kavárnička na schodech poblíž Ponte de Luiz I. Na Escadas do Codeçal vyrostla malá kavárna s překrásným výhledem na Douro a Ribeiru. My Coffee Porto je skryté v poslední zatáčce starých schodů, má asi 3 venkovní stolky a vnitřek kavárny je neméně útulný. Přes svou velikost se ale můžete zde i nasnídat, připravují například plněné croissanty, které jsou mezi místními velmi oblíbené.

Vila Nova de Gaia

Nejoblíbenějším místem, na které se vracím pokaždé, je ale kavárna na druhém břehu řeky. Pokud totiž přejdeme zmíněný Ponte de Luiz I., dostaneme se do Vily Novy de Gaia. I na tomto břehu řeky najdeme spoustu stánků se suvenýry, především jsou zde hned u řeky restaurace a vinárny patřící jednotlivým vinicím, které produkují portské víno. Lodičky se sudy, které přiváží víno po řece, kotví před jednotlivými podniky, ve kterých můžete ochutnat několik druhů portského.

Brunch v 7g

Schovaná za prvními bloky domů se nachází kavárna a pražírna 7g roasters. Právě toto místo mě uchvátilo asi nejvíce. Jedná se o velkou otevřenou kavárnu s vlastním vnitroblokem, která disponuje i apartmány. Tady si můžete nejen vychutnat skvělou kávu z jejich vlastní pražírny, ale i vynikající brunch nebo zákusek. Ve stejném prostoru jako je kavárna, se nachází i samotná pražírna, do které se dá volně nahlédnout. Prodávají tu i vlastní balíčky a velké množství vybavení, můžete si tedy pořídit i vzpomínku v podobě zrn. I tady vám kromě klasických kávových nápojů připraví i jiné speciality, například kávovou limonádu, affogato nebo klasiku léta coldbrew.

Dobrých podniků a dalších výběrových kaváren je v Portu dozajista více a mým cílem nebylo jmenovat všechny. Raději jsem chtěla představit svá oblíbená místa, která mě uchvátila každé něčím jiným. Pokud zavítáte do města na kraji oceánu, neváhejte ochutnat vše, co nabízí.

Tagged: city guide · porto · portugalsko · průvodce · tour guide
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER