Petra Střelecká a její nová kniha o přípravě filtrované kávy

gravatar
 · 
4 júna, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Petra Střelecká, známá baristka nejen brněnské kávové scény, ale také člověk, který má k přípravě filtrované kávy co říct. Zatímco dříve jsme se s Petrou mohli potkat na soutěžní stage, dnes jí možná častěji najdeme na druhé straně barikády, v roli porotce. Teď si vyzkoušela další roli. Připravuje totiž knihu o přípravě filtrované kávy. Jak sama napsala:

Nejsem žádná profesionální spisovatelka, knihu jsem psala přesně tak, jako bych tyto věci vysvětlovala našim hostům v kavárně.

Co dalšího nám o své knize prozradila?

Co bylo pro Petru inspirací pro napsání první knihy?

Hlavní inspirací bylo to, že je filtrovaná káva u nás tolik populární a zároveň se jí nevěnuje v podstatě žádná česká publikace. To je hrozná škoda. Co česká, vlastně se jí nevěnuje žádná publikace (smích). Moc bych si přála i překlad knihy, ale uvidíme.

Těch metod, receptů a pomůcek je velké množství a zasloužili by si celou knihu. Moc mě bavilo přicházet na to, kolik pomůcek vlastně je a jaká je jejich historie. Někdy to bylo opravdu bádání a obepisování různých institucí, třeba i muzeí. Hlavní myšlenkou bylo spojit pomůcku přípravy kávy s typem osobnosti, ke kterému se hodí. Chtěla jsem přípravu kávy na fotografiích správně zachytit a inspirovat tak čtenáře, aby si vybrali a zamilovali tu svou.

Zdroj: Petra Střelecká

Do kávy jsem se zamilovala právě díky filtrované kávě. V roce 2011 jsem ji poprvé ochutnala v Prufrock Coffee v Londýně. A od toho dne se jí věnuji naplno a neměnila bych. Je to nádherná profese ale i skvělý koníček! Moc bych si přála, aby tato kniha lidi bavila a třeba z nich udělala další nadšence, jako jsme my v Industře.

Co se čtenáři v knize mohou všechno dozvědět?

Kniha obsahuje celkem 9 kapitol. Věnuje se kávě samotné, jejímu pěstování a zpracování a také obchodu s ní. Obsahuje kapitolu věnovanou senzorice a ochutnávání kávy. Nechybí kapitola o naší historii, o tom proč a kdy jsme se začali s Adamem kávě věnovat a co nás cestou potkalo.

Petra Střelecká s Adamem Obrátilem.
Zdroj: Petra Střelecká

Srdcem knihy je kapitola o přípravě kávy, která zahrnuje 15 metod - pomůcek k přípravě a jejich recepty, včetně historie, výhod a nevýhod a možnosti čištění. Kniha je plná receptů na naše dorty nebo kávové drinky. Moje oblíbená kapitola jsou "Dogmata a FAQ". Zde čerpám hlavně z dotazů účastníků našich kávových kurzů a snažím se vyvrátit různá dogmata, která se léta kolem kávy točí.

Pro koho je tedy kniha určená?

Je psaná tak, aby si v ní našel něco barista i jeho mamka. Měl by se v ní snadno vyznat opravdu každý, stejně jako to děláme na našich kávových školeních. Nerozlišujeme, kdo je profesionál a kdo je domácí nadšenec, ty informace o kávě a její přípravě jsou stejné pro každého. 

Řekla bych, že je kniha opravdu nabitá informacemi. Při jejím psaní jsem přestřelila počet stran o více než 70. Nakonec muselo vydavatelství schválit její rozšíření a i tak jsem ji musela zkrátit. Ukázalo se, že toho mám mnohem více co říct, než jsem myslela. Je také plná nádherných fotek od Adriany Fialové. Dali jsme si opravdu záležet na tom, abychom postupy nafotili tak, aby jim každý rozuměl. V knize je téměř 400 úžasných fotek!

Kniha by měla vyjít již 30. května a k zakoupení bude ve všech standardních knihkupectvích. Stejně tak ji najdete k zakoupení i přímo na e-shopu Industry.

Petra nám také slíbila, že knihu ráda představí na Two Coffee Champs, kde se společně potkáme již 12.-13. 8. 2022 v Bratislavě. Více informací o této akci se dozvíte ZDE. Přijďte si knihu nechat podepsat přímo od její autorky, my i Petra se již těšíme!

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER