Ochladit léto s kávovou lahůdkou: Poznejte kávu Etiopie Bombe na led!

gravatar
 · 
21 júla, 2023
 · 
3 min read
Featured Image

Letní počasí je v plném proudu, teploty stoupají a ledové nabídky kaváren jsou stále oblíbenější. S novým číslem magazínu přinášíme všem předplatitelům ochlazení v podobě ochutnávky kávy na led až domů. O tento kávový vzorek se postarala slovenská pražírna Coffia, která vybrala ze své nabídky parádní lahůdku.

Pražírna Coffia praží svou kávu nedaleko Bratislavy, ve Vel’kom Grobe. Při svém pražení dodržují hned několik zásad, tak aby z kávy dostali ten nejlepší potenciál. První na řadu přichází výběr samotného zeleného zrna, které zařadí do své produkce. Pražírna se netají tím, že často vybírá z káv, které mají cuppingové skóre vyšší než 87 bodů. Jinak tomu není ani u vzorku červencového čísla magazínu.

Osvěžující chuť kávy led skvěle podtrhne.
Foto: Ondřej Jarolím

Káva zpracovaná metodou suché fermentace?

Čísla nejsou tím jediným co by na této kávě mělo být zajímavé. Jedna ze zajímavostí je i způsob jejího zpracování. Promytá Etiopie odrůdy Heirloom zpracovaná metodou suché fermentace. Metoda suché fermentace na stanici Bombe přispívá k environmentální udržitelnosti procesu výroby kávy. Celý postup spočívá v tom, že se z kávových plodů odstraní dužina a jednotlivá zrna následně odpočívají v klimatizovaných fermentačních nádobách. Při této metodě se tak nepřidává žádná voda, což dalo postupu i jeho název “dry fermentation”. Fermentace v teplém a vzdušném prostředí startuje rychleji a jejím výsledkem je káva chutnající po červeném ovoci.

Po výběru, následuje pražení a Michal Maliarik, majitel pražírny, může ukázat svůj um. V Coffii se rozhodli jít cestou pražení “na tři způsoby”. Všichni si tak mohou vybrat svůj ideální styl pražení. Ať už se rozhodnete pro úpravu na filtry nebo na espresso, v nabídce, u mnoha káv, najdete také variantu pro automatické kávovary. Tzv. old school pražené kávy tedy ocení hlavně ti, co v chuti stále ještě hledají i výraznější hořké tóny.

Při výběru vzorku však bylo naše rozhodnutí jasné. Etiopie Bombe vhodně upražená na alternativní přípravu kávy, tak aby ji mohlo ochutnat co nejvíce z vás. Výsledkem je káva o její skvělé chuti se můžete přesvědčit ve třetím čísle magazínu tohoto roku.

Recept na V60 na ledu najdete společně s receptem na teplou variantu také v magazínu Roast Different.

Recept Etiopie Bombe V60 na led

17 g kávy / 100 g ledu / 170 g vody / 90 °C / 20 kliků na Comandante

  • Do nádobky si nasypeme 100 g ledu. Přímo na nádobu postavíme V60 s kávou.
  • 0:00 – Blooming provedeme zalitím kávy 30 ml vody. 
  • 0:35 – Přilijeme dalších 50 ml vody.
  • 1:10 – Přilijeme dalších 50 ml vody.
  • 1:15 – Dodáváme posledních 40 ml. 
Tagged: coffia · etiopia · suchá fermentace · vzorek
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER