Obsahuje zelený čaj více kofeinu než káva?

gravatar
 · 
12 apríla, 2022
 · 
7 min read
Featured Image

Káva a čaj se často vzájemně porovnávají. Většinou z dobrého důvodu. Oba mají dlouholetou historii, jsou oblíbené po celém světě, pochází z rostlin a lze je vychutnat teplé i studené. Obecně se tvrdí, že káva obsahuje mnohem více kofeinu než čaj. Při rychlém vyhledávání na Googlu se dozvíme, že káva obsahuje ve 100 ml asi 40 mg kofeinu, zatímco stejný objem čaje pouhých 11 mg. Ale jeden druh čaje se z pohledu obsahu kofeinu mezi ostatními vymyká. Jde o zelený čaj, který, v závislosti na jeho zpracování a jeho louhování, může ve svých listech obsahovat mnohem více kofeinu, než jiné druhy čajů. Jaký je tedy obsah kofeinu v zeleném čaji a obsahuje káva kofeinu více?

Co je to zelený čaj?

Než se ponoříme do problematiky obsahu kofeinu, měli bychom si definovat co si představit pod zeleným čajem. Zelený čaj se vyrábí z rostliny Camellia sinensis a různé části této rostliny poskytují další druhy čajů – bílý, černý atd.

Výkonný ředitel společnosti Fine Tea Merchants Ltd., Will Battle, vysvětluje, že v zeleném čaji jsou deaktivovány enzymy. To znamená, že čaj není oxidován. „V podstatě byly listy napařovány nebo “osmaženy” na pánvi, aby se oxidaci zabránilo. Tím se zelený čaj odlišuje od černého čaje, oolongu a jiných druhů čajů,“ říká.

Francois Mathieu je spoluzakladatelem Hojicha Co, jedné z nejpopulárnějších značek praženého zeleného čaje mimo Japonsko. Zmiňuje, že zelený čaj není definován svou barvou. Jako zelený čaj se kategorizuje kvůli nedostatečné oxidaci. Navíc existují různé způsoby ak čaj udržet zelený v závislosti na tom, kde se vyrábí. V Japonsku se nejčastěji používá metoda napařování, v Číně zase opékání v pánvi.

Zelený čaj však představuje široký pojem a čaje se vzájemně liší metodami pěstování, načasováním sklizně a metodami zpracování. „Například ve velké rodině zelených čajů je v Japonsku tím nejoblíbenějším sencha. Jde o čaj, který se sklízí dříve v roce a obsahuje i mladé výhonky. Pak tu máme další japonský zelený čaj, zvaný bancha a ten se sklízí později v roce a je považován za nižší kvalitu,“ vysvětluje Francois.

Prášek matchy se řadí mezi zelené čaje, i když je jeho výroba odlišná.

Jeden čaj, který ohromil celý svět, známe jako matchu. „Postup výroby matchy je mírně odlišný. Typicky se matcha vyrábí zastíněním čajovníků na několik dní. To umožní vyvolání různých chemických reakcí. Zemědělci pak odstraní všechny větvičky a zbytek rozdrtí. Výsledkem je velmi odlišný produkt.“

Porovnání –⁠ obsah kofeinu v zeleném čaji a kávě

Kofein při odbourávání stimuluje nervový systém, svaly a srdce. Což je způsobeno vytvářením chemických látek, které se označují jako neurotransmitery. Tyto neurotransmitery (teofylin, paraxantin a theobromin) se vážou na receptory v našem mozku. Obvykle jsou tyto receptory vázány na neurotransmiter zvaný adenosin, který nás činí ospalými. Tyto neurotransmitery naopak proces ospalosti blokují. A to nám umožní nás udržet vzhůru.

Co vše má vliv na hladiny kofeinu?

U kávy se množství kofeinu liší také v závislosti na typu kávových zrn. Arabica obsahuje méně kofeinu než robusta. Dále také na způsobu pražení, způsobu přípravy, hrubosti mletí, teplotě vody a dalších proměnných. Vesměs totéž platí i o zeleném čaji.

„Podle odhadů FDA obsahuje šálek kávy s objemem necelých 250 ml 80–100 mg kofeinu. U čaje obsahuje stejný šálek něco kolem 30–50 mg kofeinu. Když se však podíváme na surovinu a poměr kapaliny a pevné látky, je to jiné,“ vysvětluje Will.

Will vysvětluje, že při srovnání obsahu kofeinu u gramu zeleného zrna a gramu zeleného čaje obsahuje zelený čaj více kofeinu, ačkoliv při porovnání hotového nápoje bude vítězem srovnání průměrný šálek hotové kávy. Je to dané tím, že k přípravě těchto nápojů používáme rozdílné množství suroviny. U kávy je to větší množství kávových zrn než u přípravy lístků zeleného čaje.

Listy zeleného čaje v čerstvé i usušené formě.

Na našem webu máme graf, který porovnává různé japonské zelené čaje s kávou. Oficiální údaje japonské vlády naznačují, že káva má vyšší hladiny kofeinu než zelený čaj,“ dodává Francois.

U kávy obecně platí, že druh a profil pražení mají vliv na obsah kofeinu v jednotlivých zrnech kávy. Intenzita, koncentrace a TDS nápoje také ovlivní množství kofeinu v každém šálku. Podobné faktory platí i pro zelený čaj. Například velký povrch prášku matchy umožňuje extrahovat více chemických sloučenin včetně kofeinu. Lístky zeleného čaje naopak potřebují delší dobu louhovat, aby dosáhly podobné úrovně.

Francois také dodává, že svou roli hraje i použitá část rostliny. „Vyšší a mladší výhonky v horní části rostliny, které jsou typicky přítomné v matcha a čaji sencha, obsahují vyšší hladinu kofeinu. Zralé čajové lístky nacházející se níže na rostlině obsahují nižší hladinu kofeinu.“ Zelený čaj, který se sklízí na začátku sezóny obsahuje navíc vyšší hladinu kofeinu než listy sbírané při pozdějších sklizních.

Ostatní biologické faktory

Will dále vysvětluje, že množstvím kofeinu příběh nekončí. Dál musíme zvážit, jak kofein naše tělo absorbuje. „S kávou dosáhnete rychlého zvýšení kofeinu, což má na naše tělo okamžitý dopad. Kofein z čaje se vstřebává postupně, jak se rozkládá v našich střevech,“ vysvětluje.

Francois mezitím otevírá problematiku L-theaninu. O něm některé studie naznačují, že má relaxační účinek na mozek, čímž mírně tlumí dopad kofeinu. Poznamenává také, že mluvit o tom, kolik kofeinu dostaneme na gram zeleného čaje, není dobře položená otázka. Díky aminokyselině L-theanin se cítíme klidnější. Výzkum naznačuje, že v kombinaci s kofeinem může zlepšit naše kognitivní schopnosti.

„Míchání obou látek je skvělá kombinace. Zároveň jste extrémně bdělí a klidní. Jste schopni se soustředit na úkoly, aniž byste se kvůli nim stresovali,“ říká.

Jak důležitý je obsah kofeinu v zeleném čaji?

Zatímco káva je často kvůli obsahu kofeinu opěvovaná po celém světě, zelený čaj je na tom jinak. Stejně jako u kávy však Will říká, že “vzdělaní” konzumenti zeleného čaje oceňují jeho jedinečnou kombinaci chuti, aromat a pocitu, který zanechává v ústech.

„Zelený čaj nese také zdravotní přínosy katechinů. Myslím, že zelený čaj s sebou nese přínosy, zejména u epigalokatechin galátu (EGCG),“ dodává Francois.

Protizánětlivé a antioxidační účinky EGCG jsou považovány za jeden z hlavních důvodů pověsti zeleného čaje jako zdravého nápoje.

Existují různé typy spotřebitelů. Jsou lidé, kteří hledají pozitivní zdravotní účinky antioxidantů v zeleném čaji, zatímco jiní hledají kombinaci kofeinu a L-theaninu. Mnoho lidí si jen užívá tu chuť. Existuje tak mnoho důvodů, proč konzumovat zelený čaj.

Francois Mathieu, Hojicha Co

Zelený čaj a káva se často srovnávají pro jejich podobnosti. Obecně řečeno, šálek kávy bude víceméně vždy obsahovat více kofeinu. Musíme si také uvědomit, že obsah kofeinu v obou nápojích se ve skutečnosti dost liší. To je založeno na řadě faktorů. Záleží na načasování sklizně, způsobu zpracování čaje, u kávy záleží zase na jejím druhu a způsobu přípravy každého nápoje.

Pokud hledáte více kofeinu, pak bude káva pravděpodobnější volbou. Ale jak připouští Will i Francois, pokud pijete něco jen kvůli obsahu kofeinu, pravděpodobně přicházíte o více, než si myslíte.

Zdroj: Perfect Daily Grind

Tagged: čaj · kofein · zdraví
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER