Máte rádi černou kávu a hořkou čokoládu? Můžou za to vaše geny

gravatar
 · 
8 januára, 2022
 · 
3 min read
Featured Image

Nová studie Northwestern Medicine odhalila, že lidé, kteří pijí černou kávu, mají rádi také hořkou čokoládu. Důvodem jsou naše geny. Northwesternští vědci zjistili, že lidé s genetickou variantou rychlejšího metabolismu kofeinu upřednostňují pití kávy bez mléka. A stejná genetická varianta se vyskytuje u lidí, kteří dávají přednost hořké čokoládě před jemnější mléčnou variantou.

Důvodem není to, že milují chuť hořké čokolády, ale spíše spojují hořkou chuť s účinkem povzbuzení, který očekávají od kofeinu.

Je to zajímavé, tyto genové varianty nesouvisí s chutí, ale s rychlejším metabolismem kofeinu. Tito jedinci přeměňují kofein rychleji, takže stimulační účinky také rychleji mizí. Musí proto více pít.

– Marilyn Cornelis, docentka preventivní medicíny ve výživě, hlavní autorka studie

Může za to kofein?

„Naše interpretace je, že tito lidé spojují přirozenou hořkost kofeinu s psychostimulačním účinkem. Učí se asociovat hořkost s kofeinem a povzbuzením, které cítí. Vidíme naučený vzorec. Když pomyslí na kofein, vybaví se jim hořká chuť, a tak si vychutnají černou kávu a stejně tak hořkou čokoládu,“ říká Cornelis.

Spojitost černé kávy a hořké čokolády taky může souviset se skutečností, že hořká čokoláda obsahuje malé množství kofeinu. Obsahuje převážně theobromin, hořký alkaloid kakaovníku, čoz je sloučenina příbuzná kofeinu a také psychostimulant.

Černá káva a čokoláda – jejich vliv na zdraví

Bylo prokázáno, že konzumace kávy a hořké čokolády snižuje riziko některých onemocnění. Rozumná konzumace kávy snižuje riziko Parkinsonovy choroby, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a několika typů rakoviny. Zdá se, že čokoláda snižuje riziko srdečních onemocnění.

V současné době, když vědci studují zdravotní přínosy kávy a hořké čokolády, musí se spoléhat na epidemiologické studie. Ty ukazují zdravotními přínosy spíše než příčinu souvislostí.

Černá káva a hořká čokoláda, jejich výběr podmiňují naše geny.

Tento nový výzkum ukazuje, že genetické varianty lze použít k přesnějšímu studiu vztahu mezi kávou a zdravotními přínosy. Dříve vědci používali genetické markery pro všechny, kdo pijí kávu. Nově se ukázalo, že existují silnější ukazatele pro konkrétní jedince, kteří pijí černou kávu. To ovlivňuje interpretaci genetických studií zaměřujících se na vztah kávy a zdraví člověka.

„Vliv pití černé kávy je pro vaše zdraví velmi odlišný oproti pití kávy se smetanou a cukrem. Jedinec, který preferuje černou kávu, se liší od toho, kdo chce kávu s cukrem. Na základě našich zjištění člověk, který pije černou kávu, preferuje i jiná hořká jídla, jako je i hořká čokoláda. Pracujeme na přesnějším způsobu měření skutečných zdravotních přínosů tohoto nápoje a dalších potravin,“ řekla Cornelis.

Výhody pití černé kávy jsou zkoumané na mírné konzumaci, tedy dva až tři šálky denně. A tento poměr bude využit pro zkoumání vlivu černé kávy na zdraví v dalších studiích.

Zdroj: Comunicaffe

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER