Malta – kam na kávu a další cestovatelské tipy

gravatar
 · 
31 mája, 2024
 · 
7 min read
Featured Image

Tentokrát jsme se vydali na Maltu. A jak to tak na našich dovolených bývá, na místní kávovou scénu jsme se doopravdy těšili. Někam vyjet a neprozkoumat tam všechny doporučené a zajímavé kavárny, to není náš styl. Samozřejmě zpravidla i zde dochází k tomu, že jsou pro nás nějaká navštívená místa spíše zklamáním než radostí. Možná i proto bych ráda vyzdvihla některé podniky, na jejichž návštěvu budeme dlouho vzpomínat, a při svém bloudění po Maltě byste je neměli minout.

Ubytovaní jsme byli ve Sliemě, kde je největší koncentrace výběrových kaváren z celého ostrova. Nedaleko nás se tak náchazely hned tři podniky a každé ráno jsme si mohli vybrat, kam ten den vyrazíme.

COFFEE & strangers Espresso Bar – Sliema

Jednou z nich byl espresso bar COFFEE & strangers, poměrně malá kavárna s bohatou nabídkou zahraničních pražíren. My jsme ochutnali kávu od berlínského Fjordu na V60 a cortado ze zrnek Square Mile. Vedle toho zde prodávali také balíčky na domácí přípravu od Bonanzy a Friedhats. Líbil se nám zde přístup baristek, kdy nám k filtru připravili také namletá zrnka kávy na ohodnocení aroma.

COFFEE & strangers malý espresso bar s pár místy k sezení.

Finca Velez – Sliema

Finca Velez Coffee House můžu jednoznačně doporučit, pokud potřebujete například pracovat na notebooku. Kavárna je dostatečně velká, na mlýnku zde můžete vyzkoušet hned několik káv, které jsou všechny praženy přímo na farmě v Kolumbii a následně poslány na Maltu. Vedle kávy zde najdete i nějaké snídaně nebo třeba obědové saláty.

Loaf – Sliema

Loaf je za nás na Maltě must see. A pokud máte rádi nejrůznější druhy croissantů, pain au chocolat, ale i dalších dobrot, tak to platí dvojnásob. Na mlýnku zde nejspíš potkáte britskou pražírnu Kiss the Hippo. Na poličce se zrnky na doma zase najdete Wide Awake, bruselskou pražírnu. Zároveň zde začínají experimentovat s vlastním pražením. Na batchi tak nejspíš budete moct ochutnat jejich první pokusy. Start dne nad čerstvým pečivem vám jistě dodá energii na výlety a prozkoumávání ostrova.

Bohatá nabídka sladkého pečiva v kavárně Loaf.

LOT61 – Valletta

LOT61 najdete na ostrově hned na dvou lokacích. My jsme navštívili jejich pobočku přímo v centru Valletty. Malá kavárna s venkovní zahrádkou, nabídkou nejrůznějšího sladkého pečiva a pochoutek. LOT navíc praží kávu přímo na ostrově, je tedy samozřejmost, že v jejich kavárnách zakoupíte také zrnka na doma. K tomu všemu dodávají kávu na další místa, jako jsou restaurace a bistra.

Interiér kavárny LOT61 a venkovní zahrádkou.

Přímo naproti kavárně LOT61 se nachází tržnice, kde je možné zakoupit nejrůznější druhy kuchyní a sníst si vybrané jídlo přímo na místě, anebo si ho odnést s sebou. Nedaleko od kavárny zase můžete navštívit obchod il-lokal, který nabízí místní designové produkty, od printů přes kosmetiku a svíčky. V jedné části obchodu se nachází také vintage secondhand. A když už jsme u vintage seconhandů, přímo na promenádě ve Sliemě, najdete obchod s názvem TaylorMaid.

Little Chief – Marsaskala

Kávová scéna na ostrově ovšem není jen v okolí hlavního města. Postupně se rozrůstá i do dalších lokací. Jižněji od hlavního města v Marsaskale najdete od léta 2023 otevřenou kavárnu Little Chief. Její majitelka pochází z Melbourne a otevření kavárny na Maltě viděla jako zajímavou příležitost. Na mlýnku najdete kávu upraženou v Austrálii, ale na poličkách se střídají nejrůznější pražírny z Evropy. Za poslední dobu se zde objevili čeští The Miners, maďarští Casino Moca a také pražírna vlastněná přímo farmáři – PasoPaso. Vedle kávy tu najdete sladké pečivo (pokud narazíte na pistáciový croissant, určitě ho vyzkoušejte) či plněné sendviče.

Interiér kavárny Little Chief.

V Little Chiefovi se také snaží o rozvoj kávové kultury na ostrově, mají za sebou první Latte Art event na Maltě. Z mého pozorování na sociálních sítích šlo o podařenou akci, kdy se v kavárně sešlo na skoro 70 diváků. Majitelka kavárny se také vydala přednášet na kávový festival Two Coffee Champs do Bratislavy, kde přednášela o kávové komunitě na ostrově a o tom, co se pro ni snaží dělat. V návaznosti na festival se nám podařilo v Marsaskale uskutečnit veřejný pofestivalový cupping káv od zúčastněných pražíren Two Coffee Champs 2024.

Cupping pražíren, které se zúčastnili kávového festivalu Two Coffee Champs, proběhl 28. 5.

Marsaskala se nám navíc jako místo velmi líbila. Jde o malé městečko s hezkou pláží, Saint Thomas Bay, pláže se nachází pod skoro bílými útesy, o kousek dál najdete také menší písečnou pláž.

Malta – tipy, které by se mohly hodit

Vedle kaváren bychom rádi doporučili také některá místa, kde se nám doopravdy líbilo. Sama Valletta je zajímavé město, dříve pevnost, která v obklopení vody působí majestátně. Centrum nabízí nejrůznější krásné uličky, památky a výhledy, krásné jsou také místní zahrady a jediná botanická zahrada na ostrově, Argotti Botanic Gardens, která spadá pod místní univerzitu. Minimálně v době mimo turistickou sezónu je však návštěvníkům otevřena pouze na jednu komentovanou prohlídku týdně.

Ve Sliemě v letních měsících nevynechejte Roman Baths, uměle vytvořené bazénky s mořskou vodou, kde budete lépe chráněni i proti případným vlnám. Lodí z Valletty se také dostanete do nedalekých Three Cities. Jde o města na břehu protější zátoky. Odpolední výlet sem jistě stojí za zvážení.

Victoria Central – Gozo

To, co se nám ovšem líbilo víc než celá Malta, je nedaleký ostrov Gozo. Pokud bych se sem měla ještě někdy vydat, zvažovala bych spíše ubytování zde s pouhým výletem do Valletty. Na Gozo se z Valletty dostanete pomocí Fast Ferry za pouhých 45 minut. Na Gozzu jsme stihli navštívit pouze dvě turistické lokace, které jsou rozesety po útesech celého ostrova. Tou první byla Ramla Bay, oranžovočervená písečná pláž a „jeskynní“ vyhlídka Tal-Mixta nad ní, a tou druhou byla Dwejra Bay s pozůstatky zříceného azurového okna na druhém konci ostrova. Zbytek času jsme trávili v hlavním městě, Victorii, a právě zde jsme také objevili místní pražírnu Victoria Central. Pražírna se nachází přímo v kavárně, kde jsme vyzkoušeli jejich kávu a taky skvělou kombuchu s názvem Your Kombucha. Odnést si odsud můžete také několik druhů sypaných čajů.

Pražička se nachází přímo v kavárně.

Pozornost bych také chtěla zaměřit na místní gastro. Na Maltě žije doopravdy široké spektrum lidí, mnohdy s původem v jiných krajinách, a to se odráží i na místní kuchyni. Podél cest tak v turistických místech najdete foodtrucky s různými světovými kuchyněmi: nejčastěji mexickou, vietnamskou, řeckou či italskou. Hlady zde jistě trpět nebudete a troufnu si říct, že si zde vybere doopravdy každý.

Tagged: dovolená · kavárna · malta · tipy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER