Kroměříž a výběrová káva?

gravatar
 · 
25 septembra, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Před koncem prázdnin jsme se stihli vydat do Kroměříže. Město jako takové nejspíš nemusím dlouho představovat, známe ho ať už z hodin dějepisu, nebo ze záběrů z Formanova Amadea, na kterých poznáme místní zámek. Přeci jen při cestě za památkami zde máte o zábavu postaráno, ale budete si tam někde moci dát také výběrovou kávu? Rychlá odpověď: ano, a dokonce si můžete vybrat.

Kterou kavárnu v Kroměříži nesmíte při toulkách městem vynechat?

Novákova zahrada

Novákovu zahradu najdeme nedaleko kroměřížského náměstí. Jak název kavárny napovídá, prostor nabízí zahradu a to doslova. Nejde o žádnou letní zahrádku v podobě pár stolečků na ulici, ačkoliv i takovou letní zahrádku před kavárnou najdete. Název odkazuje k zadní část za domem. Dlouhá úzká zahrada se táhne daleko od vstupu do kavárny. Na zahradě najdete několik krásných zákoutí, kde si ve stínu můžete vychutnat svoji kávu. Celá zahrada je navíc užitková, plot je obklopen rozsáhlým ostružiním, ve střední části zahrady se tyčí ořech a když budete mít štěstí jako my, třeba si všimnete rodinky veverek, která zde krade ořechy.

Velká zahrada s několika stoly v nejrůznějších zákoutích.

Zvolili jsme stoleček pod mandloní a objednali si flat white a batch brew. Z vitríny plné domácích zákusků jsme si vybrali skořicového šneka a cheesecake míša a užili si klid, který zahrada poskytuje. Na mlýnku jsme zrovna potkali kávu od Jizba Luhačovice. Na batchi jsme ochutnali Keňu od Nordbeans, tato příprava by chtěla ještě trochu vyladit. Vedle domácích dezertů slibuje kavárna také domácí limonády a směsi sypaných čajů, ty snad ochutnáme zase příště.

Vedle již zmíněných pražíren byla police plná kávy od Be Berry a Father's Coffee Roastery. Je hezké, že i v menších městech najdou zákazníci velký výběr zrnek na doma od nejrůznějších pražíren. Kavárna jako taková se nám moc líbila, dezerty byly skvělé, oceňujeme i výběr kávy.

Velo CAFÉ

Velo CAFÉ patří ke Kroměřížským stalícím. Sídlí přímo na kroměřížském náměstí v krásném podloubí jednoho z historických domů. Kavárna spojuje lásku ke kávě a cyklistice, což se promítlo i do jejího interiéru. Posezení najdete uvnitř kavárny, ale za letních měsíců se můžete posadit také do zmíněného podloubí.

Velo CAFE na náměstí v Kroměříži.

Kávu zde ochutnáte od pražské pražírny La Boheme Cafe, na dvou mlýncích jsme si mohli vybrat blend nebo kávu z Mexika. Tentokrát zvítězil blend Rwandy připravený jako flat white. Koupíte zde také zrnka na doma od již zmíněné pražírny, ale také třeba od pražírny doubleshot. Kavárna si připravuje vlastní dezerty, tentokrát jsme si však zákusek neobjednali.

Prostředí kavárny je příjemné a podle její obsazenosti v odpoledních hodinách nám přijde, že patří k oblíbeným místům, kde tráví čas mnoho místních.

Vedle dvou zmíněných kaváren najdete v Kroměříži také franšízu kavárenského řetězce Kafec. Návštěvu zde jsme pro tentokrát vynechali. Nicméně řetězec se rozšiřuje napříč Moravou poměrně rychle a jeho pobočky najdete v Brně, Zlíně, Olomouci, Uherském Hradišti nebo také ve vzdálenější Plzni či na pražské Letné.

Na výletě nás zajímalo také kam vyrazit na oběd. Zeptali jsme se proto místních, ale bohužel i ti sami přiznali, že Kroměříž je gastrem zatím poměrně nepolíbená. Přitom tok turistů zde musí být značný.

Vedle kavárenských zážitků rozhodně doporučujeme navštívit zámecký park, který vlastně takovou mini zoo. Vedle voliér s ptactvem zde potkáte také opice a množství pávů. Z historických památek rozhodně nezapomeňte na Květnou zahradu, nejlépe ji navštivte až po zmrzlých (15. 5.), a také okruh reprezentačních sálů na Arcibiskupském zámku.

Tagged: city guide · kavárna · kroměříž · průvodce · tipy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER