Kávový svátek na kodaňském World of Coffee 

gravatar
 · 
8 júla, 2024
 · 
5 min read
Featured Image

Jeden z největších kávových veletrhů letos proběhl v dánské Kodani – World of Coffee. Tři dny plné kávy, zajímavých setkání a představování nových produktů jsme nemohli vynechat. Co jsme na WoC zažili, kde jsme našli inspiraci a na co se můžete v budoucnu těšit? 

World of Coffee Copenhagen se uskutečnil v termínu 27.–29. 6. Celé město a místní kávová scéna ožily a na veletrh zavítalo během tří dnů skoro 13 tisíc návštěvníků. Tři plné haly vystavovatelů, čtyři světové soutěže a nespočet vypitých káv – i tak bychom mohli letošní WoC popsat. Vezměme to ale popořadě.  

Jak probíhalo World of Coffee v Kodani?

Ve třech halách jsme měli možnost navštívit skoro 500 vystavovatelů. Stánky byly skutečně různorodé: od pražíren, které se představily hned ve dvou Roasters Villages, po inovativní produkty pro baristy, ale i celé technologické zabezpečení provozu. Kávových ochutnávek a pop-upů na svých stáncích s vybavením bylo nespočet a bylo prakticky nemožné během těch pár dnů stihnout všechno. Přesto jsme zde měli mnoho příležitostí navštívit zahraniční pražírny, ale i ty naše slovenské a české. Právě účast z našich krajin bych vyzdvihla: ne jednou jsem se na stánku dostala do situace, že bylo kolem mě víc češtiny/slovenštiny než angličtiny. Pro inspiraci, rozšíření obzorů a nové vzdělání si tak na akci tohoto charakteru jezdí mnoho z nás. 

Soutěže na World of Coffee v Kodani

Součástí veletrhu v Kodani byly hned čtyři světová kola šampionátů. Soutěžící se tak utkali ve světovém kole v pražení, přípravě džezvy a také ve dvou soutěžích, kde česká delegace představila své reprezentanty: v Coffee in Good Spirits a v Latte Artu. Česko v CIGS reprezentoval Jaroslav Slámečka a Latte Art zase zastupoval Volodymyr Petrina. V průběhu tří dnů se soutěžící utkali v několika kolech soutěží a v sobotu odpoledne byli představeni všichni šampioni. Vítězem v pražení se stal TaiYang Liu z Číny, v Latte Artu vyhrál Yi-Chen Xie z Taiwanu, v přípravě džezvy zvítězila Francie s reprezentantem Jordanem Tachnakianem a CIGS ovládl Seung Chan Wi z Jižní Korey.  

Roasting Championship v Kodani a třídění zrnek.
Pražič provádí kontrolu zrn během Roasting Championship 2024.

Speciální vydání magazínu Roast Different

I my jsme na WoC vyrazili připraveni. S sebou jsme dovezli speciální edici našeho magazínu s anglickým obsahem. Do angličtiny jsme přeložili výběr našich nejlepších článků a představili tak celý koncept magazínu i festivalu Two Coffee Champs.  

Anglické vydání našeho magazínu speciálně pro Kodaň.
Návštěvníci World of Coffee v Kodani čtou speciální vydání magazínu Roast Different.

Nové produkty

Mezi nové produkty, které byly na veletrhu představeny a zaujaly nás, patří jistě nový dripper od společnosti Hario. V60 dripper Suiren nás zaujal svým designem a novou funkcí, díky níž ho lze složit například při cestování. Španělský Sibarist zase představil dvojkomorový filtr, který umožňuje ještě lepší práci s extrakcí a je vhodný například na experimenty s kávou dvojí hrubosti. Zároveň byla na veletrhu představena cena Nejlepší nový produkt, kde se soutěžilo hned v sedmi kategoriích. Hledal se tak nejlepší produkt z kávového vybavení, ale například i výběrový nekávový nápoj. Návštěvníci si mohli projít výstavu nominovaných produktů a vybrat vítěze v kategorii People's Choice. 

Závěrem

Ani na tomto kávovém veletrhu nechyběla návštěvníkům možnost účastnit se mnoho debat, přednášek a praktických workshopů. Součástí programu byly také dvě cuppingové místnosti, kde se představovaly pražírny, importéři zelené kávy a kávy z národních soutěží Cup of Excellence. 

Svět kávy jde ruku v ruce také s dalšími oblastmi, nápoji a potřebami pro kavárny. Proto jsme na veletrhu měli možnost ochutnat také čaje, chai latte a rostlinné alternativy mléka. Těšili jsme se i na gastronomické zážitky. K našemu nemilému překvapení však bylo na akci málo možností, kde se najíst, anebo zakoupit sladkou tečku ke kávě. 

Kam dále v Kodani?

Ani samotným sobotním večerem akce nekončila. Jak jsem již psala, celá kávová komunita se v Kodani rozhodla WoC zpříjemnit dalšími pop-upy a takeovery kaváren. V mnohých kavárnách tak došlo k unikátním doprovodným akcím od úterý až do neděle. V neděli jsme například vyrazili do kavárny Coffee Collective, kde se odehrával takeover kanadských Monogram Coffee. Akce byla doplněna i o cuppingy od Barista Hustle, na nichž bylo možné vyzkoušet si mimo jiné to, jak minerály ovlivňují výslednou chuť připravené kávy. Této iniciativy navíc si doopravdy ceníme a věříme, že přispěla k dobré atmosféře, která v průběhu celých tří dnů na veletrhu panovala. 

My z Kodaně odjížděli nabití novými poznatky, s nápady na spoustu článků, potenciální spolupráce a naše chuťové pohárky jsou ještě dnes ze všech těch ochutnávek úplně rozhozené. A co vy? Byli jste se v Kodani také podívat?  

Tagged: Kodaň · sca · WOC · WOC Copenhagen
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER