Kávový druh Eugenioides, čím si získal pozornost na světových baristických soutěžích?

gravatar
 · 
29 decembra, 2021
 · 
3 min read
Featured Image

Káva Eugenioides ovládla letošní světový pohár baristů v Miláně. Zatímco v prezentacích o ní bylo hodně řečeno, připsala si i výhry, jak na baristické tak i brewer’s stagi. Při načítání článků o kávě Eugenioides jsem narazila na skvělé označení, původně v angličtině, Coffee’s Weird Delicious Uncle, neboli podivný strýček kávovníku. 

Ve skutečnosti nejde o strýčka, ale přímo o matku arabiky. Kávovník arabský, Coffea arabica, vznikl přirozeným křížením z Coffea eugenioides a Coffea canephora, známého jako robusta.

Druh kávy Eugenioides sice na letošním HOST Miláno bodoval, ale v soutěžích stejného charakteru nebyl novinkou. Poprvé se na světových soutěžích objevil již v roce 2015.

Čím se Eugenioides liší od arabiky a robusty?

V první řadě se Eugenioides liší obsahem kofeinu. Na 100 g sušiny obsahují zrna Eugenioides pouhých 0,3–0,6 g kofeinu. V porovnání s robustou, která na stejný vzorek obsahuje 1,5–3,3 g kofeinu. A jak už jsme si říkali, jejich křížením vznikla arabica, která obsahuje 0,6–1,7 g na 100 g sušiny.

Druhým faktorem, který ovlivňuje právě i obsah kofeinu, je samotná chuť. Chuť popisují soutěžící jako “něco neuvěřitelně sladkého” a mezi deskriptory se objevily tóny jako guava, stévie či “krémové jahody”.

Možná i kvůli nižšímu obsahu kofeinu je káva tak sladká, postrádá totiž kofeinovou hořkost.

Dalším z faktorů, které při produkci mohou působit spíše negativně, je především nízká výnosnost rostlin. Rostliny jsou menšího vzrůstu a jejich plody obsahují pouze malá zrna. Rostliny Eugenioides nejsou nijak zvlášť náročné na pěstování. Jsou ale stále považovány za vzácné a experimentální.

Chuť kávy Eugenioides popisuje také náš český reprezentant, který vystupoval na Brewer’s Cupu 2021, Tomáš Taussig. Ve 26. díle podcastu Roast Different popisuje průběh světové soutěže, ale i připravovaný recept z kávy Eugenioides. Celý rozhovor naleznete zde.

Kde je Eugenioides pěstován?

Coffea eugenioides pochází z oblasti východní Afriky. V přírodním prostředí se vyskytovala v zemích jako Keňa, Tanzanie, Uganda a Kongo. V současnou chvíli ji pěstují v Kolumbii. Farma Finca Inmaculada je zodpovědná za popularizaci této kávy. Vedle tohoto vzácného druhu pěstují i vzácné odrůdy jako je 'Geisha', 'Laurina' a 'Sudan Rumé'.

Jak je na tom cenově a půjde o novou „Geishu“?

Je dost možné, že káva půjde podobnou cestou jako 'Geisha' a bude více vyhledávaná. Její cena je vysoká. V současnou chvíli ji nabízí pouze Onyx Coffee Lab a Gardelli Coffee a káva je aktuálně vyprodaná. Navíc i přes pandemii se ukázalo, že lidé jsou ochotni za “dobré zboží/kuriozitu” i více zaplatit.

Jako budoucí vývoj připouštím dvě varianty, které jsou od sebe diametrálně odlišné. Farmáři si buďto uvědomí, že tato káva přináší něco speciálního a začnou ji pěstovat ve větším měřítku. Nebo naopak nebudou ochotni podstoupit rizika jako je nízký výnos a nejistota z hlediska klimatu, škůdců a chorob. V obou dvou případech potřebuje tato káva delší čas na ukázání svého potenciálu.

Zdroj: Sprudge, Barista Magazine, Plantet-project

Tagged: druh · kávovník · odrůda · soutěž
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER