Kávové adventní kalendáře: jaká je nabídka pro rok 2022?

gravatar
 · 
28 októbra, 2022
 · 
9 min read
Featured Image

A zase po roce se nám blíží Vánoce. Nechci vás děsit, na nákup dárků máte jistě ještě dostatek času, ale pokud si chcete vychutnat advent ve společnosti skvělých káv, zbystřete. Na scénu přichází nabídka letošních adventních kávových kalendářů. Čokolády není nikdy dost, ale na tradiční čokoládový kalendář již možná nejsme ta správná cílová skupina. Z toho kávového však nejspíše nevyrosteme nikdy. Jaké varianty kávových adventních kalendářů nám výrobci tyto Vánoce nabídli?

Nabídka je pestrá a váš konečný výběr se může odvíjet od toho, jaký způsob přípravy kávy preferujete. Nebo třeba od toho, zda chcete ochutnávat kávy upražené jednou pražírnou, nebo kávy z pražiček napříč Evropou. Ať již tedy hledáte ten pravý adventní kalendář pro sebe, anebo chcete někoho potěšit dárkem, jistě čtěte dále.

Adventní kalendář od The Roses

Tento adventní kávový kalendář patří ke stálicím na českém trhu. Tento rok se můžeme společně těšit na jeho čtvrté vydání. Princip zůstává stejný. 24 káv upražených na filtr z 24 různých pražíren sídlících ve 12 evropských zemích. Jeho provedení v podobě knihy se změnilo pouze barevně, pro rok 2022 vybrali Vojta s Matyášem krémovo fialové provedení. V kalendáři najdete na každý den plechovku s 20 g zrnek, které skvěle poslouží na přípravu vaší kávy.

Vzhled kalendáře The Roses pro tok 2022 s plechovkou a vzorkem kávy.
Zdroj: The Roses

V současné chvíli je možné si kalendář The Roses předobjednat. Pražírny se snaží o zachování kávy v co nejlepší čerstvosti a kondici, proto předobjednávky končí již 5. 11. 2022 a následné rozesílání kalendářů se uskuteční koncem listopadu. 1. 12. byste si tak měli vychutnat svoji první kávu. V době, kdy si kalendář objednáváte, víte pouze o pražírnách, které budou do kalendáře zahrnuty. Samotné kávy, jejich pořadí a způsob zpracování pro vás budou překvapením až do poslední chvíle.

Letošní ročník je kávami opravdu našlapaný, pražírny si opravdu daly práci s tím, aby nám poskytly co možná nejlepší vzorky a zákazníci se tak můžou těšit i na velmi exkluzivní kousky.

Vojta Růžička
Zdroj: The Roses

Logistika hraje významnou roli

Samotná příprava kalendáře je logisticky velmi náročná a možná, že právě proto jde o poměrně unikátní produkt na trhu. V jednu chvíli musíte obdržet všech 24 káv ze 12 zemí v ideální čerstvosti. A ani zde práce nekončí, v Brně probíhá kompletace kalendáře. „Vánoční sezóna s adventními kalendáři pro nás začíná většinou už na přelomu června a července, kdy ladíme jeho podobu a začínáme vybírat pražírny. Každý rok se snažíme nabídnout pražírny nové, aby to pro zákazníka bylo co možná nejzajímavější, nicméně nějaké procento osvědčených pražíren vždy zůstává. V našem kalendáři naleznete pražírny ze 12 zemí, které se také rok od roku snažíme obměňovat, abychom nabídli co největší rozmanitost evropské scény výběrovky. Posledním krokem je vždy výběr konkrétní kávy z každé pražírny a spuštění předobjednávek. 

Ohledně logistiky máte pravdu, to je v podstatě nejtěžší část. Veškeré kávy musíme mít doručeny na čas v konkrétní termín, a zároveň co možná nejčerstvější. Dostat do ČR balíky z 24 pražíren na čas je každoročně velká výzva. Závisí na tom celá výroba kalendáře. My v The Roses však máme výzvy rádi a díky tomu je náš kalendář v rozmanitosti pražíren stále unikátní na trhu." Prozradil Vojta Růžička o svém kalendáři.

Na co ještě se můžeme těšit?

Celkově uvnitř najdete 24 políček. Každé políčko označené číslem ukrývá uvnitř plechovku, kterou vždy otevřete v daný den v prosinci. Na plechovce najdete podrobné informace o kávě, její druh, způsob zpracování, ale například i nadmořskou výšku, kde se káva pěstovala. „Každý adventní den odkryjeme na našem webu theroses.cz jedno okénko, pod kterým majitelé kalendáře naleznou video, které připravujeme ve spolupráci s pražírnami. Podrobnější informace o kávě a recept pro přípravu je samozřejmostí. Letos také budeme mít zásobu konkrétních káv z kalendáře v retail balíčkách od pražíren. Pokud tedy někomu káva zachutná natolik, že by si jí chtěl pořídit celý balíček, i na to myslíme a odhalíme ji spolu s receptem a videem v daný den. Na každý den pak připravujeme i malé překvapení."

Zdroj: The Roses

Co když nestihneme předobjednávku? Existuje nějaká možnost získat kalendář ještě po 5. 11.? „Nějaké množství kalendářů navíc vždy vyrábíme, nicméně tyto kusy většinou zmizí v prvních dnech po ukončení objednávek."

Adventní kalendář The Naughty Dog x Kofio

Další možností na českém trhu je také kalendář od pražírny The Naughty Dog. Ta letos, ve spolupráci s Kofiem, představuje svůj druhý kalendář a barva letošních Vánoc v The Naughty Dog je zelená. Lehce se liší i jeho provedení. Každá káva je zabalená v uzavíratelných sáčcích, aby byla zaručena co nejvyšší kvalita a čerstvost kávy. Balení je trochu podobné krabičce od čaje. Informace o kávě najdete na speciálním stíracím losu, kdy si každý den setřete jedno políčko. QR kód vás následně odkáže na webové stránky, kde bude informací o kávě ještě daleko více. A pokud máte doopravdy rádi překvapení, na webových stránkách budete moci také soutěžit o skvělé ceny.

Princip tohoto kalendáře je lehce odlišný. Kalendář také obsahuje vzorky 24 káv po 20 g z každé kávy, ale všechny kávy v tomto případě pochází z jedné pražírny. I tento přístup musí být zajímavá výzva. Přece jen nabídnout 24 vzorků a všechny upražit tak, aby i ten 24. jeho majitele překvapil, musí být náročné. Stále nesmíme zapomenout ani na to, že káva musí být čerstvě upražená a pražírna tak musí všechny vzorky v jeden čas prohnat pražičkou.

Kalendář jsme začali řešit už v létě a celý proces výběru trval dlouhé týdny, dokud pražírna nepřišla na svou finální sestavu káv.

Kryštof Krajník z Kofia

Do kdy můžeme kalendář The Naughty Dog objednat?

Kalendář je v současnou chvíli možné předobjednat. Předobjednávky nám běží do 20. 11., anebo dříve, pokud se nám kalendáře vyprodají.

Samotný proces vytvořením produktu nekončí. Kalendáře se ještě před začátkem prosince musí dostat k zákazníkům. „Při předobjednávce garantujeme, že si zákazníci budou moci objednaný kalendář začít užívat právě od 1.12., jak se patří. Odesílání máme předběžně nastavené na 21.11. Pokud se nám to logisticky podaří část objednávek plánujeme expedovat ​ještě před uzavřením předobjednávek v polovině listopadu."

A co když kalendář objednat nestihneme? „Jediná šance, že se kalendáře budou prodávat i mimo předobjednávky nastane v případě, že se nám do 20.11. nevyprodají.​ Pokud nedojde k vyprodání zásob, bude určitě možné kalendáře ještě dále objednat na našich stránkách, anebo případně zakoupit v showroomech Kofio."

​Inspirace ze zahraničí

V zahraničí se také setkáváme s pražírnami, které adventní kalendáře zahrnuly do své každoroční vánoční nabídky. A jejich pojetí je různorodé.

Německá pražírna 19grams

Německá pražírna 19grams se vyznačuje značným výběrem adventních kalendářů. Ve své nabídce nabízí kalendáře s kávou na filtr, ale také pro přípravu espressa. Každá plechovka obsahuje 50 g zrnek kávy, celkově tak v těchto dvou typech kalendáře najdete 1,2 kg kávy.

Krabice týdenního kávového adventního kalendáře od 19grams.
Zdroj: 19grams

Vedle těchto dvou variant v nabídce najdeme také kapslový adventní kalendář. Tedy 24 kapslí pocházejících právě z pražírny 19grams. Anebo dvě varianty kalendáře týdenního. Tento kalendář se vyznačuje tím, že obsahuje balíček kávy na každou adventní neděli. Celkově tak v kalendáři najdete 4 balíčky kávy a v každém z nich 250 g kávy. Jeden balíček by vám měl vystačit na celý následující týden a v další adventní neděli otevřete balíček nový.

Kalendáře je možné zakoupit přímo na stránkách pražírny. Variantu kalendáře plného káv pro přípravu espressa a kapslový kalendář seženete také Kofiu.

Podoba denního kalendáře s 50 g vzorkem kávy v plechovce.
Zdroj: 19grams

Dánská pražírna Coffee Collective

Mezi další zahraniční pražírny, které představily adventní kalendář, patří také dánská pražírna Coffee Collective. Ta představila jedinou variantu tohoto produktu v podobě týdenního kalendáře. „Tento rok představujeme náš čtvrtý adventní kalendář v pořadí. Tyto exkluzivní kávy jsme vybraly právě pro účely adventního kalendáře. Každý balíček obsahuje 120-250 g kávy, která je vhodně upražená pro přípravu filtrované kávy. Všechny kávy následně balíme do vánočního boxu přímo v Kodani. Z naší pražírny odesíláme čerstvě pražené balíčky 22. 11."

Kalendář můžeme na Slovensko a do Čech objednat pouze ze zahraničí, což může být značnou nevýhodou. Nic méně jeho provedení je doopravdy zajímavé.

Podoba týdenního kalendáře od pražírny Coffee Collective.
Zdroj: Coffee Collective

Spojení výběrové kávy s tou komoditní?

Vedle kalendářů obsahujících čistě výběrovou kávu najdeme na českém trhu také spojení káv komoditních a výběrových v jednom kalendáři. O toto spojení se postarala Kroměřížská pražírna ve spolupráci s pražírnou Zrníčko. Zákazníci se mohou těšit na 24 vzorků po 20 g kávy jejichž kompletní seznam naleznete zde. Výrobci tohoto kalendáře také slibují rozesílání již v polovině listopadu.

Nabídka pro tento rok je pestrá. A my, jako zákazníci, musíme pečlivě volit, který kalendář se pro nás stane tou pravou variantou. S dobrým výběrem se tak budeme na Vánoce s teplým šálkem kávy v ruce těšit ještě o něco víc.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER