Kavárenská etiketa

gravatar
 · 
29 apríla, 2023
 · 
6 min read
Featured Image

Přijít do kavárny, sednout si, vychutnat si šálek skvělé kávy a užívat si pohodové atmosféry – to je představa každého z nás. Právě poslední bod, tedy pohodová atmosféra, může nastat jedině v moment, kdy k sobě budeme všichni chovat slušnost, respekt a ohleduplnost – tři základní pilíře etikety. V tomto článku se zaměříme na pravidla etikety, která se týkají kaváren a samotného pití kávy.

Etiketa je soubor pravidel slušného chování, která se v průběhu času různě vyvíjela. Z tohoto důvodu jsou některá tato pravidla z dnešního pohledu zvláštní, ale i přesto se dodržují. S pravidly etikety při pití kávy je to stejné. To tedy znamená, že mohou být až staromódní, nicméně nesmíme zapomínat, že díky nim projevujeme úctu k ostatním lidem.

Vcházení do kavárny

Pokud do kavárny vstupuje více lidí, měl by vejít nejdříve člověk, který kavárnu lépe zná, popřípadě člověk společensky nižší (muž oproti ženě, zaměstnanec oproti řediteli). Při vstupu muže a ženy je obecně chápáno, že kavárna je spíše mužskou záležitostí (díky historickému vývoji kaváren), a proto dveře otevírá a také první vchází muž. Tímto dává symbolicky najevo, že místo zná. Navíc tím také chrání ženu, pokud by se za dveřmi vyskytlo nebezpečí. Po vchodu ženy za ní muž dveře opět zavře.

Při vstupu do prostoru, který by měla lépe znát žena, například kadeřnictví, vchází jako první žena. Dveře jí ovšem vždy otevírá muž.

Usazení se na místo

Po vstupu do kavárny je potřeba vybrat místo k sezení, to by si měla zvolit osoba společensky výše postavená – žena atd. Pokud vidíme, že se žena nesnaží místo vybrat, měli bychom to udělat za ní, abychom ji nedostali do rozpaků. Místo vybíráme vždy tak, aby žena dostala to lepší. To znamená, aby měla žena lepší výhled a chodilo kolem ní méně lidí.

Jakmile máme vybrané místo, jdeme se usadit. Nyní se začne projevovat, že jsme v kavárně a nikoliv v restauraci, jelikož v kavárně nemusíme dodržovat veškerá pravidla až tak striktně. Náš svrchní oděv si například můžeme pověsit přes židli.

Usazování se na židli v kavárně.

Pokládání předmětů na stůl

V restauraci bychom si na stůl neměli odkládat žádné předměty, ale kavárna je chápána také jako pracovní prostředí, to znamená, že je naprosto v pořádku mít na stole odložený například telefon, deník, notebook atd. Díky tomu, že je kavárna takto chápána, je zde přípustné sedět delší dobu než v restauraci. Obsluha by nám na stole měla vždy nechat alespoň jeden kus nádobí, aby v nás nevzbuzovala pocit, že nás vyhání.

Na stůl by se neměli pokládat pouze věci, které obvykle pokládáme na zem, nebo také ženská kabelka. Kabelku by si měla žena položit na židli za záda, popřípadě je možné si kabelku odložit také na zem pod stůl, samozřejmě tak, aby nikomu nepřekážela.

Objednávka

Při objednávání si vždy objednává nejdříve žena a až poté muž. Pokud by toto bylo ženě jakkoliv nepříjemné, může muž objednat za oba. Jakmile dostaneme naši objednávku, ať už je to jídlo či káva, s konzumací začíná vždy nejvýše postavený, v našem příkladě tedy opět žena.

Popíjení kávy

Jak každý kávomilec ví, pokud jsme si objednali espresso, měli bychom jej promíchat, abychom spojili tekutinu s pěnou. Lžičku poté neolizujeme, protože samotná pěna nechutná dobře. Podle pravidel etikety je postup naštěstí stejný. Espresso mícháme rovným pohybem - pokud bychom si v místě šálku představili hodiny, bylo by to od dvanácté hodiny k šesté a zpátky. Jakmile máme espresso promíchané, lžičku lehce otřeme o okraj šálku a položíme na podšálek – ideálně tak, aby co nejméně zavazela, tedy asi na desátou hodinu. Podšálek si takto můžeme klidně ušpinit a je to naprosto v pořádku. Pokud si budeme vychutnávat nápoj s mléčnou pěnou, je možné tuto pěnu jíst lžičkou.

Kavárna jako pracovní prostředí
Kavárna jako pracovní prostředí.

Při napití chytáme šálek pouze jednou rukou za ouško (pokud jej má). Pokud sedíme dále od stolu, například na gauči, šálek si bereme i spolu s podšálkem. Toto provedeme tak, že jednou rukou držíme šálek a druhou podšálek.

Pokud se chystáme jíst pečivo, neukusujeme jej, ale trháme na menší kousky a ty následně vkládáme do úst. Díky tomu se neušpiníme drobky z pečiva. Při jezení a pití kávy můžeme volně konverzovat - samozřejmě pokud v ústech již nic nemáme. Toto platí i pro restauraci. Děláme to z důvodu, že druhá osoba je pro nás důležitější než samotné jídlo.

Placení a odchod

Pokud jste druhého na kávu pozvali, je samozřejmé že budete i platit. Ostatní možnosti jsou již spíše na vás, ale obecně je vhodné aby zaplatil muž. Samozřejmě pokud byla návštěva kavárny vzájemnou domluvou, je možno platit také napůl. Pokud se vám návštěva kavárny líbila, můžete obsluhu odměnit spropitným.

Placení za objednávku.

Při odchodu z kavárny opět platí, že muž otevírá dveře a vychází první. Po odchodu ženy za ní muž nezapomene opět zavřít dveře.

Tímto jsem shrnul základní pravidla etikety v kavárnách. Pokud by se stalo, že si něčím nebudete jisti, nic se nestane. Hlavní je udržet si svou slušnost, respekt a ohleduplnost k ostatním. Pokud k tomu přidáte i úsměv, nějaký drobný prohřešek určitě každý přehlédne.

Tagged: chování · etiketa · kavárny
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER