Káva pomáhá předcházení ledvinových kamenů

gravatar
 · 
5 marca, 2022
 · 
2 min read
Featured Image

Nová studie americké National Kidney Foundation (NKF) zveřejněná v americkém časopise ledvinových onemocnění (American Journal of Kidney Diseases), napovídá o souvislosti kofeinu s tvorbou ledvinových kamenů. Každodenní konzumace kávy může výrazně snížit pravděpodobnost tvorby ledvinových kamenů.

Celou studii s názvem: Káva a konzumace kofeinu a risk tvorby ledvinových kamenů: Mendelovská randomizační studie, autoři studii zveřejnili v říjnu 2021.

„Naše pátrání ukazuje, že přechod například z jednoho šálku kávy denně na 1,5 šálků denně snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů o 40 %,“ napsala spoluautorka studie Sussana C. Larssonová z institutu Karolinska, Stockholm, Švédsko. „Naše zjištění silně naznačují, že pravidelná konzumace kávy snižuje riziko tvorby ledvinových kamenů.“

Studie zahrnovala data od více než půl milionu účastníků s ledvinovými kameny. Účastníci pocházeli ze dvou největších biomedicínských databází, britské Biobanky a finského projektu FinnGen.

Zatímco předešlé studie spojovaly obvyklou konzumaci kávy a kofeinu s nižším vývojem ledvinových kamenů, tato studie zkoumala jednotlivé genetické varianty. Genetické varianty byly zkoumány v randomizovaném přehledu. Strategie randomizační studie se navrhuje tak, aby jasněji prokázala souvislosti mezi konzumací kofeinu a rozvojem ledvinových kamenů.

Elegantní design této studie, která využívá genetické varianty spojené s vyšší spotřebou kávy a kofeinu, posiluje důkazy, že káva a kofein mohou zabránit vzniku ledvinových kamenů. Vzhledem k rostoucímu rozšíření se ledvinových kamenů ve Spojených státech a souvisejícímu propuknutí onemocnění by bylo skvělé, kdyby se ukázalo, že může jít o novou strategii prevence. Tato prevence představuje dostupnou variantu a to i cenově.

vedoucí vědecký pracovník NKF Kerry Willis

Onemocnění spojené s tvorbou ledvinových kamenů zahrnuje vznik pevných předmětů z chemikálií v moči. Onemocnění může způsobovat silné bolesti a podle NFK postihuje přibližně 15 % populace USA. V České republice postihuje asi 4 % populace a 3-4x častěji trápí toto onemocnění muže než ženy.

Zdroj: Daily Coffee News

Tagged: káva a zdraví · prevence · zdraví
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER