Káva podávaná se sýrem či rozžhaveným uhlíkem?

gravatar
 · 
4 januára, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Netradiční způsoby podávání kávy ve světě

Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. Jistě to znáte, ať už jde o rozdílné chování v jistých situacích napříč světem, anebo při kulturních zvyklostech. Káva je kosmopolitní nápoj a i s ní se pojí zvláštnosti. Rituály, které jsou v různých koutech světa s jejím pitím spojené. Anebo netradiční způsoby přípravy a podávání. Už jste někdy slyšeli o tom, že se káva podává s tzv. chlebovým sýrem nebo se žhavým uhlíkem? Že ne? Pojďme se na tyto netradiční způsoby podávání společně podívat.

Finsko patří k největším konzumentům kávy na obyvatele na světě. O jejich kavárnách a pražírnách jsme toho slyšeli mnoho a jistě to je sen nejednoho z nás, jet se právě sem podívat. Patří sem ale také jeden z nejzvláštnějších zvyků, o kterém jsem za poslední dobu slyšela. Leipäjuusto nebo Juustoleipä, označovaný také jako sýrový chléb a občas i “coffee cheese”.

Leipäjuusto – kávový sýr

Sýr Leipäjuusto se ve Finsku původně vyráběl ze sobího mléka. V dnešní době se často připravuje také z kozího a kravského mléka. Tento sýr se často podává jako dezert ke kávě, společně s javorovým sirupem nebo ovocnou marmeládou. Vzhled má podobný jako opečená feta, drží svůj tvar a jeho povrch vypadá jako grilovaný sýr. Používá se i na slano například do salátů.

Ale snad nejzvláštnější podávání tohoto sýra jsou nakrájené kostičky přímo do kávy. Tento způsob podávání se označuje také jako Kaffeost a označuje teplou kávu s přídavkem sýra Leipäjuusto. To, proč se sýr označuje jako chlebový, má přiblížit jeho sací schopnost. Spolehlivě do sebe po pár vteřinách natáhne kávovou chuť. Přidání sladkého sýra, který je vyroben z mléka, tedy nahrazuje pití kávy s mlékem a cukrem.

Kopi joss káva se žhavým uhlíkem

Zemí původu dalšího zajímavého zvyku je Indonésie. Zde tamní pouliční prodejci prodávají tzv. kopi joss. Tedy připravenou kávu, do které je následně vložen rudý, rozžhavený uhlík. Kopi znamená v indonéštině kávu a joss má napodobit zvuk žhavého uhlíku, který se do kávy vkládá. Jde o dřevěný uhlík, který má zabránit kyselému refluxu. Nejde o ověřené vědecké studie, ale nápoj se často podává i ve večerních hodinách, protože se věří, že uhlík pohltí i část kofeinu.

Tento nápoj funguje na principu živočišného uhlí, které by mělo napomoci s odstraněním toxinů. Tento jev je údajně používán i v běžných vodních filtrech, které jsou k dostání. Prodavači také nedoporučují do nápoje přidávat cukr, který by naopak mohl zažívací problémy způsobit.

Samotná technika přípravy kopi joss sahá až do 60. let 20. století. V dnešní době se již objevují trendy jako Charcoal latte, tedy nápoj podobající se našemu cappuccinu s černobílým latte artem na hladině.

Café Touba káva s černým pepřem

Tento nápoje pochází ze Senegalu. Jde o černou kávu, která je připravovaná společně s hřebíčkem a guinejským pepřem.

Dnes se tento nápoj pije všude po celé zemi. Prodejci praží a melou kávu, arabicu nebo robustu, přímo s kořením. Příprava je podobná filtrované kávě, kdy je směs několikrát zalita vřelou vodou. Typické je také přelévání tekutiny mezi dvěma šálky, což zapříčiňuje její napěňování.

Guinejský pepř pochází z rostliny Xylopia aethiopica, jde o plody rostoucí v luscích, které mají kořeněnou, hořkou a téměř kouřovou chuť. Koření v nápoji má svoje “lékařské” opodstatnění. Má vést k odkašlávání, zklidnit žaludek a především vytvořit typickou chuť tohoto nápoje. Pepř v sobě navíc obsahuje látku piperin, která stimuluje tvorbu endorfinů a lze jej považovat za přírodní antidepresivum.

Říkám to stále, za kávou se vyplatí cestovat. Všechny tyto způsoby přípravy a podávání kávy ve mě vzbudily mnoho otázek a jela bych je ochutnat hned teď. Co nejvíce překvapilo z těchto kombinací vás?

Zdroj: Atlas Obscura, Coffee Affection, The Coffee Owl society, Laboratorio Dell' Espresso

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER