Jediná kávová plantáž v Evropě

gravatar
 · 
7 augusta, 2022
 · 
6 min read
Featured Image

O jediné kávové plantáži, která technicky spadá do území Evropy, jsme se dozvěděli poměrně náhodou. Bylo to v jedné kavárně, kde jsme se bavili o tom, zda daný barista již někdy nějakou farmu viděl. Asi nemusím úplně říkat, že mě tato informace ihned nadchla. Přece jen možnost vidět kávovou farmu na Kanárských ostrovech může být pro nás Evropany trochu reálnější než návštěva vzdálených kontinentů, především, když ve světě ještě pořad řádí pandemie.

Uběhlo pár měsíců, a aniž bych k této cestě nějakým způsobem směřovala, objevily se levné letenky na ostrov Gran Canaria. To, že přišel “osudový” okamžik mě v tu chvíli ani nenapadlo a celá příležitost mi došla až za pár hodin.

Tehdy jsem se pustila do pátrání po tom, kde přesně na ostrově se plantáž nachází a jestli se tam dostane každý.

Vítejte ve Valle de Agaete.

Kávová plantáž v Evropě a její podmínky

Podmínky pro komerční pěstování kávy v Evropě nejsou vhodné. I přesto najdeme jedno místo, kde je možné kávu, alespoň v drobném měřítku, pěstovat. Nacházíme se na severozápadě ostrova Gran Canaria, nedaleko městečka Agaete. Nad Agaete začínají stoupat hřebeny hor, a právě pod nimi se nachází údolí, Valle de Agaete, kde je vegetace daleko zelenější než na severní straně ostrova. V údolí v malé vesnici San Pedro má pěstování kávy tradici dlouhou 1500 let. V posledních 80 letech se navíc rozvíjí program na podporu této činnosti. Přesto, že se vesnice nachází jen 200 m nad mořem, se zde pěstuje Arabika. Nízká nadmořská výška znamená teplotu, kterou v zimě rostliny kávovníků stále snesou.

V jednu dobu na tomto místě dokázali vypěstovat i 10 tun kávy. Tradice však postupně upadá a nebýt pár nadšenců, kteří se přizpůsobili místním podmínkám a stylu podnikání, přešli by zde na pěstování avokád. Hlavním problémem je úbytek vody a nízký úhrn srážek. Jeden z nedostatků, který Kanárské ostrovy pro pěstování kávy mají, je fakt, že se nevyskytují v tropickém podnebném páse, ale pouze v páse subtropickém.

Farma Los Castaños a Antonio.

Farma Finca Los Castaños

V okolí San Pedra se vyskytují celkem asi 4 kávové farmy. Možností existuje víc, museli jsme proto zvolit, na kterou farmu se vydáme. Šťastnou náhodou jsme těsně před odjezdem na letiště objevili farmu Finca Castaños. O den později jsme výběr farmy konzultovali také v kavárně Caracolillo Coffee v Las Palmas. A i její majitel nám potvrdil, že jsme vybrali správně.

Plody zpracovávané suchou metodou a porovnání zralého, seschlého plodu se zrnem v pergamenu a kávovým zrnem ve stříbrné slupce.

Majitel farmy, Antonio, pořádá prohlídky 3x týdně a návštěvník si muže vybrat prohlídku ve španělském nebo anglickém jazyce. Cela prohlídka trvá zhruba hodinu a půl a dozvíte se informace o historii místa, o způsobu pěstování, který na farmě volí, ale také o tom, jak se kávová zrna praží. Na závěr vás čeká také ochutnávka kávy. Vedle kávovníků na farmě uvidíte také stromy mangovníku, pomerančovníku a avokáda.

Stromy s mangem a avokádem.
Kávové květy a plody.

V průběhu prohlídky jsme se podívali na zralé plody, o pár keřů dál jsme narazili na keře rozkvetlé. Prohlédlii jsme si také kávu, která se sušila po naturální metodě zpracování. A viděli jsme také loupačku a fermentační nádrže na zpracování kávy promytou cestou. Podle slov Antonia však promytou metodu na farmě příliš nepoužívají, volí spíš naturální metodu nebo metodu honey.

Celá prohlídka je vedená tak, aby každý pochopil základní principy pěstování a následného zpracování kávy.

Farma se dělila na několik částí, v této byly především kávovníky.

Jak to na farmě funguje?

Na farmě se v současnou chvíli pěstují kávovníky, které sem dorazily z Etiopie, konkrétně jde o odrůdu 'Typica'. Samotná farma funguje spíše v režimu rodinného podniku, kdy na farmě pracují tři stálí zaměstnanci a v době sklizní se jejich řady rozšiřují o další tři sběrače.

Celé usušené plody, cascara, zelené zrno a upražená káva. Vedle konstrukce na sušení plodů.

Jak jsem již na začátku článku nastínila, podnik je spíše srdcovou záležitostí. Aby však tohle všechno mohlo fungovat, bylo nutné k tomu přidat trochu turistický přístup k podnikání. Káva, která se na farmě vyprodukuje, se zde také všechna prodá v průběhu jednotlivých prohlídek. A i její cena se od celkového přístupu, který na farmě volí, odvíjí.

Balíčky kávy přímo z této farmy.

Vyrážíte na cestu?

Pokud jste se pro návštěvu jediné kávové plantáže v Evropě již rozhodli, zde je pár tipů. Samozřejmě nejpohodlnější způsob přepravy po ostrově představuje auto. My jsme však vyrazili z Las Palmas autobusem, můžete využít autobus linky 105 s přestupem v Gáldaru nebo linku 103 s přestupem v Puerto de Las Nieves. Přímo do San Pedra vás potom doveze autobus linky 102, který vyráží z Galdáru a zároveň zajíždí také do Puerta de Las Nieves, můžete tak nastoupit i zde.

Přímo z Agaete se na farmu dostanete již zmiňovanými autobusy, anebo pěšky. Pokud se na tuto cestu vydáte, doporučujeme se zastavit u místních přírodních bazénků Piscina Natural. Veškeré odjezdy autobusů najdete na stránce GLOBAL. Pokud budete na ostrově, ať už v Las Palmas nebo na turistickém jihu, na plantáž určitě zavítejte. Nic zde není úplně daleko a výlet na kávovou farmu rozhodně za zajížďku stojí.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER