Je mořská řasa budoucností balení kávy?

gravatar
 · 
3 februára, 2022
 · 
3 min read
Featured Image

Pohodolnost má stále větší slovo v našem procesu rozhodování a to platí i pro výběrovou kávu. Stále častěji se setkáváme s jednorázovými balení všechno možného, jeden příklad za všechny? Instatní káva. Dnešní moderní pojetí instantní kávy nabízí jednorázové balíčky, které lze vzít kamkoliv. To lidem umožňuje přípravu výběrové kávy, kdekoli jen mají přístup k horké vodě. Ale s balením kávy jako jediné porce přichází také nový problém: co s vyprodukovaným obalovým materiálem?

Představuje mořská řasa řešení?

Tento problém se rozhodla řešit londýnská společnost Notpla. A to tak, že vyrobí ekologický a šetrný jednorázový rozpustný obal na instantní kávu. Obal je vyrobený z mořských řas, což může vést ke snížení naší závislosti na konvenčních plastových obalech. Název Notpla vychází jako zkratka z anglického označení “Not plastic”, tedy bez plastu.

Jak uvádí FastCompany, společnost Notpla vznikla díky financování společností Horizon Ventures, kde získala 13 milionů dolarů. Nový typ obalu je vytvořený ze zpracovaných mořských řas. Jde sice o jednorázový obal, ale hlavní předností je jeho rozpustnost v horké vodě. To znamená, že netvoříme odpad navíc, obal chuťově neovlivňuje produkt, ale naopak přidává nutriční hodnotu tím, že obsahuje antioxidanty a vlákninu. Cílem společnosti je nahradit plastové fólie, které nejčastěji tvoří obaly potravin. Fólie lze jen těžko recyklovat a obaly z mořských řas představují udržitelnější variantu.

Foto: Notpla

Podle Fast Company představuje tato inovace možné řešení i pro jednotlivě balené čajové sáčky. Tyto sáčky jsou opět často vyrobeny z plastu. Jeden sáček může uvolnit až 11 miliard mikročástic a 3 miliardy nanočástic do horké vody. S Notpla se toto číslo sníží na nulu. Podle spoluvýkonného ředitele Pierra-Yvese Pasliera jsou alternativy na bázi mořských řas slibným řešením a plasty nejen nahradí, ale také dojde ke zlepšení.

Jednou z věcí, která je na mořských řasách poměrně vzrušující, je fakt, že dokáží věci, které plasty nezvládnou. Představují nové chování, které nejsme schopni s polyethylenem či polypropylenem udělat.

Pierr-Yves Paslier, jeden z výkoných ředitelů Notpla
Foto: Notpla

Kde by tento materiál mohl najít další využití?

Kromě inovativního způsobu balení kávy hledá Notpla i další způsoby využití. Materiál na bázi řas by mohl být v potravinářství použitý například na balíčky nudlových polévek. Jinde i jako kapsle na prací prostředky a obaly na nové oblečení, které by obsahovaly přidaný prací prostředek, takže oblečení by šlo i se “sáčkem” vhodit do pračky. Společnost již vyrábí jedlou a biologicky odbouratelnou láhev na vodu k “vycucnutí”.

Dále, dle webových stránek Notpla, by potravinářské produkty v obalech z mořských řas mohly najít využití také jako občerstvení na sportovních akcích.

Alternativní obaly jsou stále ve fázi prototypu. Jejich zařazení do výroby by však potenciálně mohlo hodně změnit. A trocha umami chuti v kávě ještě nikdy nikomu neublížila.

Zdroj: Sprudge

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER