Jaký byl český Cuptasting Championship a kdo postoupil do Milána?

gravatar
 · 
22 októbra, 2021
 · 
5 min read
Featured Image

Letos jsme měli oproti loňskému roku to štěstí, že jsme se mohli sejít na soutěži v ochutnávání kávy, Cuptasting Championshipu, pořádané SCA ČR a Spolkem pro výběrovou kávu. Jednalo se rovnou o národní kolo, takže vítěz bude Českou republiku reprezentovat na světovém šampionátu v roce 2021. A o tom, že právě o tuto soutěž byl letos největší zájem, svědčí 52 přihlášených účastníků.

Jak probíhá cuptasting

Cílem soutěže v ochutnávání kávy (z angličtiny cuptasting) není ohodnotit kvalitu kávy nebo určit její chuťový profil jako při cuppingu. Soutěžící mají za úkol vyhodnotit, která z trojice připravených káv je jiná, a toto opakovat celkem osmkrát v časovém intervalu 8 minut. Káva je předem připravena jako filtrovaná a před každým soutěžním kolem porotci kontrolují, jestli mají všechny šálky stejnou teplotu. Ono to může totiž dost zmást, snadno jako první vyřadíte z trojice kávu s rozdílnou teplotou, přitom to nemusí být ta správná. Navíc, pokud by káva byla příliš horká, spálíte si jazyk a dosoutěžili jste. Obtížnost záleží na porotcích, kteří trojice kombinují. Můžete vybírat mezi tradiční Brazílii a promytou Etiopií, nebo můžete narazit na dvě promyté Kolumbie. Podrobná pravidla jsou pod taktovkou SCA

Soutěžící přišla podpořit celá řada lidí
Foto: Šárka Pakostová

Letošní národní soutěže

Září bylo měsícem akcí a hlavně soutěží. První víkend to byl Latte Art Championship na Krnov Coffee Festivalu, třetí víkend Aeropress Championship v Praze v Riegrových sadech a ten poslední víkend v září Cuptasting Championship v brněnském KUMSTu. Jsou mezi námi i tací, kteří stihli objet všechny akce. Hlad po kávě a setkávání je po loňském roce obrovský. A já osobně vzdávám hold organizátorům, protože všechny tyto soutěže zorganizovali téměř z hodiny na hodinu, a to zejména kvůli přetrvávající nejistotě jak z národní tak z mezinárodní epidemiologické situace. Ale doufejme, že vítězové všech soutěží nás společně s loňskými vítězi Baristy a Brewers pojedou reprezentovat na světová klání.

Místem setkání a ochutnávání se stal brněnský KUMST, nedávno oficiálně inaugurovaný cowork pro umělecké profese. Myslím, že Cuptasting otestoval připravenost prostor pro větší a na elektřinu náročnější akce, protože organizátoři se hned ze startu zapotili s řešením technických problémů. Vše ale zvládli, tým dobrovolníků perfektně zapracoval a nakonec nebylo ani příliš velké zpoždění. Za mě zase za výbornou, poprali se s nehostinnými podmínkami a zachovali chladnou hlavu.

Cuptasting Championship byla opravdu akce soustředěná na samotnou soutěž, bez náročného doprovodného programu. K dispozici byl catering zajištěný PUNKTem a káva z rukou QB týmu. Hlavním doprovodným programem byly přůběžně probíhající cuppingy, a to opravdu rozmanitých káv. Algrano představilo novou sklizeň experimentálních brazilských lotů a další kávy, které mají v nabídce, Chicas Industry nachystaly cupping přímo s jejich farmářem Benedictem z Kolumbie a v neděli se na stůl dostaly i kávy z několika českých pražíren. Většina návštěvníků však stejně fandila soutěžícím, přišli podpořit své známé a kolegy.

Finálový den

V sobotu byl program nabitý, bylo potřeba vybrat 12 semifinalistů z 50 zúčastněných. Už jsem se zmiňovala o počátečních technických komplikacích, které posunuly začátek až o dvě hodiny a vypadalo to, že končit se bude pozdě večer. Skluz se ale začal rychle dohánět a před šestou už byly známé výsledky a přihlížející mohli ochutnávat zbytky soutěžních káv z termosek a hodnotit, jak obtížné to soutěžící měli. A že jednoduché to nebylo dokazoval i fakt, že pouze jediný postupující uhádl správně všech 8 káv, pár jich postoupilo se sedmi dobrými a zbytek do semifinále postoupil se šesti uhádnutými kávami. Tam už rozhodoval i čas - pokud bylo více stejně bodovaných soutěžících, postupovali ti s nejlepšími časy.

V neděli se začínalo později, až v 11, a ještě před samotnou soutěží probíhal kalibrační cupping pod vedením Q graderky Veroniky z Algrana. A pak už hurá na srkání! Atmosféra byla opravdu soutěžní, fandilo se, bylo to napjaté. Do finále mohli postoupit jen čtyři! Na průběžné pořadí se můžete podívat na FB stránkách SCA ČR, my se vrhneme rovnou na vítěze - tím se stal s osmi uhodnutými kávami (tedy se všemi správně!!!) Jakub Hartl. Další tři finalisté měli shodně po šesti uhodnutých kávách a pořadí určil pouze čas. Takže Jakub byl opravdu o skok vítězem a bude Českou republiku a kávovou komunitu reprezentovat už zanedlouho v Miláně na svěťáku.

Tagged: championship · cuptasting · soutěž · události
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER